SPORTY WALKI

Zagrzeb. Historyczne MŚ Kadetów w judo. Zuzanna Banaszewska z brązowym medalem

Chorwacja

To najlepszy występ Polaków na Mistrzostwach Świata Kadetów.

Po czwartkowym złotym medalu Szymona Szulika w kategorii -66kg w Zagrzebiu brąz wywalczyła Zuzanna Banaszewska w wadze +70kg.

Zuzanna Banaszewska (UKJ Lemur Warszawa), ćwierćfinalistka tegorocznych Mistrzostw Europy, turniej rangi MŚ rozpoczęła od zwycięstwa z Brazylijką Dandarą Camilo (1/16 finału) w 3.46 min (2x waza-ari).

W 1/8 finału polska judoczka wygrała z Rumunką Roxaną Visą 3.28 ippon, zaś w ćwierćfinale poniosła porażkę z Japonką Tomoką Inoue w 2 min.

Decydujące sobotnie pojedynki Zuzanna Banaszewska bardzo szybko rozstrzygnęła na swoją korzyść, w repasażu z Guldaną Tengelbayevą z Kazachstanu 0.16 min ippon i o brązowy medal z Tunezyjką Zeineb Troudi 1.28 min ippon.

Wcześniej w chorwackiej stolicy po złoto, pierwsze w historii polskiego judo w MŚ Kadetów, sięgnął Szymon Szulik (KS Polonia Rybnik). Pokonał aż 5 przeciwników.

W kadrze narodowej, prowadzonej przez trenera Tomasza Jopka (główny szkoleniowiec) i trenerów współpracujących, byli też Maria Jesionek (-52kg/UKJ Lemur Warszawa), Emilia Bielawska (-57kg/Hato Judo Warszawa) i Magda Glubiak (-63kg/GKS Czarni Bytom).

W tym roku na Mistrzostwach Europy w portugalskim Odivelas 5 miejsce zajęło czworo biało-czerwonych: Emilia Bielawska (-57kg), Magda Glubiak (-63kg), Zuzanna Banaszewska (+70kg) i Szymon Szulik (-66kg).

Z kolei w historii MŚ polscy judocy wywalczyli dotąd 4 medale, poza dwoma zdobytymi w edycji 2023, wcześniej na podium stanęły: Anna Dąbrowska (-57kg) brąz w 2015 roku i Natalia Kropska (-57kg) srebro w 2017 roku.

Mistrz świata Szymon Szulik liderem rankingu kadetów IJF

Po zwycięstwie na Mistrzostwach Świata Kadetów w Zagrzebiu, Szymon Szulik został nowym liderem kategorii -66kg Międzynarodowej Federacji Judo. Brązowa medalistka Zuzanna Banaszewska zajmuje 5. miejsce w wadze +70kg.

Przed turniejem w Chorwacji Szymon Szulik plasował się na 3. pozycji, a w klasyfikacji światowej prowadził Azer Abil Yusubov. Spotkali się w finale MŚ i zdecydowanie lepszy był polski judoka.

Obecnie Szymon Szulik ma 803 pkt, wyprzedza Abila Yusubova 770 i Gruzina Giorgiego Givishvilego 460.

Wysoką 5. lokatę utrzymała Zuzanna Banaszewska – 448 kg. W kat. +70kg prowadzi Francuzka Celia Cancan 890, a z 19. na 2. miejsce awansowała Koreanka Lee Hyeonji 600, złota medalistka MŚ w Zagrzebiu.

Inni polscy judocy sklasyfikowani są na pozycjach: 9. Maria Jesionek -52kg, 10. Emilia Bielawska -57kg, 17. Franciszek Michalak -55kg, 21. Magda Glubiak -63kg, 32. Szymon Brzuszczyński -73kg, 39. Mateusz Waćko -90kg.

Tomasz Jopek: dostaliśmy wiatr w żagle, historyczny sukces!

– Wierzyłem w naszych zawodników i zawodniczki, wygrywali z najlepszymi w Pucharach i Mistrzostwach Europy. Sukces na Mistrzostwach Świata jest historyczny i już czujemy, że dostaliśmy wiatr w żagle, jako reprezentacja kadetów i całe polskie judo – mówi Tomasz Jopek, główny trener kadry narodowej do lat 18.

W Zagrzebiu pierwszym polskim mistrzem świata kadetów został Szymon Szulik (-66kg), a brązowy medal zdobyła Zuzanna Banaszewska (+70kg).

– Ogromnego zaskoczenia nie ma, bowiem reprezentanci już wcześniej dobrze spisali się ME, zajmując aż cztery 5 miejsca. Długimi miesiącami zapracowali na wysokie lokaty w rankingu i dobre rozstawienie w MŚ. Trafili z formą, z dyspozycją dnia, ale przede wszystkim efektem była bardzo ciężka praca na treningach – powiedział trener Tomasz Jopek.

Wcześniej w MŚ w tej grupie wiekowej Polska miała dwa medale, ale bez złotego. Szymon Szulik wygrał w chorwackiej stolicy aż 5 walk, a świetnie spisała się również Zuzanna Banaszewska z młodszego rocznika 2007. Na co dzień trenują oni, odpowiednio, w klubach Polonia Rybnik i Lemur Warszawa.

– Szymon na Pucharach Europy wygrywał z Gruzinami, Azerami i w Zagrzebiu też ich pokonał. Najtrudniejsza była jednak walka z Hiszpanem, którą rozstrzygnął na kartki. Pokazał charakter i jak się zwycięża w trudnych momentach. Zuzia także była kandydatką do podium i pokazała swój potencjał. Na tatami, tak jak w życiu, trzeba mieć czasem szczęście. Szkoda mi innych dziewczyn, np. Emilia Bielawska -57kg i Magda Glubiak -63kg miały dużą szansę, by wygrać z zawodniczkami z USA i awansować do ósemki – przyznał Tomasz Jopek.

Szkoleniowiec podkreślił świetną atmosferę na zgrupowaniach i w czasie zawodów. Zwrócił uwagę, że na sukces młodych Polaków pracowało liczne grono osób z klubów i Polskiego Związku Judo.

– Do wszystkich kieruję podziękowania za wspólną pracę, która doprowadziła Szymona Szulika do złota i Zuzannę Banaszewską do brązowego medalu Mistrzostw Świata. Mam nadzieję, że uda mi się wymienić większość osób, tj. Przemysław Matyjaszek, Krzysztof Gadacz, Artur Zieliński, Mariusz Rowicki, Łukasz Zatyka, Krzysztof Mika, Karol Czerwiński, Marek Kręcielewski, Jacek Kowalski, Marian Tałaj, Rafał Kubacki, Dawid Szulik, całe środowisko trenerskie w klubach Polonia i Lemur, psycholog Marek Graczyk – dodał Tomasz Jopek.

W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajęli 10. miejsce na świecie, wyprzedzając m.in. Koreę Południową, Gruzję, Francję, Mongolię.