WROCŁAW

Wrocław. Donald Tusk na Jagodnie. „Jesteście rekordzistami cierpliwości”

Wybory 2023

Donald Tusk w poniedziałek 6 listopada pojawił się na wrocławskich Wojszycach i Jagodnie.

Najpierw odwiedził pizzerię, która w wyborczą noc rozdawała za darmo pizzę, czekającym do 3:00 nad ranem w kolejce do lokalu wyborczego. Następnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 25 przy ul. Asfaltowej 6 spotkał się z tysiącami wrocławian, dziękując za ich zaangażowanie w dniu wyborów. Poruszył także m.in. temat tramwaju na Jagodno.

Wrocławskie Jagodno stało się symbolem wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 roku. O najdłużej kolejce w Polsce, w której uczestnicy czekali nawet po 6 godzin, aby oddać głos mówiło i pisało się w całym kraju. To właśnie na wrocławskim Jagodnie (w okręgu wyborczym nr 148) ostatnia osoba zagłosowała o godz. 2:45 w nocy.

6 listopada Donald Tusk odwiedził to symboliczne miejsce, żeby podziękować za – jak sam podkreślił – niezwykłą determinację i mocny sygnał dla rządzących.

– Nawet nie wiecie, jak się za wami stęskniłem – zaczął Donald Tusk. – Jesteście rekordzistami cierpliwości, potraficie stać i czekać nawet, jeżeli jest taka potrzeba, do 3:00 nad ranem. Jesteście najbardziej zdeterminowanymi wyborcami w Polsce, a może i na świecie. To, co pokazaliście w noc wyborów, to był niezwykle mocny sygnał dla obecnej, wkrótce ustępującej władzy. Dziękuję za to – mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk we Wrocławiu: „Ich czas minął”, „Koalicja jest dopięta”

– Wasza determinacja, godność, te proste, solidarne gesty, jak z pizzerii, która dowoziła pizzę do czekających w kolejce. To wszystko było tak bardzo inne od tych ostatnich 8 lat rządów, tego mroku, tej ciemności. To był niesamowity kontrast – Donald Tusk.


Były i bardzo prawdopodobne, że przyszły premier zapewnił również, że rozmowy z koalicjantami: Trzecią Drogą i Lewicą są już niemal ukończone.

– Koalicja jest dopięta w każdym drobnym fragmencie. PiS będzie chciał jeszcze przeciągać sprawę tydzień, dwa tygodnie. Ale jedno jest pewne: ich już nie ma! – podkreślił Tusk przy gromkim aplauzie zgromadzonych na sali i dodał: – Będziemy mogli parafować umowę koalicyjną już w najbliższy piątek.

Spotkanie Donalda Tuska z wrocławianami odbyło się zanim prezydent Andrzej Duda w orędziu przekazał, że powierzy misję formowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

Tramwaj na Jagodno? „Ze strony rządu nie będzie z tym problemu”

Lider Platformy Obywatelskiej zapewnił także, że jeżeli stanie na czele przyszłego rządu to ze strony rządzących nie będzie przeszkód do budowy tramwaju na Jagodno.

– Tramwaj na Jagodno, na Wojszyce musi powstać! Rozmawiałem o tym przed chwilą z prezydentem Jackiem Sutrykiem. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak musi pójść, to mamy szybką ścieżkę rozwiązania tego problemu ze strony przyszłego rządu. To mogę obiecać – Donald Tusk


Przypomnijmy, że ostatnio rozpoczęła się budowa ponad trzykilometrowego odcinka wydzielonego korytarza dla autobusów. Od al. Armii Krajowej do ul. Kajdasza, gdzie powstanie pętla oraz parking park and ride, będą się poruszać bez stania w korkach. Pasażerowie skorzystają z niego wiosną 2025 roku.

W przyszłości trasa autobusowa ma być przerobiona na tramwajową. Potrzebne do tego jest jednak przeniesienie torowiska linii kolejowej nr 285, prowadzącą do Świdnicy, na specjalnie zbudowany nasyp – tak żeby nie przecinało się z torami tramwajowymi albo zmiana przepisów prawa, określająca przecinanie się torowiska tramwajowego z kolejowym.

Sprawa ta jest na etapie koncepcji i leży w gestii państwowej spółki – PKP Polskie Linie Kolejowe.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button