LOTNICZE NEWSYPODRÓŻE

Pandemia. Polska wprowadza trzeci globalny poziom ostrzeżenia dla podróżujących

Koronawirus na świecie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o nowych zaleceniach dla podróżujących osób.

„Apelujemy do wszystkich rodaków, aby nie wybierali się w podróż, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne z przyczyn rodzinnych lub zawodowych. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną wprowadzamy trzeci globalny poziom ostrzeżenia” – powiedział wiceminister MSZ Piotr Wawrzyk.

Granice wciąż pozostają otwarte.

– Zamykanie lub otwieranie granic, to nie jest kompetencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych – dodał Wawrzyk.

Ostrzeżenia dla podróżujących osób:

1. Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.

2. Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.

3. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. Podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – wyłączone z tej kategorii są cele turystyczne. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela.

4. MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Mapa ECDC przedstawiająca ilość zachorowań na COVID-19 na świecie (fot. ECDC)

Koronawirus – podróże za granicę

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button