INNE

Polka pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina

Aleksandra Bednarek zmierzyła się z Kanałem Catalina

Aleksandra Bednarek z UKS SMS 149 została pierwszą Polka, która pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina.

I zrobiła to odwrotnie, niż większość śmiałków mierzących się z tym akwenem, którzy dystans ok. 34 km pokonują z reguły w nocy, z falami. Ola zrobiła to w dzień, płynąc pod fale.

Wyruszyła z Sacred Cove, a do Doctor’s Cove na wyspie Catalina dotarła po 12 godzinach, 7 minutach i 34 sekundach. – Zaczęłam płynąć o 6.56 czasu lokalnego. Od początku było to dla mnie wyjątkowe wydarzenie, gdyż pierwszy raz płynęłam w oceanie. Gdy podnosiłam głowę, widziałam jego potęgę. Fale były długie, a kiedy z nich spływałam, to przypominały mi się zjeżdżalnie na placu zabaw – opowiada studentka Politechniki Łódzkiej.

Aleksandra Bednarek z Kanałem Catalina mierzyła się w ramach Polskiej Przeprawy Stulecia. Było to przedsięwzięcie grupy Polish Ogrodnik Team, w której oprócz Bogusława Ogrodnika i łódzkiej pływaczki jest również Hanna Bakuniak ze Szczecina. Ambitni pływacy postanowili pokonaniem wpław Jeziora Tahoe oraz Kanału Catalina upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cel został zrealizowany. Z pierwszym z tych akwenów zmierzył się Ogrodnik, a drugi pokonały Ola i Hania. Łodzianka płynęła z kontynentu na wyspę Catalina, z której w drogę powrotną wyruszyła jej koleżanka.

– Oczywiście nie obeszło się bez kryzysów. Pierwszy nastąpił mniej więcej w połowie dystansu. Czułam wtedy, że aż za bardzo bolą mnie ręce. Nie wyobrażałam sobie jednak, że z tego powodu mogłabym zakończyć przeprawę. Tłumaczyłam sobie, że każdy śmiałek podejmujący to wyzwanie z pewnością ma podobny problem i płynęłam dalej. W pewnym momencie po prostu o tym zapomniałam – wspomina pływaczka UKS SMS 149.

– Teraz twierdzę, że najgorsze było ostatnie 13 km. Wtedy zaczęło mocno wiać i fale zrobiły się większe. Czasami brałam więc wdech co większą ilość ruchów, ponieważ fale mnie przykrywały. Na szczęście w pewnym momencie przypłynęły delfiny i choć nie widziałam ich dobrze, to poczułam jakiś spokój, który pozwolił mi dalej płynąć. Kiedy do pokonania zostało jeszcze ok 10 km, zaczęłam widzieć brzeg. Od tego momentu towarzyszyło mi wrażenie, że koniec jest zarazem blisko i jednocześnie bardzo daleko. Ostatecznie o godzinie 19.03 zakończyłam swoje zmagania i zostałam pierwszą Polką, która zdobyła Kanał Catalina płynąc z lądu na wyspę – powiedziała Ola.

Po wyjściu z wody łodzianka miała prawie trzy godziny przerwy, po której wsiadła na pokład łodzi, z której kibicowała płynącej w druga stronę Hani Bakuniak.

Ta ostatnia swoją część przeprawy rozpoczęła o godz. 21.57. Płynęła w nocy ale z falą i do brzegów Sacred Cove dotarła w czasie 10 h 19 min 15 s.

Polska Przeprawa Stulecia zakończyła się więc pełnym sukcesem. Bogusław Ogrodnik został pierwszym Polakiem, który wpisał się na listę 24-godzinnych przepraw pływackich, Aleksandra Bednarek zostałam pierwszą Polką, która pokonała Kanał Catalina z lądu na wyspę, a Hanna Bakuniak w drugą stronę. – Razem stworzyliśmy przeprawę, jakiej jeszcze w Polsce nie zrealizowano – podsumowała Bednarek.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button