WARSZAWA

Warszawa: odsłonięcie pomnika „Solidarności”. Terlecki: niech Cichanouska szuka pomocy w Moskwie

Odsłonięcie pomnika „Solidarności” w święto wolności i Warszawy

W rocznicę wyborów w 1989 roku i Święto Warszawy na skwerze u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika uroczyście odsłonięto pomnik „Solidarności”.

Podczas uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał, że w trudnych czasach to właśnie solidarność okazuje się jedną z najważniejszych wartości. Bez niej nie udałoby się nam przetrwać minionych kilkunastu miesięcy, tego niezwykle trudnego czasu pandemii. Bliskość, wsparcie, empatia, działanie na rzecz innych – czyli ludzka solidarność – są dziś bezcenne. Tak jak bezcenny był oddolny, masowy ruch z lat 80-tych, który zapoczątkował wielkie przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział prezydent Warszawy.

Warszawa: odsłonięcie pomnika „Solidarności” (fot. UMW)

Gościem tych obchodów w Warszawie była prezydent-elekt Białorusi. Swiatłana Cichanouska podkreślała, jak ważne zwycięstwo Solidarności jest także dla Białorusinów. Ruch Solidarności w Polsce doprowadził do zwycięstwa demokracji. Białoruś rządzona jest przez kolejną dyktaturę. Ale podejmujemy wszystkie działania, by i nasz naród dokonywał demokratycznych wyborów – mówiła prezydent-elekt.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że Solidarność to także współodpowiedzialność za innych. Dzięki niej możemy dbać o obywateli i wartości demokratyczne, bo Solidarność to także przeciwdziałanie wykluczaniu. Jest nam nadal potrzebna, bo tylko wspólne działania mogą nas uchronić przed utratą wolności – powiedziała Kidawa-Błońska.

W Komitecie Honorowym budowy pomnika była także przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Napis solidarność to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Warto przypomnieć, że przywodzi na myśl maszerujących ludzi, wspierających się wzajemnie. Inspiracją do stworzenia znaku były odręczne, malowane w sierpniu 1980 roku napisy i hasła na murach stoczni, fabryk i domów. Mówiły o tym, że strajki trwają, że robotnicy nie poddadzą się, wyrażały solidarność ze strajkującymi i dodawały otuchy. Chciałabym, aby „Solidarność” była dobrem wspólnym – aby dalej była symbolem łączącym wszystkie Polki i Polaków – mówiła przewodnicząca Rady Warszawy.

Przemawiający podkreślali także rolę kobiet, które w opozycji często na drugim planie ciężko pracowały i brały na siebie odpowiedzialność za codzienne decyzje. Członkiniami komitetu honorowego budowy pomnika były obecne dzisiaj Henryka Krzywonos, Ludwika Wujec, Zofia Romaszewska czy Barbara Labuda. Inicjatywę wsparła także senator Barbara Ann Mikulski.

Pomnik to fragmenty muru berlińskiego połączone napisem „Solidarność”. Współautorem projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca logotypu „Solidarności”. Inicjatorem budowy była Fundacja im. Ronalda Reagana. Jej prezes Janusz Dorosiewicz podkreślił dziś, że pomnik powstał dzięki środkom prywatnym.

Prezydent Rafał Trzaskowski i Swiatłana Cichanouska (fot. UMW)

Ryszard Terlecki o Swiatłanie Cichanouskiej

– Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników – napisał na Twitterze Ryszard Terlecki z PiS.

– PiS-owi dziś bliżej do Łukaszenki – w końcu mają tę samą koncepcję władzy i państwa – napisał Jan Grabiec, poseł PO.

Prezydent Rafał Trzaskowski i Swiatłana Cichanouska (fot. UMW)

Przed uroczystością odsłonięcia pomnika prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z prezydent-elekt Swiatłaną Cichanouską. Rozmawiali między innymi o pomocy dla Białorusinów przyjeżdżających i mieszkających w Warszawie.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button