FESTIWALEKONCERTY

Pol’and’Rock Festival 2019 – hejt mi nie gra. „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”. Tak mi dopomóż rock’n’roll!

Pol’and’Rock Festival 2019

Za nami oficjalne rozpoczęcie 25. – jubileuszowej – edycji Pol’and’Rock Festival.

To długo wyczekiwany czas pełen niepowtarzalnej atmosfery podczas koncertów na pięciu scenach muzycznych, wartościowych spotkań na ASP i mnóstwa emocjonujących chwil.

– To jest mój kawałek ziemi, o który będę dbał i szanował. To jest mój dom, w którym panuje miłość, tolerancja, braterstwo i przyjaźń. Tak mi dopomóż rock’n’roll! – wykrzyczał z Dużej Sceny Jurek Owsiak, a wtórowali mu, z rękoma położonymi na sercach, zgromadzeni festiwalowicze. Jak co roku, o godzinie 15.00 usłyszeliśmy charakterystyczny gwizdek – sygnał do rozpoczęcia Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Po chwili nastała dawno zapowiedziana niespodzianka – symboliczny przelot samolotów nad kostrzyńskim polem.

Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia nie mogło zabraknąć jednego z symboli Festiwalu, czyli słoneczników, które w Żarach (gdzie odbywały się pierwsze edycje Festiwalu) rosły na festiwalowym polu i stały się jego elementem charakterystycznym. Na chwilę przed rozpoczęciem rozdano ich 10 000 sztuk – dzięki nim przestrzeń pod Dużą Sceną na chwilę stała się wspomnieniem dawnych lat.

Dużą Scenę otworzył koncert Ziggy’ego Marleya, najstarszego i najsłynniejszego syna Boba Marleya. Ponadto, jak co roku podczas Festiwalu, upamiętniono powstańców walczących i poległych podczas Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 Poland’and’Rock Festival zatrzymał się na minutę ciszy.

– To tutaj w zielonej krainie dorzecza Odry naprawdę zaczyna się Polska. Jurek, bardzo Ci dziękuję, że jesteś z nami i dziękuję wszystkim za pociąg do Lubuskiego. Miłość, pokój, tolerancja — to są te wartości, które nas łączą, dlatego na ten 25. już festiwal, który odbywa się w naszym regionie, bardzo się cieszę, że jesteśmy oficjalnym partnerem Festiwalu. To jest niesamowite i fantastyczne zjawisko i to wszystko dzieje się tutaj – Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Pol’and’Rock Festival 2019 (fot. Ola Drutkowska/WOŚP)

Hejt nie gra na Festiwalu Pol’and’Rock!

„Miłość, Przyjaźń, Muzyka”. Na kilka kolejnych dni Kostrzyn nad Odrą staje się stolicą tolerancji i walki z mową nienawiści. To właśnie tej walce poświęcona jest inicjatywa „Hejt mi nie gra”.

– Hejt zabija nasze zaangażowanie społeczne w życie publiczne – Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w czasie debaty o hejcie na ASP.

– Zaprosiliśmy do niej mnóstwo ludzi, którzy zrobili sobie zdjęcia z naszym hashtagiem #hejtminiegra i opublikowali je w swoich mediach społecznościowych. Czy to wystarczy, aby dać radę mowie nienawiści? Czy to spowoduje, że tego rodzaju zachowania przestaną być obecne w przestrzeni publicznej? Oczywiście, że nie! Twardo stąpam po ziemi, także twardo znoszę hejt, który jest kierowany w moją stronę. Ale każda z tych fotografii to wiara, że jedna osoba, kolejna, i jeszcze kolejna, nie będzie się hejtem posługiwała – Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP i twórca Festiwalu Pol’and’Rock.

Czwartkowa debata to nie jedyna inicjatywa dotycząca przeciwdziałania mowie nienawiści, jaka pojawi się na tegorocznej edycji Pol’and’Rock Festival. Do wspólnej walki z hejtem dołącza również producent napoju ze swoją kampanią „Niech gadają. Żyj rześko”. W jej ramach w pobliżu Dużej Sceny stanął napis „I Love You Hater”. Napis jest imponujący: długi na 8 i wysoki na ponad 4 metry. Przez cały czas trwania Najpiękniejszego Festiwalu Świata jego uczestnicy będą mogli zrobić sobie zdjęcie na tle zielonego napisu i użyć ich jako odpowiedź na kierowany w ich stronę hejt. Ponadto, pod obiema głównymi scenami Festiwalu pojawią się armatki wodne, których będzie można użyć, by „olać hejt”.

Pokojowy Patrol dba o bezpieczeństwo

Na terenie Festiwalu nad bezpieczeństwem uczestników dba ponad 1000 członków Pokojowego Patrolu – służby informacyjnej, przeszkolonej i certyfikowanej zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Medyczny Patrol to ok. 350 osób personelu medycznego, 20 lekarzy, 10 karetek, 8 quadów, 7 punktów terenowych, 1 punkt pomocy medycznej. Do godziny 12:00 zarejestrowano 297 zdarzeń medycznych. Wszystkie służby są do dyspozycji 24 godziny na dobę. Przyjeżdżają na Najpiękniejszy Festiwal Świata z całego kraju, zawsze uśmiechnięci i gotowi do pracy.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button