LOTNICZE NEWSYPODRÓŻE

Ferie zimowe. Ponad 1,7 tys. paszportów tymczasowych wydano na Okęciu

Lotnisko Chopina w Warszawie

W niedzielę (25 lutego br.) ostatnie województwa zakończyły ferie zimowe, które w całej Polsce trwały w sumie 6 tygodni.

W tym czasie punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie pomógł 1 725 osobom, którym wydano tymczasowe dokumenty. Łącznie, od otwarcia punktu w kwietniu 2023 r., z usługi skorzystało ponad 13,2 tys. osób.

Punkt paszportowy na warszawskim lotnisku cieszy się dużą popularnością wśród podróżujących. W trakcie ostatnich ferii zimowych, pracownicy MSWiA pomogli wielu osobom, które nie posiadały ważnego paszportu, a chciały wyjechać na zimowy wypoczynek.

W czasie sześciu tygodni ferii zimowych (od 15 stycznia do 23 lutego br.) wydano dokładnie 1 725 paszportów tymczasowych. Rekordowy w tym okresie okazał się być pierwszy tydzień ferii, gdy wydano 469 paszportów – z czego aż 114 dokumentów w piątek 19 stycznia br.

Podróżni, którzy skorzystali z usługi oferowanej przez MSWiA na Okęciu, najczęściej wybierali takie kierunki jak – Egipt, Wielka Brytania, Tajlandia, Dominikana.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button