WROCŁAW

Po wyborach. Kto posprząta miasta z banerów, plakatów i bilbordów?

Wrocław i Polska

Płoty, wiaty przystankowe, barierki – gdzie nie spojrzeć, tam plakat. Kto jest zobowiązany usunąć materiały wyborcze, a kto może to zrobić? Ile jest na to czasu i kto za to zapłaci? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Komitety wyborcze mają 30 dni po dniu wyborów na usunięcie plakatów wyborczych z wiat przystankowych, tablic i słupów informacyjnych. Przepis ten dotyczy przestrzeni miejskiej, czyli nieruchomości należących do państwa i samorządu.

Gdy termin na usunięcie materiałów wyborczych zacznie mijać, straż miejska zweryfikuje, gdzie jeszcze w przestrzeni miejskiej wiszą plakaty.

– Wezwiemy wówczas poszczególne komitety do usunięcia materiałów wyborczych – mówi Piotr Szereda, naczelnik Wydziału Wykroczeń Straży Miejskiej we Wrocławiu.

30 dni minęło, a plakaty wciąż wiszą. Co wtedy?

Nieusunięcie plakatów w terminie jest wykroczeniem. I z tego tytułu pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą otrzymać mandaty w wysokości 500 zł. Teoretycznie kara ta może być naliczona za każdy pozostawiony plakat, ale straż miejska każdy przypadek ocenia indywidualnie.

Jeśli komitety nie usunęły plakatów, prezydent Wrocławia może zdecydować o zdjęciu materiałów wyborczych na koszt komitetów.

Przestrzeń miejska dzień po wyborach:

Wrocław. Materiały wyborcze w przestrzeni miejskiej po wyborach (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Zniszczona elewacja, obklejone słupy

Z założenia plakaty wyborcze powinny być zawieszane tak, aby ich usunięcie nie spowodowało zniszczeń. Koszty związane z czyszczeniem elewacji lub obklejonych wiat przystankowych ponoszą komitety wyborcze.

– Na szczęście przy tych wyborach komitety przeważnie zamiast przyklejać plakaty, zawieszały je na plastikowych zawieszkach – zauważa Piotr Szereda.

Dzięki tej metodzie, łatwiej je usunąć.

Plakat na nieruchomości prywatnej

Nie ma ustawowego terminu na usunięcie plakatów wyborczych z prywatnej posesji. Kwestię tę właściciel musi ustalić bezpośrednio z pełnomocnikiem konkretnego komitetu wyborczego. Co powinien zrobić właściciel, który nie chce już plakatu wyborczego na swoim płocie?

– Można samemu zdjąć plakat, ale nie można go niszczyć – mówi Piotr Szereda.

Oznacza to, że plakat należy poskładać i wyznaczyć pełnomocnikowi komitetu wyborczego czas na jego odebranie.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button