POLSKAŚWIAT

Lotnisko Rzeszów – Jasionka. Pierwsi amerykańscy żołnierze już w Polsce

NATO

W najbliższych dniach do Polski trafi niemal dwa tysiące amerykańskich żołnierzy.

Pentagon poinformował w środę o sfinalizowaniu uzgodnień dotyczących wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce oraz innych częściach wschodniej flanki NATO (Rumunii i Niemczech).

Trwa proces przerzutu wojsk USA w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W Polsce lądują kolejne amerykańskie samoloty ze sprzętem i żołnierzami. Wkrótce z Fort Bragg dotrą główne siły 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

W Rzeszowie (na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce) wylądowały kolejne samoloty z żołnierzami z grupy przygotowawczej armii Stanów Zjednoczonych.


– Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce o 1700 żołnierzy to mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na możliwą agresję Rosji na Ukrainę – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Stany Zjednoczone przemieszczą do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna).

W Rzeszowie wylądowały kolejne samoloty z amerykańskimi żołnierzami (fot. MON)

82. Dywizja Powietrznodesantowa

Dywizja ta powstała w 1917 roku i stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Od czasu I wojny światowej jej żołnierze brali udział w prawie wszystkich zbrojnych interwencjach USA.

W tej formacji mogą służyć „All American”.

W ciągu 24 godzin mogą znaleźć się w dowolnym zakątku świata, gdzie USA prowadzi działania.

Amerykańscy wojskowi szkolili się razem z polskimi spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej czy współpracowali w misjach wojskowych z Polakami poza granicami kraju.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button