POLSKA

Program Czyste Powietrze. Ponad 100 miliardów złotych na ochronę środowiska w Polsce

Ochrona środowiska w Polsce

W całym kraju trwają spotkania na temat rządowego programu Czyste Powietrze, podczas których eksperci z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśniają szczegóły realizacji programu priorytetowego.

W Opocznie w województwie łódzkim swoją obecnością podczas spotkania z mieszkańcami gminy zaszczycili Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

„Program Czyste Powietrze to gwarancja termomodernizacji milionów polskich domostw. Zdajemy sobie sprawę, że są to ambitne cele. Jednak chcemy je zrealizować dla Polaków, tak aby nadrobić wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnieść efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego” – mówił podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki.
„Ponad 100 miliardów złotych zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Jednocześnie te działania przyczynią się radykalnie do poprawy jakości powietrza i zdrowia obywateli” – dodał.

Mieszkańcy Opoczna mogli zapoznać się z pełną ofertą Programu priorytetowego Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld złotych. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

„Należy zwrócić uwagę na kompleksowość wdrażanego programu. Pomoże on przede wszystkim diametralnie poprawić jakość powietrza w Polsce i zwalczyć problem smogu, szczególnie w miejscach gdzie jest on najbardziej dokuczliwy” – powiedział minister Kowalczyk.

W ramach Programu priorytetowego Czyste Powietrze wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Odpowiadając na pytania mieszkańców Opoczna minister Kowalczyk zapewnił, że właściciele domów, których dochody są najniższe, mogą starać się o dotację w wysokości 90 % kosztów kwalifikowanych termomodernizację, a suma wsparcia dotacyjnego nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych.

Program Czyste Powietrze

„Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są ważnym filarem finansowania proekologicznych inwestycji w Polsce. W ciągu 25 lat fundusze przeznaczyły około 41 miliardów złotych na ekoinwestycje, które służą poprawie stanu środowiska i jakości życia Polaków” – powiedział minister środowiska podczas konferencji z okazji jubileuszu 25-lecia WFOŚiGW, która odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW ) przez ćwierć wieku swojej działalności przeznaczyły na działania służące ochronie środowiska w Polsce około 41 miliardów złotych, z których dofinansowano 166 tysięcy zadań. Środki zostały przeznaczone m.in. na walkę ze smogiem i niską emisją, instalację kolektorów słonecznych oraz budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Dzięki działaniom dofinansowanym z WFOŚiGW do powietrza trafiło blisko o 10 milionów ton mniej gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla. Wyprodukowana czysta energia z odnawialnych źródeł w ilości 900 tys. MWh/rok mogłaby zasilić 115 tys. domów jednorodzinnych przez rok. Z kolei wybudowane sieci wodnokanalizacyjne o łącznej długości około 100 tys. kilometrów wystarczyłyby, aby owinąć kulę ziemską dwa i pół razy. Wybudowano i zmodernizowano również ponad 3 tys. komunalnych oczyszczalni ścieków, czyli większość z istniejących 3253 takich zakładów. To tylko nieliczne z przykładów, jak wykorzystane fundusze ekologiczne służą środowisku i obywatelom.

Obecnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczestniczą wraz z NFOŚiGW i Bankiem Ochrony Środowiska w Programie Czyste Powietrze.

„Poprawa jakości powietrza wymaga kompleksowych działań, dlatego Program Czyste Powietrze obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł” – podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – dodał minister.

Wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów jednorodzinnych.
(MOS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button