ŚWIAT

Kijów. Szczyt liderów państw Koalicji ds. powołania Specjalnego Trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

Ukraina

– Odpowiedzialność agresora za zbrodnię musi być nieunikniona – przemówienie prezydenta Zełenskiego na internetowym szczycie przywódców Grupy Podstawowej.

Chodzi o utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.

Ursula von der Leyen spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Przemówienie Zełenskiego:

„Panie Prokuratorze Generalny!

Dzień dobry, drodzy koledzy, witam Was wszystkich w tym formacie.

Szanowna Urszulo, drodzy koledzy!

Dziękujemy za możliwość pracy dziś na rzecz sprawiedliwości i uczciwości!

78 lat temu Europa otrzymała być może najważniejszą szansę w swojej długiej historii – szansę na trwały i naprawdę długotrwały pokój.

Jaka to była szansa?

Nie tylko w wyrzeczeniu się przez kraje agresji, nie tylko w instrumentach politycznych, które jednoczyły niegdyś wojujące państwa Europę, aby zapobiec nowym krokom w kierunku agresji, nowym agresjom, ale także w karaniu. W karze za agresję, która przyniosła największą katastrofę XX wieku – wszyscy rozumiemy, że jest to II wojna światowa.

Główny winowajca tej katastrofy nie dotarł na salę trybunału. Sam w bunkrze wykonał dla siebie oczywisty wyrok, ale jego wspólnicy, aw szczególności kluczowe postacie agresji, zostali ukarani właśnie w sferze prawnej. Są karani w taki sam sposób, w jaki ludzkość karze w cywilizowany sposób wszelkich przestępców: oskarżenie, proces, wyrok i jego wykonanie. I służył jako mocny filar pokoju – ten konkretny przykład, kiedy gwałciciele pokoju zostali ukarani przez cały świat. Cywilizowana kara!

Niestety, 68 lat po tym wyroku Trybunału Norymberskiego, Europa znów poczuła uderzenie agresji. Widziałem, że powstał reżim, który po prostu nie wierzy, że świat jest w stanie ukarać gwałcicieli pokoju. Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę w 14 roku i osiągnęła pełną skalę w 22 roku, ponieważ rosyjscy przywódcy wierzyli, że Europa pozostawiła historię historykom i że narody i politycy Europy nie odważą się naprawdę bronić swoich wartości , nie ośmieliliby się walczyć z nową agresją w razie potrzeby, aby się obronić.

Musimy udowodnić, że agresor mylił się we wszystkim! I to nie tylko w swoich kalkulacjach wojskowych, nie tylko w sposobie, w jaki oceniał nasze przywództwo, nasze systemy państwowe i gospodarcze. Ale także w sposobie, w jaki oceniał nasz stosunek do sprawiedliwości.

Nasze wartości są dla nas realne. I będziemy ich chronić! I dlatego zrobimy wszystko, co możliwe, aby główny winowajca tej agresji i wszyscy jego wspólnicy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za wszystko, co zrobili – bez wyjątku!

Przede wszystkim dotyczy to zbrodni agresji. Ta zbrodnia Rosji postawiła już XXI wiek na krawędzi globalnej katastrofy. Ta zbrodnia wzywa nas do sprawiedliwości.

A nasza sprawiedliwość musi być szybsza niż ich rozpacz w ich bunkrach, co już jest oczywiste.

Nasz wymiar sprawiedliwości musi dowodzić międzynarodowej jedności w wymiarze sprawiedliwości, tak jak to miało miejsce w Norymberdze. Niestety Międzynarodowy Trybunał Karny, którego pracę w pełni popieramy, nie ma jurysdykcji nad zbrodnią agresji. Dlatego potrzebny jest trybunał jako uzupełnienie globalnego systemu prawnego. Z radością informuję, że w naszej wspólnej grupie działającej na rzecz ukarania agresora – to jest nasza Bolesna Grupa – jest już 37 państw. I ta liczba będzie rosła – cały czas pracujemy nad powiększeniem naszej koalicji obrońców sprawiedliwości.

Przypomnę, że na początku tylko cztery państwa zgodziły się na utworzenie Trybunału Norymberskiego. W sumie do koalicji na rzecz tego trybunału przystąpiły 24 państwa. Jest nas teraz znacznie więcej, a są wśród nas nie tylko kraje europejskie. Poprzez naszą wspólną pracę udowadniamy, że pragnienie sprawiedliwości jest globalne.

A już tego lata w Hadze rozpocznie pracę Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Rosyjskiej Agresji. Będzie to praktyczny krok w opracowywaniu materiałów dla trybunału. Idziemy więc do przodu, krok po kroku.

Możemy dyskutować między sobą, jaki powinien być model specjalnego trybunału dla zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę, aby osiągnąć główny cel – sprawiedliwość. Można mówić o kolejności kroków, które doprowadzą do uruchomienia trybunału… Jesteśmy narodami demokratycznymi i rozmawianie i dogadywanie się to dla nas normalna, zwyczajna rzecz. Ale jeszcze raz podkreślam: to musi być trybunał.

Cieszę się, że jest między nami absolutnie jasna zgoda co do tego, że odpowiedzialność agresora za zbrodnię musi być nieunikniona. I to jest odpowiedzialność agresora za zbrodnię agresji.

9 maja 1945 r., po kapitulacji agresji hitlerowskiej, która miała miejsce dzień wcześniej – 8 maja – świat już aktywnie zmierzał ku sprawiedliwości dla agresora. 9 maja tego roku nasz podobny ruch jest jeszcze bardziej aktywny, jeszcze liczniejszy, za co wszystkim serdecznie dziękuję! Dziękuję wszystkim, którzy przybliżają rozpoczęcie trybunału specjalnego w sprawie zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainie!

Oby spełniła się szansa naszej Europy i świata na trwały i prawdziwie trwały pokój bez agresji!

Dziękuję bardzo!

Chwała Ukrainie!”

Andrzej Duda na szczycie (fot. KPRP)

Wystąpienie Dudy na szczycie ws. powołania Specjalnego Trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

Wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy na Szczycie liderów państw Koalicji ds. powołania Specjalnego Trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

„Panie Prezydencie,
Drodzy koledzy,

Od ponad roku Ukraina heroicznie walczy w największej wojnie, jaką widziała Europa od czasów II wojny światowej. Ukraina broni się przed barbarzyńskim rosyjskim agresorem, który łamie prawo międzynarodowe oraz wszystkie zasady i wartości, których nasza międzynarodowa społeczność zgodziła się przestrzegać.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie świat, w którym agresor i jego zbrodnie nie są potępiane i karane. Świat, w którym agresor unika odpowiedzialności prawnej za swoje brutalne czyny.

Sprawiedliwość to sprawiedliwość, a wszystkie rosyjskie zbrodnie muszą zostać zbadane, osądzone i ukarane.

Istnieją cztery kategorie naruszeń międzynarodowego prawa karnego: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i zbrodnia agresji. Jak wszyscy wiemy, ta ostatnia wydaje się być najbardziej problematyczna pod względem ścigania. Ale, szczerze mówiąc, to agresja prowadzi do innych zbrodni…

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Wysłał mocny sygnał do Rosji, ale także do innych państw popełniających zbrodnie, że wymierzanie sprawiedliwości już się rozpoczęło.

Był to rzeczywiście ważny krok naprzód, ale wszyscy mamy moralny obowiązek zrobić o wiele więcej. Tym bardziej, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie może ścigać zbrodni agresji w sprawie rosyjsko–ukraińskiej.

Wierzę, że wkrótce będziemy świadkami zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja zostanie zatrzymana i pokonana. Trzeba to czynić zarówno na polu walki, jak i przed Specjalnym Trybunałem do ścigania zbrodni agresji na Ukrainie.

Musi to być kompetentny organ o szerokim zakresie kompetencji wynikających z prawa międzynarodowego. Historia pokazuje nam – na przykładzie procesu norymberskiego – że jest to możliwe.

Drodzy koledzy,

Nasza Koalicja musi zademonstrować naszą silną wiarę w prawo międzynarodowe. Wiem, że nie jest ono doskonałe, wiem, że brakuje mu odpowiednich mechanizmów.

Ale mając to na uwadze, działajmy i zmieniajmy tę sytuację. Współpracujmy na rzecz stworzenia skutecznego mechanizmu ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie. Sprawmy, by rosyjscy przestępcy reprezentujący przemoc, terror i śmierć spędzili resztę życia za kratkami.

Sprawmy wreszcie, by zbrodnia agresji była karalna.

Musimy sprawić, by prawo międzynarodowe było przestrzegane w każdym zakątku świata. I uświadomić wszystkim dyktatorom i agresorom, że ich zbrodnie zostaną ukarane.

Panie i Panowie,

Wzywam nas wszystkich do podjęcia wszelkich możliwych wysiłków w celu ustanowienia Specjalnego Trybunału. To nasz obowiązek wobec całej społeczności międzynarodowej. Wspólnie musimy udowodnić, że międzynarodowe prawo karne istnieje i działa. I że sprawiedliwość zwycięży.

Dziękuję!”

Wspólne oświadczenie w sprawie starań o powołanie trybunału dla zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

„Zebraliśmy się dzisiaj, 9 maja 2023 r., aby potwierdzić nasze niezachwiane poparcie dla pokoju, bezpieczeństwa i demokracji na świecie. .

Przypominamy, że bezpieczeństwo w Europie i na świecie są ze sobą powiązane i może być zagwarantowane tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania prawa międzynarodowego, którego integralnymi składnikami są integralność terytorialna i niezależność polityczna państw, zakaz użycia siły i niezbywalne prawo państw do samoobrony, co znajduje odzwierciedlenie w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Wyrażamy głęboki szacunek dla odwagi i wytrwałości Sił Zbrojnych Ukrainy, które przy wsparciu krajów świata stały się silną tarczą dla wszystkich narodów europejskich. Ukraina płaci wysoką cenę nie tylko za swoją przyszłość, ale także za bezpieczeństwo i przyszłość innych.

Potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla narodu ukraińskiego, który walczy w obronie swojej niepodległości na tle rosyjskiej agresji.

Popieramy zasady sprawiedliwego i trwałego pokoju, odzwierciedlone w formule pokojowej Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, potrzebę, aby każdy pokój w pełni odzwierciedlał Kartę Narodów Zjednoczonych oraz Rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 23 lutego 2023 r. „Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżącej u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i stabilnego pokoju na Ukrainie”. Wyrażamy nasze poparcie dla realizacji tej inicjatywy pokojowej i wzywamy wszystkie państwa do wspierania również tego procesu.

Podkreślamy, że będziemy stać ramię w ramię z Ukrainą w jej walce z rosyjskim agresorem i wzywamy do pełnego przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach, które rozciągają się na jej wody terytorialne.

Wzywamy cały świat do jak najszybszego wsparcia i pomocy Ukrainie.

Zdecydowanie potępiamy bezprawną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję zbrojną Rosji, rażąco naruszającą Kartę Narodów Zjednoczonych, co potwierdzono w rezolucji ES-11/1 (2022) Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której zdecydowanie potępiono agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przywołuje Rezolucję 3314 (XXIX) z 14 grudnia 1974 r., która definiuje agresję jako użycie siły zbrojnej przez państwo przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej lub niezależności politycznej innego państwa lub w jakikolwiek inny sposób sprzeczny z Kartą, i która definiuje agresywną wojnę jako zbrodnię przeciwko pokojowi międzynarodowemu.

Potępiamy wszystkie zbrodnie i okrucieństwa popełnione przez rosyjskie siły zbrojne i urzędników, w tym ataki na ludność cywilną, przemoc seksualną związaną z konfliktami oraz inne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Wzywamy Rosję do natychmiastowego uwolnienia wszystkich nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy i powrotu wszystkich deportowanych, w tym dzieci. Potwierdzamy nasze zaangażowanie w pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności zgodnie z prawem międzynarodowym i wspieramy wysiłki międzynarodowych mechanizmów, w tym Międzynarodowego Trybunału Karnego, Mechanizmu Moskiewskiego OBWE oraz Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. Ukrainy.

Podkreślamy potrzebę osiągnięcia sprawiedliwości, zgodnie z deklaracją buczańską dotyczącą odpowiedzialności za najcięższe zbrodnie przeciwko prawu międzynarodowemu popełnione na terytorium Ukrainy. W związku z tym potwierdzamy, że osoby odpowiedzialne za popełnienie zbrodni agresji na Ukrainie nie powinny pozostać bezkarne, a społeczność międzynarodową wzywamy do rozważenia odpowiednich działań, w szczególności poprzez stworzenie odpowiedniego mechanizmu wymiaru sprawiedliwości w celu zapewnienia skutecznej odpowiedzialności za zbrodnię agresji, co ogólnie dotyczy społeczności międzynarodowej.

Dlatego popieramy utworzenie trybunału, który zapewni skuteczną odpowiedzialność za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie.

Podkreślamy znaczenie Koalicji jako głównej platformy znalezienia skutecznego mechanizmu oraz zbadania kwestii prawnych i technicznych związanych z utworzeniem takiego trybunału i wzywamy inne państwa i organizacje międzynarodowe do włączenia się w nasze wspólne prace.”
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button