ŚWIAT

Grenada. Zełenski rozmawiał z Scholzem i Macronem. Systemy obrony powietrznej Patriot i Hawk trafią do Ukrainy

Hiszpania

W ramach udziału w III Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Kanclerzem Federalnym Niemiec Olafem Scholzem.

Głowa państwa podkreśliła wagę dialogu i bliskiej współpracy Ukrainy z Niemcami.

Nic nam nie wiadomo o spotkaniu z Mateuszem Morawieckim.

Rozmówcy omówili działania dwustronnego dialogu politycznego na najbliższą przyszłość.

Prezydent podziękował Kanclerzowi Federalnemu za potężną pomoc wojskową dla Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski poinformował Olafa Scholza o sytuacji na polu walki i najważniejszych potrzebach wzmocnienia zdolności obronnych jego kraju.

Granada. Wołodymyr Zełenski i Olaf Scholz (fot. president.gov.ua)

Ze swojej strony kanclerz Niemiec podkreślił, że Niemcy pracują nad wyposażeniem Ukrainy w dodatkowy system obrony powietrznej Patriot na zimowe miesiące.

Głowa państwa spotkała się z prezydentem Parlamentu Europejskiego

Na marginesie III Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej Zełenski spotkał się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

„Dziękujemy za uchwały, które nas wspierają. Zawsze wspieracie Ukrainę i demonstrowaliście to podczas swoich wizyt w naszym kraju” – powiedziała głowa państwa.

Podziękował Parlamentowi Europejskiemu za poparcie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących rewizji wieloletniego budżetu UE, które w szczególności przewidują utworzenie 50 miliardów euro funduszu pomocowego dla Ukrainy.

Rozmówcy ocenili postęp tego kraju w realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Prezydent podkreślił, że Ukraina prawie zakończyła te prace i wyraził przekonanie, że jego kraj będzie mógł rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE jeszcze w tym roku.

Wołodymyr Zełenski i Roberta Metsola rozmawiali o przygotowaniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji i środkach przeciwdziałania propagandzie kraju agresora.

Strony omówiły także potrzeby obronne Ukrainy, możliwą rolę Parlamentu Europejskiego w zwiększaniu wsparcia ze strony tych krajów, których możliwości pozwalają znacząco zwiększyć pomoc dla Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Granadzie z Emmanuelem Macronem

W ramach udziału w III Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej Zełenski spotkał się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem.

Głowa państwa ukraińskiego poinformowała rozmówcę o sytuacji na polu walki i potrzebach ukraińskich obrońców.

Przywódcy omówili aktualne kwestie współpracy dwustronnej w sferze obronnej i zgodzili się na kontynuację prac nad rozbudową zdolności ukraińskiego systemu obrony powietrznej.

„Dziękuję, Emmanuelu, za potwierdzenie wszystkiego, co uzgodniliśmy wcześniej. Teraz możemy przystąpić do realizacji tych porozumień” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci rozmawiali o sposobach poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, ochronie Odessy i ukraińskiej infrastruktury portowej.

– Mamy zdecydowane decyzje o wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej – Wołodymyr Zełenski na podstawie wyników szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej

Głównym efektem spotkań w ramach III Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie w Hiszpanii są ważne porozumienia w sprawie wzmocnienia zdolności systemu obrony powietrznej Ukrainy. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​w przededniu okresu zimowego najpilniejszą sprawą dla Ukrainy jest wzmocnienie obrony powietrznej, aby lepiej chronić Ukraińców przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi, takimi jak ten, który miał miejsce dziś w obwodzie charkowskim.

Granada. Wołodymyr Zełenski i Rishi Sunak (fot. president.gov.ua)

Dlatego też, zdaniem prezydenta, kwestia wzmocnienia obrony powietrznej była głównym tematem negocjacji ukraińskiej delegacji podczas udziału w szczycie.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj mamy ogromny postęp w tym kierunku. Oto sześć systemów MIM-23 Hawk dzięki premierowi Pedro Sáncheza i rządu hiszpańskiego. Będzie to wspólna praca z partnerami w ramach prezydencji hiszpańskiej. Naprawdę wierzę, że uda nam się zmontować wszystkie te systemy i wszystkie trafią na Ukrainę” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ponadto, jak poinformował Głowa Państwa, w wyniku spotkania z Kanclerzem Federalnym Niemiec Olafem Scholzem zapadła decyzja, że ​​niemiecki rząd będzie pracował nad wyposażeniem Ukrainy w kolejny system obrony powietrznej Patriot.

„W tej chwili, w okresie zimowym. Uważam, że jest to obecnie jedyny system, który jest w stanie przeciwstawić się takim zagrożeniom, takim masowym mordom. Ponieważ Patriota usuwa po drodze wszelkie rakiety rosyjskiego złodzieja” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button