MUZYKA

Surrealizm: Magda Dubrowska i Robert Cichy zaskoczyli w singlu „Grzybowska”

Album "Spacer po Warszawie"

Robert Cichy kontynuuje muzyczny spacer po warszawskich ulicach z Magdą Dubrowską, prezentując drugi singiel zapowiadający album „Spacer po Warszawie”.

Po singlu „Nowolipki” w wykonaniu Ani Dąbrowskiej, tym razem wyruszamy w muzyczną podróż ulicą Grzybowską.

Album „Spacer po Warszawie” powstał dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Roberta Cichego oraz zaproszonych przez niego gości. Na płycie znalazły się utwory, w których związani ze stolicą artyści, przedstawiają współczesne oblicze stolicy – opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach kojarzące się z nimi osobiste wspomnienia albo historie, które się wydarzyły lub tylko mogły się wydarzyć. Celem projektu jest oddanie hołdu Warszawie i przypomnienie jej związków z polską muzyką popularną.

Za koncepcję artystyczną i produkcję muzyczną odpowiada Robert Cichy – producent, kompozytor i gitarzysta, zdobywca dwóch nagród Fryderyk. W różnej roli od kompozytora po instrumentalistę uczestniczył w nagraniach blisko 100 płyt polskich artystów.

Magda Dubrowska — autorka i współkompozytorka utworu „Grzybowska”. Artystka warszawskiej sceny niezależnej. Songwriterka, autorka muzyki i tekstów, wokalistka i basistka, współtwórczyni takich zespołów jak Nanga, Utrata Skład, czy Gang Śródmieście. Grała też w Ta-siemce i Nowym Świecie, a od niedawna prezentuje solowe wcielenie jako Kochliwa Magda.

Magda Dubrowska o „Grzybowskiej”:

„Kiedy Robert Cichy zaproponował mi udział w projekcie Spacer po Warszawie, ucieszyłam się, bo choć pochodzę z Koszalina, w Warszawie spędziłam większość mojego życia i czuje się tu jak w swoim mieście. Po drugie bardzo lubię spacerować po Warszawie, odkrywać jej nieznane zaułki, których ma ciągle dużo do zaoferowania jako bardzo różnorodna, pełna kontrastów i buzująca od historii metropolia. Kiedy jednak usłyszałam, że ulicą, o której mam stworzyć piosenkę, jest Grzybowska, na początku mina mi zrzedła. To trudne zadanie. Grzybowska nie jest malowniczą uliczką ani zabytkowym traktem.

Cóż można o niej napisać? Jak ją opiewać w piosence? Tym bardziej że kojarzy się z tragiczną historią wojenną. To przecież tutaj biegł mur warszawskiego getta. Dziś z kolei pełno tu nowoczesnych budynków, wieżowców, banków-motywów mało piosenkowy. Uznałam jednak, że może właśnie dlatego, że to tak mało piosenkowe, skupię się na tej nowoczesnej odsłonie Grzybowskiej. Że chcę mówić o tym, co dzisiaj, choć uważni słuchacze i słuchaczki mogą doszukać się w moim tekście także nawiązań historycznych. A żeby dodać trochę surrealizmu, który bardzo lubię w piosenkach, pomyślałam, że uczynię podmiotem lirycznym wieżowiec, drapacz chmur, szklany biurowiec, jeden z tych symboli Grzybowskiej i w ogóle całej współczesnej Warszawy.”

„Grzybowska” to nie tylko kolejny singiel z albumu „Spacer po Warszawie”, ale również utwór poświęcony nowoczesnej Warszawie i jej niezwykłym kontrastom.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button