WARSZAWA

Warszawa. Powstańcy przeciwko faszyzmowi. „Boli nas łączenie kotwicy z falangą” [WIDEO]

75. rocznica Powstania Warszawskiego

Przypominamy o kampanii Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” „Przeciwko faszyzmowi”.

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.


Powstańcy emocjonalnie protestują przeciwko używania przez faszystów symbolu Polski Walczącej.

– Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu naszej walki z okupantem – symbolu Polski Walczącej – napisali Powstańcy w swoim oświadczeniu.

Powstańcy opowiadają o znaku Polski Walczącej


„Dla nas znak Polski Walczącej jest niemal świętością! Nasi koledzy malowali go na murach z narażeniem życia. Protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia tego symbolu nadziei przez środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej.
Boli nas łączenie kotwicy z falangą albo krzyżem celtyckim.”

Ruch faszyzmu w Polsce


Koncert „Tak, tęsknię” na placu Krasińskich

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca o godzinie 20.30, zapraszamy na koncert pt.: „Tak, tęsknię”.

„Tak, tęsknię” to sentymentalna muzyczna opowieść o tęsknocie do kobiety, Warszawy i przedwojennej beztroski, zostanie przepleciona tekstami powstańczych listów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Harcerska Poczta Polowa stała się jednym z największych fenomenów organizacyjnych Powstania Warszawskiego. Zdobyła uznanie wśród żołnierzy i ludności cywilnej, spragnionych szybkiego kontaktu z najbliższymi. Do końca Powstania Warszawskiego listonoszom w harcerskich mundurach udało się przenieść niemal 200 tys. przesyłek. Listy były krótkie, a zdania proste i pełne miłości, bez zbędnych słów i patosu.

Wybraną korespondencję odczytają Marcin Bosak i Maria Dębska.- Ten koncert to podróż do powstańczej Warszawy, w której obok zaciętych walk toczyło się codzienne życie. Dokumenty z epoki, jakimi są zapiski przekazywane przez pocztę powstańczą, przybliżają niezwykłe emocje i uczucia mieszkańców. Recytowane przez aktorów fragmenty listów powstańców przeplatać się będą z dobrze znanymi piosenkami o miłości, tęsknocie i nadziei. Ten emocjonalny przekaz powierzyliśmy najlepszym współczesnym wykonawcom. Filmowa i multimedialna oprawa wzmocni siłę przekazu o bohaterskiej Warszawie sprzed 75 lat – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Reżyserem i autorem wizualizacji jest Jarosław Minkowicz, za aranżacje odpowiada Mariusz Obijalski, współpraca artystyczna Muniek Staszczyk.

W koncercie usłyszymy m.in. utwory „Warszawa jest smutna bez Ciebie”, „Piosenka o wieczornym gościu”, „Ta ostatnia niedziela”, „Piosenka o mojej Warszawie”.
Wystąpią:
KAYAH, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Jan Benedek, Andrzej Zeńczewski.

Syreny w godzinę „W”

Miasto st. Warszawa informuje, że dla upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w czwartek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.

W celu poprawy słyszalności system zostanie wsparty syrenami ręcznymi, które będą umieszczone w następujących lokalizacjach:

– na Powązkach: Gloria Victis, plac przed Domem Pogrzebowym (2 syreny),

– na Mokotowie: Metro Wilanowska,

– na Pradze-Północ: Targowa/Kijowska,

– na Pradze-Południe: Fieldorfa / Zamieniecka /Ostrobramska, rondo Waszyngtona,

– w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta,

– na Ursynowie: KEN/Wąwozowa,

– w Wilanowie: Przyczółkowa 29

– we Włochach: al. Krakowska/1 Sierpnia.

Młodzież odda hołd małym bohaterom

Przez trzy dni (31 lipca – 2 sierpnia) młodzi zawodnicy z kraju i Europy będą rywalizować na murawie stadionu przy ul. Konwiktorskiej 6, podczas XII Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego o Puchar Pamięci Małego Powstańca. Te zawody to wyraz hołdu i uczczenie pamięci młodych bohaterów walk sprzed 75 lat.

Turniej propaguje wśród młodego pokolenia ideę pojednania i przyjaźni między narodami, czemu służy wspólny udział w sportowej rywalizacji. Przez trzy dni na młodzież będą czekały nie tylko zajęcia sportowe, ale także historyczno–edukacyjne, których celem jest pokazanie najpiękniejszych miejsc w Warszawie, a przede wszystkim przekazanie wiedzy na temat bohaterskiej przeszłości stolicy.

W tegorocznej, dwunastej już odsłonie turnieju, udział wezmą młodzieżowe drużyny piłkarskie z Anglii, Niemiec, Polski, Ukrainy i Węgier. Na murawie spotka się blisko 240 zawodników.

Polskę reprezentować będą zespoły: MKS POLONIA Warszawa I, MKS POLONIA Warszawa II, KS LEGIONOVIA Legionowo, KS SOKÓŁ Serock, KS WICHER Kobyłka, AM CRACOVIA Kraków, Akademia SANDECJA i WARTA Poznań. Z zagranicy przyjadą: FORTUNA Dusseldorf (Niemcy), SDJuSzOR-4 Lwów (Ukraina), 303 POLISH SOCCER CLUB Northampton (Anglia) oraz ETO FC Węgry.

W turnieju weźmie udział 12 zespołów. Gry będą toczyły się w grupach, w systemie „każdy z każdym”. Najlepsi zmierzą się w meczu finałowym w piątek, 2 sierpnia, o godz. 11.40.

W środę, 1 sierpnia, o godz. 17.00 drużyny biorące udział w turnieju oddadzą hołd wszystkim dzieciom walczącym w Powstaniu Warszawskim, składając kwiaty pod pomnikiem Małego Powstańca (ul. Podwale).

Wstęp na turniej oraz towarzyszące mu wydarzenia jest bezpłatny.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button