ŁÓDŹ

„Wigilia dla samotnych” w Łodzi. Potrzebna jest pomoc

"Wigilia dla samotnych" w Łodzi

24 grudnia w godz. 14:00-17:00 w hali Expo przy al. Politechniki 4 przygotowane zostanie przyjęcie wigilijne na 1000 osób.

Organizatorem wydarzenia jest fundacja „Wolne Miejsce”, która od 2012 roku przygotowuje i przeprowadza „Wigilię dla samotnych” w różnych miejscach Polski i za granicą. Podobnym projektem jest „Śniadanie wielkanocne dla samotnych”. Do tej pory oprócz Chorzowa, Katowic, Kołobrzegu czy Warszawy spotkania zostały zorganizowane dla Polonii w Kanadzie (Calgary, Toronto), Irlandii (Cork), brazylijskim Cruz Machado, czy na kijowskim Majdanie.

„Wigilia dla samotnych” ma także oprawę religijną w duchu ekumenicznym. Odmawiane są modlitwy katolickie, prawosławne i protestanckie. Nie brakuje tradycyjnego dzielenia się opłatkiem.

Celem jest dotarcie z zaproszeniem na tradycyjne kolacje czy śniadania do ludzi samotnych dokładnie w te dni, podczas których inni świętują ze swoimi rodzinami i bliskimi. Wydarzenia mają charakter otwarty – może w nich uczestniczyć każdy, np. osoby, które ze względów materialnych mają problem w przygotowaniu uroczystości we własnym zakresie.

– Samotność najbardziej doskwiera nam właśnie w święta, dlatego tak ważne jest to, że spotkanie odbywa się właśnie w dzień Wigilii, a nie w przeddzień czy kilka dni wcześniej – podkreślała prezydent Hanna Zdanowska, dodając: – Bardzo chcielibyśmy, żeby każdy łodzianin miał swój własny stół wigilijny przy, którym zasiądzie jego rodzina i osoby bliskie, ale życie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Dlatego ta inicjatywa jest tak cenna. Z przyjemnością się w nią włączamy. Cieszę się, że wspólnie mamy okazję współorganizować to spotkanie, dziękuję fundacji za zaangażowanie w ten projekt.

Na wigilijne spotkanie w hali Expo zaproszeni są wszyscy chętni.

– Nie weryfikujemy statusu społecznego czy materialnego. Mamy otwartą przestrzeń i wolne miejsca przy wigilijnym stole dla każdego, kto tego potrzebuje. Będzie ekumenicznie, będzie wspólne śpiewanie kolęd i będzie ciepło, które jest nam tak bardzo potrzebne – podkreślała prezydent Hanna Zdanowska.

Każdy może wesprzeć organizację wydarzenia. W jaki sposób można pomóc?

– Dziękujemy za wszystkie dostarczone produkty. Potrzebujemy jeszcze śledzi i miruny, po 70 kg. Można to zostawić w piątek w hali Expo. Zapraszamy również wszystkich chętnych wolontariuszy. Spotkania wolontaryjne odbywają się we wtorki o 18.30 w Społecznej Akademii Nauk – mówi Dagmara Sasin, koordynator Wigilii dla samotnych w Łodzi.

Wolontariusze przygotują kilka różnych potraw wigilijnych. Będą to śledzie różnego rodzaju, miruna, karp, kapusta, pierogi, barszcz z uszkami, owoce. Pracować będzie około 50 wolontariuszy i 5 profesjonalnych kucharzy. – Ta wigilia nie jest udawana. Razem zbieramy produkty, razem je przygotowujemy i spożywamy, razem spędzamy czas. Nie uciekamy do domów, jesteśmy razem z tymi, którzy nas potrzebują. Jako fundacja kładziemy nacisk na relacje – mówi prezes fundacji „Wolne miejsce”.

Hala Expo będzie otwarta dla uczestników od godz. 13.00, Wigilia zacznie się o 14.00. Życzenia złoży prezydent Łodzi oraz duchowni różnych wyznań, potem nastąpi łamanie się opłatkiem. Nie zabraknie ekumenicznej modlitwy, kolęd i inspiracji do wspólnego, głębokiego przeżywania wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia.

Osoby chcące wspomóc fundację „Wolne miejsce” w organizacji wigilii proszone są o kontakt z panią Dagmarą Sasin, koordynatorką łódzkiej wigilii, tel. 508 644 063.
Potrzebni są wolontariusze oraz artykuły spożywcze: śledzie, soki owocowe, ryba miruna.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button