FESTIWALEMUZYKA

Daria Zawiałow Artystką Roku. Ralph Kaminski Artystą Roku. Laureaci Fryderyków 2022

Fryderyk Festiwal

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w kraju.

Najwięcej uskrzydlonych statuetek Fryderyka przypadło w udziale wokalistkom. Triumfatorkami 28. edycji Fryderyk Festiwal były Daria Zawiałow, nagrodzona trzema statuetkami, i Kaśka Sochacka, z dwiema nagrodami na koncie. Trzy Fryderyki trafiły do Bartka „Fisza” Waglewskiego, a dwa do Ralpha Kaminskiego. Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wieńcząca Fryderyk Festiwal 2022, odbyła się w stolicy Pomorza Zachodniego.

Łzy wzruszenia, radości, mnóstwo emocji i świetnej muzyki w Arenie udowodniły, że Pomorze Zachodnie prawdziwie kocha muzykę, a Fryderyk Festiwal nie bez przyczyny kolejny raz zacumował w Szczecinie. Na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu przyjechały największe gwiazdy polskiej sceny, by świętować rozdanie najważniejszych nagród muzycznych w kraju i poznać laureatów Fryderyków 2022 w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.

W tym roku triumfatorkami okazały się kobiety! Daria Zawiałow odebrała aż trzy uskrzydlone statuetki, w tym dla Artystki Roku. Fryderyka w tej kategorii wręczała jej przyjaciółka Natalia Schroeder oraz Mateusz Smółka, szef teamu muzycznego Spotify, na Polskę i Europę Wschodnią, który podkreślił rolę projektu Spotify Egual wspierającego utalentowane artystki i wyrównanie szans kobiet w przemyśle muzycznym. Kolejnego Fryderyka Daria odebrała w teamie z Michałem Kushem jako Kompozytorka Roku, a trzeciego w kategorii Utwór Roku za piosenkę I Ciebie też, bardzo, wykonywaną wspólnie z Vito Bambino i Dawidem Podsiadło w ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2021.

Debiutantka Kaśka Sochacka wyjechała ze Szczecina z dwoma statuetkami: w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za płytę Ciche dni.

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – Kaśka Sochacka (fot. org.)

Monika Brodka wspólnie z Przemkiem Dzienisem odebrała Fryderyka za reżyserię teledysku do utworu Game Change, a Hania Rani ex aequo z Jakubem Galińskim zwyciężyła w kategorii Producent / Producentka / Team Producencki Roku. Wyróżniona aż sześcioma nominacjami sanah otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop za płytę Irenka.

Gdyby tylko Bartek „Fisz” Waglewski był tego dnia w Szczecinie, mógłby świętować „urodziny, imieniny i Dzień Dziecka”, bo zszedłby ze sceny aż z trzema Fryderykami za płytę Ballady i protesty w kategorii Album Roku Alternatywa, dla autora roku oraz zespołu Fisz Emade Tworzywo.

Ralph Kaminski jeszcze dzień przed galą podczas spotkania z fanami zapewniał, że tylko po cichu liczy na statuetkę, a tymczasem odbierał dwie jako laureat w kategoriach Album Roku Muzyka Poetycka i Literacka za album Kora oraz Artysta Roku.

ARTYSTA ROKU – Ralph Kaminski (fot. org.)

W jazzie triumfował Marcin Wasilewski, który nagrodzony został w kategorii Jazzowy Artysta Roku, a jego trio za płytę En attendant otrzymało Fryderyka w kategorii Album Roku Jazz. Tym samym Marcin Wasilewski został rekordzistą w kategoriach muzyki rozrywkowej z 11 statuetkami na koncie.

Tytuł najlepszego jazzowego debiutu fonograficznego przypadł natomiast w udziale Danielowi Nosewiczowi – kompozytorowi, dyrygentowi i gitarzyście.

Miuosh i Zespół Śląsk zwyciężyli w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni / Blues z albumem Pieśni współczesne, a grupa Rysy i ich płyta 4GET dostała Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika. Muchy wyjechały ze Szczecina ze statuetką w kategorii Album Roku Rock/Metal za płytę Szaroróżowe, a wydawnictwo Maty Młody Matczak zostało wyróżnione w kategorii Album Roku Hip Hop.

Podczas gali została także wręczona nagroda ZAIKSu za Sprzyjanie Wyobraźni, którą odebrał Wojciech „Sokół” Sosnowski.

W ten wyjątkowy dla polskiej muzyki wieczór muzycy nie pozostali obojętni na tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Artyści wielokrotnie kierowali ze sceny słowa wsparcia i solidarności dla walczącej Ukrainy. Najdobitniej wątek ten wybrzmiał w słowach Liudmyli Tsymbal z ukraińskiej organizacji NGO UACRR, która podziękowała za pomoc udzielaną ukraińskim twórcom. Od początku wojny ZAiKS daje schronienie uciekinierom wojennym w swoim Domu Pracy Twórczej. Z inicjatywy stowarzyszenia powstał też międzynarodowy fundusz pomocowy Creators for Ukraine (creatorsforukraine.org), na którym zebrano już 1,2 mln euro na rzecz ukraińskich artystów i ich rodzin. „Proszę, nie zapominajcie o nas” – zaapelowała Liudmyla.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – nagród specjalnych przyznawanych za całokształt osiągnięć artystycznych.

Henryk Miśkiewicz – wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer – odebrał tę nagrodę z rąk innego legendarnego muzyka jazzowego – Michała Urbaniaka oraz Anny Parzuchowskiej, przedstawicielki stowarzyszenia Stoart.

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, w towarzystwie sanah wręczył Złotego Fryderyka członkom zespołu Republika oraz rodzinie Grzegorza Ciechowskiego. W kwietniu ubiegłego roku minęło 40 lat od pierwszego koncertu tej grupy, a jej twórczość wciąż wzbudza emocje, będąc częścią historii polskiej muzyki rozrywkowej i świadectwem zmieniającej się polskiej rzeczywistości.

Trzecim laureatem Złotego Fryderyka został Jacek „Budyń” Szymkiewicz – twórca, który zarażał innych artystyczną niepokornością i odwagą. Kiedy zmarł nagle 12 kwietnia, świat muzyczny zrobił to, co należy zrobić. Złotą statuetkę wręczyli jego rodzinie Monika Brodka i Krzysztof Zalewski. Jeśli nie znacie tekstów Budynia, jego wierszy i piosenek, zazdroszczę wam. Czeka was wiele olśnień – powiedział wzruszony triumfator ubiegłorocznych Fryderyków.

Na scenie Areny zobaczyliśmy i usłyszeliśmy także Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką, Rosalie i Króla, Natalię Szroeder w duecie z Vitem Bambino, zespół Anieli i Katarzynę Nosowską, Brodkę i Tymka, Mery Spolsky, Kwiat Jabłoni, Muchy, grupę Dezerter, Szczyla i Piotra Roguckiego, a także Mroza, Ralpha Kaminskiego i szczecińską jazzową formację Sylwestera Ostrowskiego.

ALBUM ROKU HIP HOP – Mata – Młody Matczak (fot. org.)

LAUREACI FRYDERYKÓW 2022 – MUZYKA ROZRYWKOWA

ALBUM ROKU POP

sanah
Irenka
Wydawca: Magic Records

ALBUM ROKU INDIE POP

Kaśka Sochacka
Ciche dni
Wydawca: Jazzboy Records

ALBUM ROKU HIP HOP

Mata
Młody Matczak
Wydawca: SBM Label

ALBUM ROKU ROCK/METAL

Muchy
Szaroróżowe
Wydawca: Kayax Production & Publishing

UTWÓR ROKU

Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino)
I Ciebie też, bardzo
Wydawca: Sony Music Entertainment Poland, Pur Pur, Def Jam Recording Poland, Live

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

Kaśka Sochacka

ARTYSTKA ROKU

Daria Zawiałow

ARTYSTA ROKU

Ralph Kaminski

ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY

Fisz Emade Tworzywo

TELEDYSK ROKU

Monika Brodka i Przemek Dzienis
za teledysk:
Brodka, Game Change
Wydawca: [PIAS] Recordings

PRODUCENT / PRODUCENTKA / TEAM PRODUCENCKI ROKU

ex aequo: Hania Rani, Jakub Galiński

AUTOR / AUTORKA / TEAM AUTORSKI ROKU

Bartek „Fisz” Waglewski

KOMPOZYTOR / KOMPOZYTORKA / TEAM KOMPOZYTORKI ROKU

Daria Zawiałow, Michał Kush

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

Rysy
4GET
Wydawca: Dyspensa Records

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

Fisz Emade Tworzywo
Ballady i protesty
Wydawca: Grand Imperial, Dwa Ognie

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI / BLUES

Miuosh i Zespół Śląsk
Pieśni współczesne
Wydawca: Fandango Records, Narodowe Centrum Kultury

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA

Ralph Kaminski
Kora
Wydawca: FONOBO Label

LAUREACI FRYDERYKÓW 2022 – MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU – JAZZ

Marcin Wasilewski Trio
En Attendant
Wydawca: ECM Records, Universal Music Polska

ARTYSTA ROKU JAZZ

Marcin Wasilewski

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ

Daniel Nosewicz

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button