POLSKA

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim i Belweder otwarte 11 listopada

Pałac Prezydencki i Belweder

W najbliższą niedzielę 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości  zostaną udostępnione dla zwiedzających: nowo otwarta Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim oraz sale reprezentacyjne w Belwederze, gdzie mieszkał i pracował jeden z Ojców Niepodległości Marszałek Józef Piłsudski.

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim została otwarta przez Prezydenta Andrzeja Dudę 12 września 2018 roku. Poświęcona jest najstarszemu i najważniejszemu polskiemu odznaczeniu cywilnemu i wojskowemu nadawanemu za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej – zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny – najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

W Sali – oprócz współczesnych odznak Orderu Orła Białego – zaprezentowane są wybrane insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, między innymi odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych Prezydentów, a także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku, nazywanej konstytucją kwietniową. Ten historyczny dokument należy dziś do najważniejszych pamiątek z okresu Drugiej Rzeczypospolitej.

Poprzez udostępnienie do zwiedzania Sali Orderu Orła Białego Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyłącza się do trwającego w tym dniu Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Gościom zwiedzającym rezydencję Prezydenta RP w Belwederze zostanie udostępniony m.in. gabinet Józefa Piłsudskiego, w którym znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Marszałku, salonik, pokój adiutanta oraz inne sale Belwederu, m.in. Marmurowa, Malinowa, Pompejańska i Kominkowa.

W Pałacu Prezydenckim oraz w Belwederze będzie wyłożona Księga Niepodległości, powstała z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W Księdze swoje podpisy składać mogą wszyscy obywatele wyrażający chęć uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Osoby zwiedzające proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Prosimy o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, pojemników z płynami, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy).

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w godz. 13.00 – 19.00. Wejście od strony Hotelu Bristol.
Zwiedzanie Belwederu w godz. 13.30 – 19.00. Wejście od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button