ŚWIAT

Ateny. Zełenski: Grecja weźmie udział w szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16

Inwazja Rosji na Ukrainę

„Grecja weźmie udział w szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16” – prezydent Ukrainy na podstawie wyników spotkania z premierem Kyriakosem Mitsotakisem.

W ramach wizyty roboczej w Republice Grecji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.

Szef państwa ukraińskiego zaznaczył, że wizyta w Grecji jest dla niego wielkim zaszczytem, ​​aby nadać nowy impuls stosunkom dwustronnym i sprawić, by współpraca była jeszcze bardziej pożyteczna dla obu narodów. Wołodymyr Zełenski podziękował też szefowi greckiego rządu za zainteresowanie Ukrainą i przygotowanie szczytu państw bałkańskich.

Podczas spotkania prezydent poinformował premiera Grecji o sytuacji na froncie, ostatnich rosyjskich atakach rakietowych oraz możliwościach sił zbrojnych w zakresie przywrócenia bezpieczeństwa i integralności jego państwa. Wołodymyr Zełenski przekazał informacje o potrzebach obronnych armii ukraińskiej w celu przyspieszenia zakończenia wojny.

„Dzisiaj mamy ważny wynik dla koalicji lotniczej – Grecja weźmie udział w szkoleniu naszych pilotów na F-16. Dziękuję za tę sugestię. I dziękuję Tobie i Twojemu zespołowi za chęć zrobienia więcej, aby pomóc Ukrainie chronić naszą wolność. Jesteśmy wdzięczni za to, że będzie wsparcie obronne Grecji dla Ukrainy. Nasze zespoły dopracują odpowiednie szczegóły” – powiedział szef państwa, zwracając się do Kyriakosa Mitsotakisa po negocjacjach z premierem Grecji.

Grecja. Wołodymyr Zełenski i Kyriakos Mitsotakis (fot. president.gov.ua)

Strony rozmawiały także o sytuacji w regionie Morza Czarnego, w szczególności o zagrożeniu ze strony Rosji dla portów, wolności żeglugi, a w konsekwencji dla bezpieczeństwa żywnościowego całego świata.

„Ukraina stworzyła alternatywny „korytarz zbożowy” na Morzu Czarnym, to może działać. Ale aby jego praca była stabilna, musimy wzmocnić tarczę powietrzną specjalnie dla regionu Morza Czarnego, w szczególności dla naszego miasta Odessy. I to może być historyczny wkład Grecji w ogólne bezpieczeństwo Europy, jeśli pomożecie nam w ochronie wód Morza Czarnego. A jeśli chodzi o systemy obrony przeciwlotniczej, przedstawiłem opcje, w jaki sposób można to zrobić” – powiedział prezydent Ukrainy.

Zwrócił też uwagę na znaczenie gotowości greckich firm do udziału w transporcie ukraińskiego zboża.

Podczas negocjacji strony zwróciły uwagę na program mecenatu nad regionami i miastami Ukrainy, które wymagają odbudowy po rosyjskich strajkach lub działaniach wojennych, w ramach którego Grecja mogłaby skupić się na pomocy w odbudowie Odessy.

Ponadto, jak poinformował Wołodymyr Zełenski, Ukraina i Grecja będą kontynuować prace na poziomie bilateralnym w zakresie gwarancji bezpieczeństwa jego państwa w ramach Wspólnej Deklaracji G7, do której przystąpiła Republika Grecka.

Prezydent podziękował Grecji za wspieranie integracji europejskiej i euroatlantyckiej jego kraju.

„Bardzo doceniam pańskie podpisanie, panie premierze, deklaracji o poparciu ukraińskiej integracji euroatlantyckiej. To bardzo potrzebny sygnał – sygnał, że Grecja pragnie pokoju tak samo jak my. Wszyscy na Ukrainie dążymy do sprawiedliwego pokoju” – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Grecji

W ramach wizyty w Grecji Zełenski spotkał się z prezydent Grecji Kateryną Sakellaropoulou.

Szefowie państw omówili aktualny stan rzeczy na linii frontu oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie w perspektywie kontynuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski osobiście podziękował Grecji i Katerynie Sakellaropoulou za wspieranie jego kraju od początku inwazji na pełną skalę.

Grecja. Wołodymyr Zełenski i Kateryna Sakellaropoulou (fot. president.gov.ua)

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na szczególną uwagę przywódcy Grecji na potrzeby obywateli Ukrainy, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w tym kraju. Osobno podziękował stronie greckiej za program rehabilitacji ukraińskich dzieci, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji.

Głowa państwa ukraińskiego wyraziła nadzieję na zaangażowanie Grecji w odbudowę dotkniętych regionów Ukrainy.

„Wiemy o szczególnej roli Odessy w historii Grecji i cieszymy się na zaangażowanie waszego kraju w odbudowę miasta i regionu odeskiego. Proponuję Grecji patronat nad tym regionem” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button