POLSKAŚWIAT

Propaganda PiS ws. szczepionki AstraZeneca trwa! Rząd przekłamuje oficjalny komunikat EMA

Kontrowersje dot. preparatu AstraZeneca

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna.

W komunikacie jednak wyraźnie zaznaczono, że „po przyjęciu szczepionki AstraZeneca mogą powstać bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi związanych z małopłytkowością, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów krwi, które pomagają w krzepnięciu) z krwawieniem lub bez, w tym rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST) (…) Są to rzadkie przypadki (…) Nie udowodniono związku przyczynowego ze szczepionką, ale jest on możliwy i zasługuje na dalszą analizę.”

Kilkanaście państw europejskich wstrzymało się z podawaniem preparatu AstraZeneki. Po komunikacie Agencji szczepienia wznowiły m.in. Włochy, Francja i Niemcy. Zaś Szwecja, Norwegia i Dania na razie nie będą podawać tej szczepionki dopóki sami nie zbadają jej wpływu na te doniesienia.

Warto zastanowić się dlaczego przy dwóch pozostałych szczepionkach Moderny oraz Pfizer-BioNTech nie występuje aż tyle NOP-ów (w tym ciężkich). Również te preparaty nie powodują „szczególnych zakrzepów krwi” jak AstraZeneca.

Dlaczego PiS, twierdząc że „EMA podkreśliła, iż preparat ten nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały” zapomniał dodać „ale”?

ZOBACZ WIĘCEJ: Europejska Agencja Leków: szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna, ale… może powodować zakrzepy krwi

Dlaczego Polska nie wstrzymała się od podawania tego preparatu? Dlaczego PiS twardo stoi na swoim stanowisku? ZOBACZ: Kolejne zgony po podaniu preparatu AstraZeneca. Wiemy dlaczego PiS nie wstrzymuje szczepień

Oficjalny komunikat PiS

„Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna w zakresie zwiększania ochrony ludzi przed Covid-19 – oświadczyła Europejska Agencja Leków (EMA), rozwiewając tym samym wątpliwości, które mogły pojawiać się na skutek niektórych doniesień medialnych. EMA podkreśliła, że preparat ten nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały.

Europejska Agencja Leków, najważniejsza instytucja Unii Europejskiej zajmująca się produktami medycznymi i leczniczymi, zaznaczyła, że preparat AstraZeneca nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały, jak sugerowały niektóre media. Jak podkreśliła dyrektor EMA Emer Cooke, szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca posiada zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważające nad ryzykiem. Zaznaczyła przy tym, że jest ona bezpieczna i skuteczna.

Jednoznacznie w kontekście preparatu wypowiada się także Rada Medyczna działająca przy Premierze Mateuszu Morawieckim, która zaleca dalsze stosowanie szczepionki produkcji AstraZeneca.

Dodatkowo EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zaznaczyła przy tym, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem. Co kluczowe, do tej pory spośród podanych ponad 4,7 mln dawek szczepionki w Polsce, odsetek NOP-ów wynosi zaledwie 0,1 i w zdecydowanej większości są to odczyny typowe po podaniu jakiekolwiek innej szczepionki: ból ramienia, podwyższona temperatura, świąd, itd.

Oświadczenie sprawiło, że część krajów, które zawiesiły szczepienia tym preparatem, cofnęły tę decyzję. Ponownie AstrąZeneką szczepią m.in. Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Irlandia czy Cypr.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button