KATOWICEPOZNAŃ

Pijani kierowcy tracą samochody. Sądy zdecydują

Policja i sądy

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przekonał się o tym nietrzeźwy 22-latek, którego zatrzymali policjanci z Ustronia zaledwie półtorej godziny po wejściu w życie nowych przepisów związanych z zaostrzeniem kar dla nietrzeźwych kierowców.

W nocy z 13 na 14 marca br., dokładnie o godzinie 1.30, a więc zaledwie półtorej godziny po wejściu w życie nowych przepisów związanych z zaostrzeniem kar dla nietrzeźwych kierowców, policjanci z Ustronia (woj. śląskie) zatrzymali na terenie miasta kierowcę audi A3. Kontrolowany na ulicy Katowickiej 22-latek został poddany kontroli trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że ma ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami prawnymi, policjanci zatrzymali nie tylko dokument prawa jazdy, ale również wart około 5000 zł samochód nietrzeźwego kierowcy. Śledczy wykonali czynności procesowe związane z popełnionym przez 22-latka przestępstwem.

Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany, usłyszał też zarzuty karne. Zebrane w tej sprawie materiały zostały przekazane do cieszyńskiej prokuratury. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 22-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.

Zatrzymany nietrzeźwy kierowca według nowych przepisów

Nietrzeźwy kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 14 marca 2024 r. policjant z krotoszyńskiej drogówki (woj. wielkopolskie) zatrzymał kierowcę osobowego Volvo, który miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna straci prawo jazdy, ale nie tylko, ponieważ weszły w życie nowe przepisy mówiące o tym, że nastąpić może także konfiskata jego pojazdu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Kolejny raz policyjna czujność nie zawiodła. 14 marca na jednej z krotoszyńskich ulic policjant zauważył kierowcę osobowego Volvo, którego tor jazdy wskazywał, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu. W wyniku podjętej kontroli okazało się, że kierowca ma ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Mężczyzną tym okazał się 45-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym. Kierowca oprócz tego, że straci prawo jazy może też stracić pojazd, którym się poruszał.

Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swoje czyny odpowie przed sądem.

Nowe zasady

Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;

b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button