POLSKA

Kolejne zgony po podaniu preparatu AstraZeneca. Wiemy dlaczego PiS nie wstrzymuje szczepień

21 państw zawiesiło stosowanie szczepionki AstraZeneca

Kolejne kraje wstrzymują szczepienia przeciw koronawirusowi preparatem AstraZeneca, a PiS brnie w tym na swoim.

Tylko z ostatnich dwóch dni:

  • W Norwegii zmarła kobieta w wieku poniżej 50 lat, u której wystąpił ciężki przypadek zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki AstraZeneca,
  • 60-letnia Dunka zmarła z powodu zakrzepu krwi po otrzymaniu szczepionki firmy AstraZeneca. Doszło też do krwawienia,
  • Korea Płd. – kobieta zmarła po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca i miała zakrzepy krwi.

Już 21 państw zawiesiło stosowanie szczepionki AstraZeneca!

W kolejnych krajach odnotowuje się zgony po podaniu szczepionki – jest podejrzenie, że powoduje śmiertelne zakrzepy krwi. Europejska oraz Norweska Agencja Leków i prowadzą dochodzenia w sprawie jej skutków ubocznych.

Szczepienia tym preparatem wstrzymały w całości lub częściowo:

Francja, Włochy, Niemcy, Holandia, Dania, Islandia, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Rumunia, Bułgaria, Hiszpania, Tajlandia, Irlandia, Cypr, Portugalia, Słowenia, Szwecja.

Do partii PiS: Czy naprawdę pieniądze są najważniejsze, niż zdrowie i życie ludzkie? Dopóki nie poznamy twardych dowodów na to czy zakrzepica żył mózgowych ma związek z tą szczepionką należy wstrzymać się z podawaniem tego preparatu swoim obywatelom.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne kraje: Niemcy, Włochy i Francja wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

AstraZeneca zainwestuje 1,5 mld zł w Polsce

13 listopada premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca Leifem Johanssonem. Tematem rozmowy była współpraca w walce z pandemią koronawirusa w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki na COVID-19. Omówiono także działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu 2020 r. inwestycją koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld zł. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.

Polska będzie kontynuować współpracę z AstraZeneca oraz innymi podmiotami pracującymi nad szczepionką przeciwko COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson potwierdzili wtedy współpracę przy jak najszybszej dystrybucji potencjalnej szczepionki.

Firma AstraZeneca prowadziła prace badawczo-rozwojowe nad szczepionką przeciwko COVID-19 we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Warsaw Health Innovation Hub

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson omówili projekt Warsaw Health Innovation Hub. Jest to inicjatywa AstraZeneca, wypracowana we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Jej ideą jest partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Podobne projekty AstraZeneca realizuje z rządami wielu innych państw.

AstraZeneca w Polsce

Mimo trwającej pandemii COVID-19, firma AstraZeneca wdraża swoje plany inwestycyjne w Polsce. Koncern istotnie zwiększył zatrudnienie, które po raz pierwszy w historii obecności spółki w naszym kraju przekroczyło 2 tys. osób, z czego ponad 1000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Firma AstraZeneca otrzymała w Polsce status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Spotkanie to było kontynuacją rozmów rozpoczętych w styczniu 2020 r., podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w trakcie których premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca ogłosili decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w Polsce i inwestycję o wartości 1,5 mld zł.

W rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem AstraZeneca Leifem Johanssonem uczestniczyli także m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowowschodnią i Kraje Bałtyckie Radu Rasinar oraz dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska Piotr Najbuk.

AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld zł na działania B+R

W naszym kraju inwestuje m.in. globalna firma biofarmaceutyczna AstraZeneca. Postanowiła przeznaczyć na działania B+R w Polsce 1,5 mld zł.

– Polska to dziś doskonałe miejsce do prowadzenia i rozwijania biznesu. Nasza atrakcyjność inwestycyjna wynika z wielu czynników, m.in. takich jak stabilność makroekonomiczna, dobrze wykształceni pracownicy i kadra menedżerska, wysoka jakość oferowanych produktów i usług czy też dogodne położenie w sercu Europy. Dlatego tym bardziej cieszy mnie decyzja zarządu AstraZeneca, która zdecydowała się zainwestować w najbliższych latach w naszym kraju 1,5 mld zł w budowę ekosystemu biotechnologicznego i life science – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

O tej inwestycji poinformowali 22 stycznia 2020 r. w Davos, gdzie odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne, premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca Leif Johansson.

– Nasza firma zdecydowała się na tak dużą inwestycję właśnie w Polsce z powodu sprzyjających warunków do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych, doceniamy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 roku, takie jak ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową – podkreślił dr Jarosław Oleszczuk, Prezes AstraZeneca Pharma Poland. I dodał: – W ciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój warszawskiego globalnego centrum badawczo-rozwojowego.
(własne, gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button