POZNAŃ

Poznań. Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams otwarte

Polska - Europa - USA

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych uroczyście otwarto Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams.

Dzięki temu poznańska placówka może stać się kluczowym miejscem dla utrzymania tego sprzętu wojskowego nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie europejskim.

Symboliczna ceremonia otwarcia Regionalnego Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams to kolejny krok do tego, by Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne uzyskały pełny potencjał w zabezpieczeniu tych pojazdów w całym kraju.

– Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać jak ważne jest unowocześnianie armii i sektora zbrojeniowego. To kwestia bezpieczeństwa – podkreśla Marcin Kulasek. Wiceminister aktywów państwowych wziął udział w otwarciu Regionalnego Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu.

– Utworzenie Centrum związane jest nie tylko z utrzymaniem czołgów Abrams zakupionych na potrzeby sił zbrojnych RP, ale ma także obejmować rozlokowane w Polsce i w pozostałych krajach Europy wojska amerykańskie operujące na tym sprzęcie – mówi Kulasek.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, gdzie znajduje się Centrum, pełnią kluczową rolę w zapewnianiu obsługi ciężkich wozów i czołgów znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Z usług centrum będą mogły korzystać nie tylko polskie siły zbrojne, ale także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich, które kupiły lub kupią czołgi Abrams, a nie będą tworzyć u siebie własnej bazy naprawczo-remontowej poziomu DEPOT maintenance level.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że polscy pracownicy nabędą nowe kompetencje w tak zaawansowanym i nowoczesnym obszarze, jakim są pojazdy pancerne, w szczególności czołgi Abrams – bez cienia wątpliwości jedne z najlepszych pojazdów tej kategorii na świecie – argumentuje wiceminister aktywów państwowych.

Powstanie Regionalnego Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu jest przykładem dobrej i bliskiej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a Polską co zwiększa zdolności polskich sił zbrojnych i w efekcie poprawę bezpieczeństwa naszego kraju.

W uroczystości udział wzięli m.in. Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski, Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– To już dwa lata od momentu, gdy Rosja najechała Ukrainę – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Pierwszymi krajami, jakie jej pomogły, były Stany Zjednoczone i Polska. Przekazaliśmy wówczas 370 naszych czołgów, by armia ukraińska miała się czym bronić, a także dostaliśmy zapewnienie możliwości zakupu najnowocześniejszego sprzętu z USA. Poznań ma bogate tradycje dotyczące serwisowania i produkcji uzbrojenia. Jesteśmy wiarygodnym partnerem. To nie przypadek, że stacjonuje tu armia amerykańska, a w Krzesinach mieści się 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. Centrum Kompetencyjne to kolejny ważny krok w rozwoju naszego Miasta.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Będą odpowiedzialne za zabezpieczenie obsług, napraw, remontów, a także przyszłych modyfikacji i modernizacji czołgów Abrams. Pozwoli to zagwarantować pełną sprawność techniczną tych pojazdów, eksploatowanych w poszczególnych jednostkach, tak aby mogły skutecznie bronić polskich granic.

Obecnie w ramach Centrum prowadzone są prace związane z deprocessingiem kolejnych egzemplarzy czołgów M1A1 FEP pozyskanych dla Sił Zbrojnych RP – to standardowa procedura, która polega na oczyszczeniu pojazdów po transporcie morskim i wymianie w nich płynów. Mają one potrwać do końca tego roku, po czym ma się rozpocząć deprocessing 250 egzemplarzy czołgów M1A2.

Centrum będzie mogło pracować na pełną skalę swoich możliwości po przekazaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej pełnej dokumentacji technicznej, przeszkoleniu pracowników, a także zawarciu odpowiednich umów. Kluczowe jest strategiczne partnerstwo z producentem czołgów Abrams – firmą General Dynamics Land Systems. WZM rozpoczęły już proces zawarcia z nią umowy licencyjnej. Podobny proces dotyczy innych firm, będących dostawcami najważniejszych komponentów i podzespołów.

Poznańska placówka ma być też wsparciem dla innych europejskich państw, które zakupiły lub zakupią czołgi Abrams.

Abramsy to jedne z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Mają wysoką skuteczność prowadzonego ognia, a także charakteryzują się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając załodze najwyższy poziom ochrony. Napęd czołgu zapewnia mu wysoką prędkość oraz mobilność w każdym terenie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button