ŚWIAT

Hiroszima. G7. Rozmowa Joe Biden – Wołodymyr Zełenski. „Razem uratowaliśmy tysiące Ukraińców przed rosyjskimi rakietami”

Japonia

– Potrzebujemy światowego przywództwa demokracji – przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na sesji szczytu państw G7 i Ukrainy

„Panie Kishido, Panie Premierze, dziękuję za zaproszenie do udziału w szczycie.

Drodzy koledzy!

Podczas tej wojny Ukraina sześciokrotnie uczestniczyła w spotkaniach G7, ale online. Teraz jest moment na osobiste podziękowania.

Wspólnie z Państwem oraz wszystkimi naszymi sojusznikami i partnerami osiągnęliśmy poziom współpracy, który zapewnia poszanowanie demokracji, prawa międzynarodowego i wolności.

Na świecie próbowano ignorować i gardzić tym, co cenimy. Ale teraz jest to niemożliwe. Teraz nasza moc rośnie. I każdy, kto może życzyć sobie agresji na demokratyczny kraj, może zobaczyć, jaka będzie odpowiedź. A im bardziej z wami współpracujemy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że ktokolwiek inny na świecie podąży szaloną rosyjską drogą. Ale czy to wystarczy?

Demokracja potrzebuje więcej. Myślę, że potrzebujemy wyraźnego globalnego przywództwa demokracji. To jest najważniejsze, co zapewniamy w ramach naszej współpracy.

Japonia. Szczyt G7 (fot. president.gov.ua)

Podam kilka przykładów.

Od wielu lat słyszymy, że Rosja może bezkarnie zaatakować każdy kraj za pomocą pocisków hipersonicznych, których nie można zestrzelić. Rosja chciała, żebyśmy się przestraszyli i w pewnym momencie zdradzili nasze wartości.

Wspólnie udowodniliśmy, że nie chodzi o to, ile pocisków ma nasz wspólny wróg, ale o to, ile mamy systemów obrony powietrznej. „Patriot”, „Iris-T”, „Nasamsy”, „Rattles”, „Samp-T” – chronią życie w naszych miastach i tym samym tworzą globalną markę bezpieczeństwa dla demokracji.

Kiedy takie systemy obrony powietrznej na Ukrainie wystarczą do ochrony wszystkich naszych miast, świat zobaczy, co zdolna jest stworzyć demokracja z tarczą powietrzną. To my decydujemy, jakie będzie bezpieczeństwo nieba, a nie nasz wróg.

Dziękuję wam, drodzy przywódcy, którzy pomogliście Ukrainie w obronie przeciwlotniczej! Wspólnie uratowaliśmy już tysiące Ukraińców przed rosyjskimi rakietami.

Jestem też wdzięczny za decyzję o szkoleniu naszych pilotów na nowoczesnych myśliwcach.

Osłona powietrzna może być kompletna tylko wtedy, gdy naziemne systemy obrony przeciwlotniczej zostaną uzupełnione nowoczesnymi statkami powietrznymi w powietrzu. Jesteśmy teraz na dobrej drodze do zamknięcia luki w możliwościach.

Kiedy nasi piloci poznają F-16 i kiedy te maszyny pojawią się na naszym niebie, będzie to ważne nie tylko dla Ukrainy. Będzie to historyczny moment dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

Dziękuję, panie prezydencie Biden, za nadanie znaczenia globalnej marce bezpieczeństwa dla demokracji! Dziękuję za przywództwo, za broń, za decyzję o szkoleniu pilotów. Wierzę, że skrzydła naszej wspólnej wolności będą zdecydowanie najsilniejsze na świecie! Dziękuję obu partiom Kongresu i pańskiemu zespołowi, panie prezydencie, oraz wszystkim kochającym wolność amerykańskim sercom.

Dziękuję Olafowi, Panie Kanclerzu, za determinację, która zmienia historię na korzyść demokracji, za długofalową obronę i wsparcie finansowe Ukrainy, która daje stabilność całej naszej wolnej Europie. Dziękuję kolegom z rządu, dziękuję Bundestagowi i całemu narodowi Niemiec.

Dziękuję Rishi, panie premierze, za energię, która daje nam bardziej wizjonerskie i dalekosiężne możliwości. Wierzę, że wasze przywództwo pomoże nadać oczywistej mocy prawnej, kiedy wspólnie z naszymi partnerami stworzymy trybunał w sprawie agresji Rosji. Dziękuję kolegom ministrom, brytyjskiemu parlamentowi i całemu narodowi brytyjskiemu.

Dziękuję Emmanuelu, Panie Prezydencie, za to, że chronisz wartości Republiki i że wsparcie Francji dla Ukrainy jest przejawem poszanowania wolności narodów, równości w stosunkach międzynarodowych, braterstwa między ludźmi. Dziękuję, Francjo!

Dziękuję Georgie Maloni za siłę jej charakteru, która wzmacnia nas wszystkich. Dziękuję włoskiemu rządowi, parlamentowi i wszystkim Włochom, którzy wspierają ochronę naszego narodu.

Dziękuję Panie Justynie, Panie Premierze, za umiejętność bycia pierwszym w wielu sprawach i za to, że w każdej sprawie znajdujemy wspólny język. Bardzo ważne jest, aby nasza wspólna praca w rozminowywaniu na Ukrainie doszła do skutku, to naprawdę ratuje życie. Dziękuję całej klasie politycznej i wszystkim mieszkańcom Kanady, którzy tak bardzo cenią sobie pokój.

Dziękuję Charles, dziękuję Ursulo za to, że instytucje europejskie stały się czymś więcej niż tylko instytucjami pod twoim kierownictwem. Kiedyś powiedziano, że UE to biurokracja. Udowadniacie, że nasze stowarzyszenie opiera się nie na biurokracji, ale na wspólnych wartościach, które dają nam mocny kurs!

Dziękuję, panie Fumio, panie premierze, za wyraźne przywództwo Japonii w Azji w ochronie prawa międzynarodowego, dziękuję za wszechstronne wsparcie państwa i narodu.”

Japonia. Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau (fot. president.gov.ua)

W Hiroszimie prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Kanady

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywający z roboczą wizytą w Japonii w celu udziału w szczycie G7 spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Przywódcy omówili bieżące kwestie agendy dwustronnej, zwracając szczególną uwagę na dalszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

„Bardzo doceniam fakt, że przyjazna Kanada jest jednym z liderów we wspieraniu Ukrainy w stawianiu oporu rosyjskiej agresji. Ale teraz jest krytyczny moment dla nas i dla całego świata, a Ukraina potrzebuje zwiększonej pomocy” – powiedział prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował Justina Trudeau o sytuacji na froncie i podzielił się oceną jej możliwego rozwoju.

Głowa państwa wysoko oceniła pomoc Kanady w rozminowywaniu terytoriów uwolnionych od rosyjskich okupantów.

„Chcę podziękować za praktyczną pomoc w rozminowaniu i szybkie rozpatrzenie naszych próśb przez wasz rząd i kanadyjskich producentów” – zaznaczył prezydent.

Chodziło również o szkolenie młodszych oficerów ukraińskich w ramach kanadyjskiej misji szkoleniowej UNIFIER.

Wysoko oceniono konsekwentne zwiększanie przez Kanadę presji sankcji na Rosję.

Ponadto Wołodymyr Zełenski podkreślił wagę realizacji wszystkich punktów ukraińskiej formuły pokojowej.

Osobno prezydent skupił się na kwestii euroatlantyckiej integracji Ukrainy. Zaznaczył, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinny zapaść konkretne decyzje w sprawie członkostwa jego kraju w Sojuszu i dać jasne sygnały, że Ukraina zostanie członkiem NATO.
(president.gov.ua)

Poprzednia strona 1 2
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button