INNE

Puchar Świata Polish Dynamic Billard 10-Ball Open – KIELCE 2024. Polak triumfatorem

Turniej bilardowy

Sukces sportowo-organizacyjny – tak w największym skrócie możemy podsumować wydarzenie, jakie w połowie marca miało miejsce w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Za nami bilardowy Puchar Świata Polish Dynamic Billard 10-Ball Open – KIELCE 2024, który zakończył się zwycięstwem Daniela Macioła.

Turniej odbył się w dniach 14-17 marca. To właśnie tu do rywalizacji stanęło 128 zawodników z ponad 30 krajów świata. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyciągnęła ich między innymi wysoka pula nagród wynosząca 320 tysięcy złotych.

W niedzielę zostało 16 zawodników, którzy przystąpili do fazy pucharowej. W tym gronie byli też Polacy: Tomasz Kapłan (Nosan Kielce), Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin) oraz Daniel Macioł (Team Dekada Sosnowiec), którym przyszło rywalizować z absolutnie czołowymi zawodnikami światowej czołówki.

Najdalej zaszedł Macioł, który w półfinale pewnie pokonał Estończyka Denisa Grabe 8:4. W finałowym starciu przyszło mu się zmierzyć z rewelacyjnym Sanjinem Pehlivanoviciem, który we wcześniejszej konfrontacji pokonał Fina Petriego Makkonena 8:6. Polak oraz obywatel Bośni i Hercegowiny stworzyli w finale świetne widowisko zakończone wynikiem 8:7 dla Daniela Macioła. Zawodnik klubu Team Dekada Sosnowiec wygrał, mimo że przegrywał już 3:7! Tej konfrontacji przyglądały się pełne trybuny kibiców.

– Ogromny rollercoaster – komentuje Daniel Macioł, który na drodze do finału odprawił z kwitkiem siedmiu oponentów. – Przede wszystkim było to spotkanie na bardzo wysokim poziomie i cieszę się, że taki mecz trafił się właśnie w finale. Sanjin grał super, przegrywałem znacząco ale zdołałem odrobić straty i wygrać – dodaje.

Z sukcesu sportowego oraz organizacyjnego najbardziej cieszy się Marcin Krzemiński, prezes East European Billiard Council oraz dyrektor turnieju Polish Dynamic Billard 10-Ball Open – KIELCE 2024.

Polish Dynamic Billard 10-Ball Open. Daniel Macioł (fot. Maciej Urban)

– Mamy podwójny sukces. Goście, zawodnicy, nasz sztab organizacyjny, wszyscy są zadowoleni z tego, jak ta impreza wyglądała oraz jak została dopięta na ostatni guzik. Płynęły do nas komentarze z wielu państw świata doceniające starania, jakie zostały podjęte w Polsce przy organizacji turnieju Pucharu Świata. Zawiesiliśmy tę poprzeczkę jeszcze wyżej, co na pewno cieszy. Do tego byliśmy świadkami fascynującego finału i zwycięstwa zawodnika z kraju organizującego turniej, co nas dodatkowo cieszy – podkreśla.

Zwycięzca turnieju zainkasował ponad 70 tysięcy złotych. Polish Dynamic Billard 10-Ball Open – KIELCE 2024 odbyło się w ramach cyklu turniejów Pucharu Świata rozgrywanych w Las Vegas, Szanghaju, czy Doha.

Mieszko Fortuński zakończył rywalizację w ćwierćfinale ulegając Pehlivanoviciowi 6:8 (5. miejsce). Jak w turnieju poradzili sobie kielczanie? Najwyżej zaszedł Tomasz Kapłan (Nosan Kielce), który zajął 5. miejsce. Jego klubowy kolega, Karol Skowerski ukończył Polish Dynamic Billard 10-Ball Open na 17. lokacie.