POZNAŃ

„Senior maluszka tuli” w Poznaniu. Pomogą zmniejszyć stres i lęk dziecka

"Senior maluszka tuli"

Już jesienią starsi poznaniacy będą mogli tulić dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei.

Dla seniorów to sposób na dobre spędzenie czasu, dla noworodków – szansa na zmniejszenie stresu i lęku.

Na oddziale noworodkowym Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei znajdują się dzieci, które nie są codziennie odwiedzane. Powodów takiej sytuacji jest wiele: choroba rodziców, brak możliwości codziennego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie noworodka. Efektem może być wzrastający stres i poziom lęku dziecka oraz obniżenie sprawności jego układu odpornościowego. Możliwe są także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka.

Innowacyjny miejski projekt „Senior maluszka tuli” ma pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkiem. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą spędzać czas z dzieckiem, opiekować się nim i tulić – oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.

Nabór wolontariuszy trwał do maja. – Zainteresowanie było ogromne, ok. 130 tysięcy osób chciało wziąć udział w projekcie – mówi Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy akcyjnych i PR Hospicjum Palium. – Dzwonili do nas także ludzie młodzi, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski.

Aby zostać wolontariuszem, trzeba pokonać długą drogę. Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać.

Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Przed nimi jeszcze pełny zakres badań lekarskich – niezbędnych do tego, by móc pracować z noworodkami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, seniorzy będą mogli przytulać pierwsze maluchy już we wrześniu lub październiku – za zgodą rodziców dzieci.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. nie dosyć, że ci seniorzy zapieprzali całe życie na swoje dzieci, nie dawano im 500 plus, później okradziono ich z ich pieniędzy zaoszczędzonych na emeryturę to teraz jeszcze chcą aby za darmo pracowali jako wolontariat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button