WARSZAWA

Warszawa. Wyższe pensje dla nauczycieli. Zarezerwowano na ten cel 39 mln zł

Podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z zapowiedziami, Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy wprowadza od nowego roku podwyżki dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Jeszcze w tym roku wyższe pensje otrzymają pracownicy szkolnej obsługi w 11 dzielnicach.

Dziś prezydent stolicy podpisał propozycję zmiany regulaminu wynagrodzeń nauczycieli stażystów oraz kontraktowych i przekazał z prośbą o opinię do oświatowych związków zawodowych. Podwyżki obejmą ponad 9,6 tys. nauczycieli.

– Tak jak obiecałem, od stycznia wprowadzamy podwyżki pensji dla najmłodszych stażem nauczycieli, po to, aby z jednej strony przyciągnąć do pracy w naszych szkołach absolwentów uczelni, a z drugiej – zatrzymać już obecnie pracujących. To pierwszy etap podwyżek dla nauczycieli. Już teraz zarezerwowaliśmy na ten cel 39 mln zł – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy – A jeszcze w tym roku grudniowa wypłata będzie wyższa dla ponad 7 tysięcy pracowników szkolnej i przedszkolnej obsługi. W tej sprawie również dziś wysłałem listy do szkół i burmistrzów.

Przypomnijmy, zgodnie z Kartą Nauczyciela to głównie rząd odpowiada za wynagrodzenia nauczycieli. Jednak przy pozornej podwyżce ze strony MEN i przy za niskiej subwencji, dbanie o nauczycieli leży na barkach samorządów. Brak stabilnej kadry nauczycielskiej (m.in. nauczyciele „objazdowi”) oraz wakaty w szkołach to jeden ze skutków „deformy” oświaty w Polsce. Po raz pierwszy w stołecznych placówkach we wrześniu brakowało aż 1,6 tys. nauczycieli. Część osób odeszła do szkolnictwa niepublicznego, a część z zawodu. Mamy realne obawy, że następny rok przyniesie kolejną falę odpływu nauczycieli z zawodu, gdy do szkół ponadpodstawowych pójdzie podwójny rocznik. Chaos programowy i obciążenie pracą może też sprawić, że absolwenci uczelni wyższych wybiorą inny zawód. Warszawa jest dużym i chłonnym rynkiem pracy, a nauczyciele mogą wybierać spośród wielu ofert pracy poza szkołą.

Podwyżki dla nauczycieli stażystów i kontraktowych

W warszawskich szkołach i placówkach oświatowych pracuje 8 tys. nauczycieli kontraktowych i 1,5 tys. nauczycieli stażystów. Łącznie to ponad 9,6 tys. osób, czyli 30 proc. wszystkich stołecznych nauczycieli. Od stycznia 7,2 tys. nauczycieli kontraktowych z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzyma 270 zł podwyżki do pensji zasadniczej, a ponad tysiąc nauczycieli stażystów z tymi samymi kwalifikacjami – 250 zł.

Podwyżki obejmą również nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego lub z niepełnym przygotowaniem.

To będzie drugi raz w historii stołecznego samorządu, gdy podnosimy pensje zasadnicze tej grupie nauczycieli. Oczywiście, systematycznie były zwiększane dodatki motywacyjne.

– Staramy się wszelkimi sposobami ograniczać negatywne skutki „deformy” oświaty. Mimo wysokich kosztów wdrażania, przy jednocześnie niewystarczającej ministerialnej subwencji, zapewniliśmy od września tego roku podwyżki wynagrodzeń dla wychowawców i dyrektorów szkół. To w Warszawie nauczyciele mają jedne z najwyższych dodatków motywacyjnych – przypomina Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy i dodaje – Oferujemy również bezpłatne szkolenia, warsztaty dla nauczycieli finansowane z budżetu miasta. W tym roku na doskonalenie zawodowe nauczycieli przeznaczyliśmy 16 mln złotych. Spotykamy się również z rektorami uczelni wyższych i rozmawiamy o możliwości zatrudnienia w szkołach pracowników akademickich i doktorantów. Dla chętnych absolwentów nasza placówka doskonalenia zawodowego – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń – będzie oferować specjalny kurs przygotowujący do pracy w szkołach.

Od 2006 r. pensje warszawskich nauczycieli wzrosły średnio o 59 proc. (2006 – 3191 zł, 2018 – 5073 zł). Warszawscy nauczyciele mają najwyższe dodatki motywacyjne – średnio to 600 zł miesięcznie. Dodatki dla najlepszych nauczycieli sięgają nawet 1200 zł. W innych miastach są one znacznie niższe: Wrocław, Kraków – ok. 300 zł, Lublin – ok. 200 zł, Poznań, Gdańsk i Łódź – ok. 150 zł. Od września dodatki dla wychowawców warszawskich szkół wzrosły do 380 zł, a pensja dyrektorów średnio o 1000 zł. Na ten cel przeznaczyliśmy w przyszłym roku 45 mln zł.

Wyższe pensje dla pracowników obsługi w szkołach i przedszkolach

W warszawskich szkołach i przedszkolach pracuje ponad 13 tys. osób obsługi, to m.in. pracownice i pracownicy kuchni, sprzątaczki, woźni. Ich wynagrodzenie nie było jednakowe we wszystkich dzielnicach. Odpowiadamy na postulat oświatowych związków zawodowych i zmniejszamy dysproporcje płacowe. Oznacza to, że w 11 dzielnicach pracownicy obsługi otrzymają już w grudniu wyższą pensję. Podwyżki są zróżnicowane w zależności od dzielnic. Największe podwyżki będą na Targówku, Śródmieściu, Woli, Ochocie. Łącznie na ten cel zarezerwowaliśmy jeszcze w tegorocznym budżecie 1,5 mln zł, a w 2019 r. – 17,1 mln zł.

W trakcie ostatnich 12 lat pensja pracowników obsługi wzrosła o 83% (2006 – 1 893 zł, 2018 – 3 481 zł). Ostatnie podwyżki pensji dla tej grupy zawodowej miały miejsce we wrześniu 2017 r. To oczywiście były środki z budżetu m.st. Warszawy.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button