ŁÓDŹ

Święto Niepodległości w Łodzi. Parada, piknik, pokaz świetlny i toast za Niepodległą

Święto Niepodległości

10 listopada, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbędzie się preludium głównych uroczystości rocznicowych stulecia niepodległego państwa polskiego.

– Łódź wyrasta powoli na centrum obchodów rocznicowych stulecia odzyskania niepodległości – rozpoczniemy je już 9 listopada trzydniowymi Igrzyskami Wolności, a zakończymy uroczystą paradą 11 listopada, piknikiem i pokazem laserowym na Placu Wolności – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. – To cieszy, bo pokazuje, że łodzianie potrafią zgodnie celebrować ten wielki dar, jakim jest niepodległa Polska i niepodległa Łódź.

Obchody rozpocznie o godz. 20.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (Gdańska 13) spektakl Ego Te Absolvo – monodram Huberta Kułacza na podstawie wspomnień kapelana Legionów ks. Józefa Panasia. Bezpośrednio po nim o 21.30 muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie ,,Drogi do Niepodległej 1791-1921”. – Ekspozycja będzie pasjonującą wyprawą w przeszłość narodu polskiego i jednocześnie prezentacją zmagań, trudów i ofiar poniesionych przez Polaków w imię wolnego i niepodległego państwa. Punktem wyjścia jest pokazanie prób zreformowania I Rzeczypospolitej, podjętych u schyłku osiemnastego wieku, podczas prac sejmu czteroletniego, zwanego Wielkim (1788-1792). Przedstawiamy okoliczności powstania najważniejszego owocu prac legislacyjnych tych lat – Konstytucji 3 maja 1791 r., która dla przyszłych pokoleń stała się symbolem walki o naprawę ojczyzny i jej pełną suwerenność, a następnie działania Polaków, które ostatecznie doprowadziły 11 listopada 1918 r. do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jacek Wawrzynkiewicz, p.o. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawa przybliża kluczowe wydarzenia i postaci (zarówno z życia politycznego, jak i kulturalnego) ze 123-letniego okresu niebytu państwa polskiego i prezentowana jest w głównej siedzibie Muzeum przy Gdańskiej 13.

O 23:10 w Muzeum odbędzie się koncert w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi „Rozśpiewane Niepodległa”, a równo o północy organizatorzy zapraszają na Toast za Niepodległą – rocznicową niespodziankę.

Świętuj Niepodległość! Łódzkie obchody 11 listopada

Barwna historyczna parada grup rekonstrukcyjnych przejdzie w niedzielę, 11 listopada o godz. 14 ulicą Piotrkowską. Kwadrans wcześniej na gmachu Urzędu Miasta Łodzi odsłonięta zostanie tablica, poświęcona łodzianom, walczącym o niepodległość.

– Łódzką Paradę Niepodległości, która wyruszy z pasażu Schillera i przejdzie aż do Manufaktury prowadzić będą harcerze, trzymający 123-metrową flagę. Zachęcamy także łodzian, by przyłączyli się do jej niesienia – powiedziała Katarzyna Zielińska z Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.

– W defiladzie wezmą udział rekonstruktorzy prezentujący polskie formacje zbrojne od czasów powstania styczniowego, przez bojowców PPS, legionistów Piłsudskiego aż po żołnierzy Armii Krajowej – powiedział Tomasz Paprocki z grupy rekonstrukcyjnej Legionów Polskich, dowódca defilady.

– Wśród uczestników parady nie zabraknie kobiet, które również walczyły o niepodległość. Będzie bohaterka Powstania Styczniowego Maria Piotrowiczowa, czy żołnierka AK Halina Szwarc-Kłąb, która w czasie II wojny światowej zbierała informacje o niemieckich obiektach wojskowych – dodała Katarzyna Zielińska.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości udekorowany zostanie również Urząd Miasta Łodzi. Na budynku pałacu Heinzla zawisną wielkie biało-czerwone rozety oraz flagi, które pojawią się również na całej długości ulica Piotrkowskiej. Mieszkańcy najsłynniejszej łódzkiej ulicy oraz przedsiębiorcy, których firmy znajdują się przy niej również mogą udekorować swoje budynki. Urząd Miasta Łodzi wraz z Expressem Ilustrowanym przygotował biało-czerwone dekoracje, które można bezpłatnie otrzymać w siedzibie gazety przy ul. ks. Skorupki.

W pobliżu odsłanianej tablicy będzie można obejrzeć wystawę „12 bohaterów niepodległości na 12 miesięcy”, której celem będzie zaprezentowanie sylwetek łodzian, działających na rzecz Polski. Wśród nich są m.in. Jerzy Szletyński – harcerz i legionista Jozefa Piłsudskiego poległy w bitwie pod Konarami, Rajmund Rembieliński – twórca Łodzi Przemysłowej oraz Edmund Orlik – polski as pancerny z września 1939 roku i architekt wielu znanych łódzkich budynków. Wystawa otwarta zostanie już 8 listopada br.

11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ulica Piotrkowska oraz Manufaktura zapełnią się biało-czerwonymi barwami. Naszą reprezentacyjną ulicą przejdzie Łódzka Parada Niepodległości, a później odbędzie się tradycyjny VIII Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. Na gości czeka moc atrakcji, w tym m.in. punkt poboru do Legionów Polskich bądź odradzającego się Wojska Polskiego.

– Ja już się zapisałam do Wojska Polskiego. Zachęcam wszystkich, by zrobili to samo na VIII Pikniku Niepodległościowym w Manufakturze – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, pokazując reprint pierwszej polskiej książeczki wojskowej sprzed stu lat.

VIII Piknik Niepodległościowy w Manufakturze rozpocznie się o godz. 11. Swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także militarne grupy rekonstrukcyjne. Zobaczyć będzie można również pojazdy wojskowe, w tym czołg zwiadowczy TKS czy transport opancerzony Bren Carrier. Nie zabraknie tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Oprócz sfery militarystycznej na pikniku znajdą się także: historyczny escape room czy pokaz mody sprzed 100 lat.

O godz. 15 na Rynek Włókniarek w Manufakturze wejdzie Łódzka Parada Niepodległości, która wcześniej przejdzie ulicą Piotrkowską, wyruszając sprzed gmachu Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 o godz. 14. W paradzie udział wezmą rekonstruktorzy, harcerze niosący 123-metrową flagę, motocykliści i zabytkowe samochody.

„Światło dla Niepodległej”. W niedzielę niezwykły pokaz laserów na 100-lecie Niepodległości

Organizatorzy Festiwalu Światła włączają się w obchody stulecia niepodległości w Łodzi, których zwieńczeniem będzie spektakularny pokaz laserowy na placu Wolności. Podziwiać będzie można m.in. najdłuższą flagę narodową utkaną światłem.

Na prośbę Urzędu Miasta Łodzi specjaliści z Light. Move. Festiwal. przygotowali specjalny projekt, który zakłada wykorzystanie światła w kolorze barw narodowych, czyli białego i czerwonego jako symbolu porządku, życia, ewolucji, ducha i radości. Monumentalny, innowacyjny multimedialny spektakl śwetlno-laserowy „Światło dla Niepodległej” uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie kulminacją obchodów niepodległościowych na mapie Łodzi.

W obchodach 100-lecia niepodległości wezmą także udział łódzcy tramwajarze. W hołdzie dla zaangażowania w wydarzenia 11 listopada 1918 roku ówczesnych łódzkich maszynistów przygotowali inscenizację z wykorzystaniem najstarszego jeżdżącego tramwaju w Polsce oraz z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Historyczny tramwaj z inscenizatorami wystartuje z ul. Telefonicznej o godz. 23:24, a kolejne rekonstrukcje będą się odbywały m.in. na placu Kościelnym, placu Niepodległości, placu Sałacińskiego.

11 LISTOPADA

13.45 – ODSŁONIĘCIE TABLICY NIEPODLEGŁOŚCI (ul. Piotrkowska 104)

14.00 – ŁÓDZKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

(Trasa: ul. Piotrkowska 104 – Plac Wolności – ul. Nowomiejska – ul. Ogrodowa – Manufaktura)

W paradzie biorą udział: Orkiestra MPK w Łodzi, Harcerze ze 123-metrową flagą Polski oraz rekonstruktorzy: Powstańcy styczniowi: kosynierzy, kobiety w strojach z epoki oraz łódzka bohaterka Maria Piotrowiczowa, Bojowcy rewolucji 1905 r., Legioniści Józefa Piłsudskiego, Patrol konny Beliny, Formacje II Rzeczypospolitej, Żołnierze Armii Krajowej i Drugiej Konspiracji

11.00-18.00 – VIII PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY W MANUFAKTURZE

Powitanie Łódzkiej Parady Niepodległości przez marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 15.00)
Rekonstrukcja poboru do Legionów oraz rozbrajania Niemców
Obóz legionistów
Pokazy sprzętu wojskowego m.in. „tankietka Orlika”
Pokaz mody kobiecej 1863-1918
Polonez po staropolsku i śpiewanki legionowe
Wystawy
Zabawy dla dzieci
Retrofotobudka
Poczta polowa – Wyślij piknikową kartkę!
Pamiątki patriotyczne

18.15 – POKAZ ŚWIETLNY DLA NIEPODLEGŁEJ (pl. Wolności)
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button