FESTIWALEFILM I SERIALE

Młoda Gala 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni [ZDJĘCIA]

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Poznaliśmy werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podczas Młodej Gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w piątek, 21 września 2018 roku wręczono również nagrody pozaregulaminowe dla twórców filmów pełnometrażowych.

Młoda Gala – NAGRODY:

NAGRODA IM. LUCJANA BOKIŃCA DLA NAJLEPSZEGO FILMU W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Nagroda w wysokości 12.000 PLN dla filmu

„Zwykłe losy Zofii”, reż. Dominika Gnatek

(produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach – Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego)

Za temat, doskonałą grę aktorską i warsztat oraz za poruszanie trudnych spraw w ciepły i bezpretensjonalny sposób.

NAGRODA SPECJALNA JURY

Nagroda w wysokości 8.000 PLN dla filmu

„Users”, reż. Jakub Piątek

(produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Rzeczy, TVN, DI Factory, All, D’Erceville Regiment, Aeroplan, JJ)

Za trafną i bolesną diagnozę współczesnych relacji międzyludzkich.

NAGRODA MULTIMEDIA POLSKA (ex aequo)

Nagroda w wysokości 5.000 PLN dla filmu

„Relax”, reż. Agnieszka Elbanowska
(produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Rozbrat Films, TVN)
Za lekkość w sposobie opowiadania, powrót do tradycji polskiego kina komediowego oraz poruszenie ważnych zagadnień społecznych.

Nagroda w wysokości 5.000 PLN

„Atlas”, reż. Maciej Kawalski
(produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Film Produkcja, Film Factory, Locomotive)
Za lekkość w sposobie opowiadania, doskonałą realizację i surrealistyczny dowcip.

NAGRODA FILMOWEJ MAŁOPOLSKI

bon produkcyjny o wartości 40.000 PLN na realizację kolejnego filmu laureata w Małopolsce dla filmu

„Saszka”, reż. Katarzyna Lesisz
(produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi)
Za podjęcie ważnego, współczesnego tematu, opowiedzianego w nieoczywisty sposób oraz za silny portret kobiecy.

NAGRODA FIRMY HELIOGRAF ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIA

wsparcie produkcyjne o wartości 10.000 PLN w postaci wypożyczenia sprzętu zdjęciowego i kamerowego na potrzeby realizacji kolejnego filmu laureata dla

Adama Suzina za zdjęcia do filmu „Drżenia”, reż. Dawid Bodzak
(produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi)
Za wyczarowanie kalifornijskiego klimatu w polskich realiach.

Podczas Młodej Gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wręczono również następujące nagrody dla filmów pełnometrażowych:

NAGRODA ONETU – „ODKRYCIE FESTIWALU”
Olga Chajdas za film „Nina”

NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS ZA NAJODWAŻNIEJSZE SPOJRZENIE
Olga Chajdas za film „Nina”

NAGRODA JURY MŁODYCH DLA NAJLEPSZEGO FILMU KONKURSU GŁÓWNEGO
„7 uczuć”, reż. Marek Koterski

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ELLE”
Agnieszka Smoczyńska za film „Fuga”

NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ
„Kler”, reż. Wojciech Smarzowski

„ZŁOTY KANGUR”
„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski

„Kultura zmienia świat na lepsze” – Konkurs Fundacji LEGALNA KULTURA

III Nagroda – przyznana ex aequo:
„Legalog”, real. Krzysztof Michaluk
„Druga szansa”, real. Mateusz Leszek

II Nagroda
„O mojej muter”, real. Paulina Masternak i Sebastian Królak

I Nagroda
„Niekulturalny świat”, real. Michał Radziejewski

„DON KICHOT” – NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH
„Kler”, reż. Wojciech Smarzowski

NAGRODA SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH
„Fuga”, reż. Agnieszka Smoczyńska

NAGRODA DZIENNIKARZY
„Kler”, reż. Wojciech Smarzowski

„BURSZTYNOWE LWY” – nagroda za największy sukces frekwencyjny (2.984.653 widzów)

„Listy do M. 3”, reż. Tomasz Konecki
Marta Grela-Gorostiza – producent (TVN)
Tomasz Karczewski – dystrybutor (Kino Świat)

Przedostatni dzień na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W piątek na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych widzowie nadal mogli oglądać większość filmów z Konkursu Głównego. Uroczyste pokazy na Dużej Scenie Teatru Muzycznego, połączone ze spotkaniami z twórcami, to: „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka i „Eter” Krzysztofa Zanussiego. Widzowie uczestniczący w pokazach festiwalowych w Multikinie również mogli spotkać się z twórcami.

Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu w piątek będzie Młoda Gala, która rozpocznie się o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym na Scenie Nowej. Publiczność pozna werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych, które w tym roku pracuje w składzie: Maria Sadowska, Norah McGettigan i Leszek Starzyński. Poznamy laureatów Nagrody im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film w KFK, Nagrody Specjalnej oraz innych nagród. Po zakończeniu Młodej Gali na Scenie Nowej ze swoim recitalem wystąpi Leszek Możdżer. Zarówno na Galę, jak i na koncert obowiązują osobne zaproszenia.

Sobota, 22 września 2018 roku, na 43.FPFF

Ostatni dzień 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to oczywiście najważniejsze pytanie: kto dostanie Złote Lwy?

W oczekiwaniu na werdykt nadal można oglądać wszystkie filmy z Konkursu Głównego. Na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego i Multikina na sobotę zaplanowano seanse tytułów: „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, „Autsajder” Adama Sikory, „Dziura w głowie” Piotra Subbotko, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Kamerdyner” Filipa Bajon a, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Krew Boga” Bartosza Konopki, „Pewnego razu w listopadzie…” Andrzeja Jakimowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Wilkołak” Adriana Panka, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

W sobotnim programie Konsulatu Kultury jest połowa stawki filmów z Konkursu Inne Spojrzenie: „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, „Monument” Jagody Szelc, „Nie zostawiaj mnie” Grzegorza Lewandowskiego i „Okna, okna” Wojciecha Solarza.

Sobota tmoże być idealnym dniem, by przyjrzeć się wystawom na Festiwalu. „Andrzej Pągowski prezentuje artystyczny plakat filmowy”, „Rafał Placek: Portrety reżyserów i aktorów”, a także dwie ekspozycje Narodowego Centrum Kultury Filmowej – „Kino Kresów” i „Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego” – wszystko to można zobaczyć we foyer Teatru Muzycznego. Na wystawę pod tytułem „Filmobcy. Marzec 68”, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni do 23 września. Jeszcze dłużej, bo do 27 września, trwa wystawa fotografii Andrzeja Jaroszewicza „Lubię fotografować” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Do Galerii GCF warto wybrać się również na spotkanie z książką. O godzinie 15.00 o książce pod tytułem „Scenariusz filmu Trick wraz z opisem jego genezy” opowie Michał J. Zabłocki, producent filmowy i scenarzysta.

Czerwony Dywan, uroczystość wyczekiwana przez gości Festiwalu i mieszkańców Trójmiasta, rozpocznie się o godzinie 17.30. Drogą z Hotelu Mercure Gdynia Centrum do Teatru Muzycznego przejdą ekipy wszystkich filmów konkursowych, jurorzy, przedstawiciele organizatorów, partnerów Festiwalu.

Gala Zamknięcia 43. Festiwalu Polskich filmów Fabularnych rozpocznie się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego o godzinie 19.00.

Poznamy laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz Złotego Pazura w Konkursie Inne Spojrzenie. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze Jerzy Skolimowski.

Na Galę Zamknięcia obowiązują zaproszenia. Przebieg Gali zamknięcia będzie można śledzić również w telewizji, w TVP Kultura, z niewielkim poślizgiem, bo od godziny 19.30. Retransmisję zaplanowano również w TVP2 o północy.

Filmowo w sobotni wieczór będzie również obok Teatru Muzycznego, gdzie na Placu Grunwaldzkim o godzinie 20.00 rozpocznie się ostatni seans plenerowy tegorocznego Festiwalu. Ostatni, ale wyjątkowy, bo obejmujący aż trzygodzinny blok filmów krótkometrażowych. Zobaczymy „Kino Młodych”, czyli wybrane głośne krótkie metraże ostatnich lat. W programie jest film Konkursu Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, czyli „Nic nowego pod słońcem” w reżyserii Damiana Kocura. Widownia zgromadzona na Placu Grunwaldzkim w Gdyni będzie mogła również obejrzeć „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, nagrodzony w Cannes i doceniony również przed rokiem w Gdyni.

Sobotni plener filmowy to również okazja, by zobaczyć wybrane krótkie metraże, doceniane na festiwalach w Polsce i za granicą, wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową. Będą to filmy: „Dzień babci” (2015) w reżyserii Miłosza Sakowskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy oraz „Pola” Edyty Rembały. Szkoła Wajdy zaprezentuje natomiast dwa dokumenty: nominowany do Oscara film Anety Kopacz „Joanna” oraz „Supejednostkę” Teresy Czepiec. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp będzie wolny.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button