INNE

Pascal Ackermann pierwszym zwycięzcą 75. Tour de Pologne

Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) był najlepszym na pierwszym etapie 75. Tour de Pologne UCI World Tour i został pierwszym liderem wyścigu.

Podczas finiszu z peletonu na krakowskich Błoniach niemiecki sprinter wyprzedził Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Quick-Step Floors) oraz Matteo Trentina z grupy Mitchelton – Scott.

Dla Ackermana to kolejne wielkie zwycięstwo w ostatnim czasie. Niedawno Niemiec zdobył tytuł mistrza kraju, a przed tygodniem wygrał Prudential RideLondon – Surrey Classic. W sobotę triumfował po wspaniałym finiszu z peletonu na krakowskich Błoniach. Ackermann zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej CARREFOUR oraz koszulkę Najlepszego Sprintera HYUNDAI.

Pierwszy etap to 134-kilometrowa trasa ze startem i metą w Krakowie. Krótko po starcie zawiązała się ucieczka, w której składzie jechali: Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Michał Podlaski (Reprezentacja Polski), Alessandro de Marchi (BMC Racing Team) i Stephane Rossetto (Cofidis). Maksymalna przewaga ucieczki wyniosła trzy i pół minuty. Peleton zaczął jednak przyśpieszać i dopadł uciekinierów na pierwszej rundzie w Krakowie. Wcześniej obie górskie premie – w Bachowicach i Kaszowie – wygrał Paluta, dzięki czemu zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON. Polak wygrał także Premię Specjalną w Lanckoronie, a na lotnej premii w Krakowie zajął drugie miejsce. Szybszy okazał się de Marchi i to on zdobył koszulkę dla Najaktywniejszego Zawodnika LOTTO.

Na finiszu w al. Focha dzielnie walczyli inni polscy kolarze. Dziewiąte miejsce zajął Maciej Paterski (Reprezentacja Polski), a dziesiąte Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice). Czołowa trójka klasyfikacji generalnej wygląda dokładnie tak, jak podium pierwszego etapu. Piąty jest Michał Paluta, któremu tym samym przypadła Premia LOTOS dla najwyżej sklasyfikowanego polskiego zawodnika.

Drugi etap TOUR DE POLOGNE: TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE

Pascal Ackermann (Bora – Hansgrohe) wystartuje w żółtej koszulce lidera na trasę drugiego etapu 75. Tour der Pologne UCI World Tour. Peleton będzie miał dziś do pokonania 156 kilometrów z Tarnowskich Gór do Katowic.

Drugi etap rozpocznie się na rynku w Tarnowskich Górach – Najpiękniejszym Mieście Startowym Tour de Pologne. Dzięki wspaniałym kibicom i sportowej atmosferze właśnie to miasto wygrało przed rokiem jedną z kategorii w konkursie na Najpiękniejsze Miasto TdP. W tym roku także można się spodziewać tłumu kolorowych kibiców. Już od 14:15 podpisywanie listy startowej, a o 15:25 start honorowy drugiego etapu.

Drugi etap powinien być popisem sprinterów. Płaska, choć wymagająca technicznie trasa, sprzyja także ucieczkom. Na trasie znajdują aż trzy Lotne Premie LOTTO – w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Siemianowicach Śląskich, a także dwie Górskie Premie TAURON w Katowicach. Peleton powinien dotrzeć do Katowic około 17:30, potem kolarze będą mieli do pokonania trzy rundy po 20 kilometrów i zafiniszują w alei Korfantego przy Spodku. Ostatni kilometr etapu prowadzi lekko w dół, dzięki czemu kolarze osiągają na finiszu zawrotne prędkości sięgające 80 km/h.

W żółtej koszulce lidera Klasyfikacji Generalnej CARREFOUR wystartuje dziś Pascal Ackermann (Bora – Hansgrohe). Niemiecki sprinter wygrał wczoraj na krakowskich Błoniach i z pewnością będzie jednym z faworytów dzisiejszego etapu. Ackermann jest także liderem klasyfikacji Najlepszy Sprinter HYUNDAI. Na prowadzeniu w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON jest Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), a klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO przewodzi Alessandro de Marchi (BMC Racing Team).

Na mecie w Katowicach czeka na kibiców wiele atrakcji, jedną z nich jest mobilne muzeum Tour de Pologne. Pierwszy tego typu projekt na świecie umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z historią i tradycją wyścigu, zobaczenie wielu cennych eksponatów – rowerów, pucharów, pamiątek, plakatów, sprzętu kolarskiego, a także multimedialnych prezentacji, które przybliżają historię wyścigu i jego zwycięzców.

Transmisja drugiego etapu rozpocznie się w TVP Sport o godzinie 15:15, a w TVP 1 o 17:25. O 18:00 transmisja w Eurosport 2.