INNEWODNY

Wioślarstwo. Polki z kwalifikacją na igrzyska olimpijskie w Paryżu

IO Paryż 2024

Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet – w składzie Martyna Radosz, Katarzyna Wełna – zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Radosz i Wełna prowadziły niemal od startu do mety w finałowym biegu kwalifikacyjnym, który miał miejsce w Szeged na Węgrzech. Polki uzyskały czas 07:48.08 i wyprzedziły drugie Austriaczki o osiem sekund.

Niestety sukcesu pań nie powtórzyli panowie. Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski (LM2x) zajęli trzecie miejsce w finale A (07:06.75). Lepsi byli Ukraińcy (07:02.84) i Belgowie (07:05.54), którzy uzyskali przepustkę olimpijską.

Z kolei Wiktoria Kalinowska (W1x) uplasowała się na piątej pozycji w finale A (08:48.56). Kwalifikację olimpijską uzyskały trzy najlepsze osady.

Radosz i Wełna po awansie na igrzyska: to było nasze marzenie

Martyna Radosz i Katarzyna Wełna w dobrym stylu wywalczyły kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu. – To było nasze marzenie i zrobiłyśmy to – powiedziała Wełna „na gorąco” po biegu.

Polska dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet pewnie wygrała finałowy bieg kwalifikacyjny w węgierskim Szeged. – Jedziemy na igrzyska, więc jesteśmy bardzo szczęśliwe. To było nasze marzenie i zrobiłyśmy to – cieszyła się Katarzyna Wełna.

Jednocześnie przyznała, że pogoda nie sprzyjała. – Wiał mocny wiatr, ale popłynęliśmy bardzo dobrze w tych trudnych warunkach. Myślę, że wszystko wykonałyśmy perfekcyjnie – oceniła

– Czekałyśmy bardzo długo na ten wyścig, w końcu wsiadłyśmy razem do łódki i popłynęłyśmy tak, jak zaplanowałyśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że przekroczyłyśmy linię mety jako pierwsze – dodał Martyna Radosz.

– Teraz czekamy na dalszą część sezonu, a przede wszystkim na igrzyska olimpijskie w Paryżu – zakończyła Wełna.

Regaty olimpijskie na igrzyskach w Paryżu odbędą się w dniach 27 lipca – 3 sierpnia.

Mistrzostwa Europy w Szeged. niedzielne wyniki Polaków

W niedzielę na mistrzostwach Europy w Szeged polskie osady popłynęły w finałach C i B.

Bartosz Bartkowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski (M4-) wygrali finał B (06:35.15) z dużą przewagą nad drugimi Czechami.

Jakub Byczek (LM1x) pewnie wygrał finał B (08:07.93) i zakończył regaty na siódmym miejscu.

Również siódme miejsce zajęli Jolanta Majka i Michał Gadowski (PR2Mix2x), którzy wygrali finał B (09:50.62).

Krzysztof Kasparek i Jakub Woźniak (M2x) zajęli czwarte miejsce (08:32.17) w finale B, co dało im dziesiątą pozycję w swojej konkurencji.

Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak (W2-) też były czwarte w finale B (08:32.17) i w mistrzostwach Europy były dziesiąte.

Adam Woźniak i Piotr Juszczak (M2-) uplasowali się na czwartym miejscu w finale C (07:34.01) co w ostatecznym rozrachunku dało im 16. miejsce.