ŚWIAT

Parlament UE wzywa NATO do zaproszenia Ukrainy do Sojuszu

Unia Europejska

Posłowie wzywają, by nadchodzące szczyty NATO utorowały drogę do zaproszenia Ukrainy.

  • Zniszczenie tamy w Kachowce przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną
  • Potrzebny jest kompleksowy pakiet UE na rzecz odbudowy Ukrainy
  • Parlament popiera rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE w tym roku

Posłowie wzywają sojuszników NATO do dotrzymania zobowiązań wobec Ukrainy i utorowania drogi do zaproszenia Kijowa do sojuszu obronnego.

W rezolucji, przyjętej w czwartek 425 głosami za, 38 przeciw i 42 wstrzymujących się, posłowie podkreślają, że oczekują, iż „proces akcesyjny rozpocznie się po zakończeniu wojny i zostanie sfinalizowany tak szybko, jak to możliwe”.

Do czasu osiągnięcia pełnego członkostwa, UE i jej państwa członkowskie, wraz z sojusznikami z NATO i podobnie myślącymi partnerami, muszą ściśle współpracować z Ukrainą w celu opracowania tymczasowych ram gwarancji bezpieczeństwa, uważają posłowie, ramy te powinny zostać wdrożone natychmiast po wojnie. Parlament podkreśla, że integracja Ukrainy zarówno z NATO jak i UE zwiększyłaby bezpieczeństwo regionalne i globalne oraz wzmocniłaby więzi między Ukrainą a społecznością euroatlantycką.

Zniszczenie tamy w Kachowce to zbrodnia wojenna

Posłowie z całą mocą potępiają zniszczenie przez Rosję tamy w Kachowce 6 czerwca, co stanowi zbrodnię wojenną i spowodowało rozległe powodzie oraz katastrofę ekologiczną na Ukrainie.

Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym zniszczenie tamy, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z prawem międzynarodowym, dodają posłowie.

Potrzeba kompleksowego pakietu odbudowy dla Ukrainy

Parlament wzywa do stworzenia przez UE kompleksowego pakietu odbudowy Ukrainy, który powinien koncentrować się na natychmiastowej, średnio- i długoterminowej pomocy i odbudowie kraju. Posłowie chcą, aby pakiet ten był wspierany przez niezbędne i odpowiednie fundusze UE. Dlatego z niecierpliwością oczekują na zbliżający się proponowany przez Komisję Europejską przegląd obecnych wieloletnich ram finansowych i wciąż mającego powstać Instrumentu Odbudowy Ukrainy, który obejmie finansowanie ukraińskich potrzeb w zakresie odbudowy w nadchodzących latach.

Posłowie podkreślają znaczenie powiązania odbudowy Ukrainy z przygotowaniami do przystąpienia do UE i trwającymi reformami krajowymi, podkreślając jednocześnie, że odbudowa zniszczonej infrastruktury i zdolności przemysłowych powinna odbywać się zgodnie z zasadą „odbuduj lepiej” i Europejskim Zielonym Ładem. Pomogłoby to przekształcić kraj w bezemisyjne i cyfrowe nowoczesne europejskie państwo opiekuńcze i gospodarkę rynkową.

Nadzieja na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą jeszcze w tym roku

Parlament ostatecznie potwierdza swoje poparcie dla zeszłorocznej decyzji Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Posłowie wyrażają nadzieję na pozytywną rekomendację Komisji Europejskiej, kiedy tylko Ukraina pomyślnie ukończy siedem etapów określonych w opinii Komisji. Zwracają się również o jasne określenie drogi do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, które przy wystarczającym wsparciu mogłyby rozpocząć się już w tym roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button