POLSKA

Unowocześnienie czołgów T-72. Kontrakt to prawie 2 mld zł

Umowa na remont i unowocześnienie czołgów T-72 podpisana

Szef rządu wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział w uroczystości podpisania umowy dotyczącej unowocześnienia czołgów T-72.

– Czołg T-72, na którego remont została podpisana umowa, jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, ale wszyscy oczekujemy i pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu umowy na modyfikację czołgów T-72.

W Zakładach Mechanicznych „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. w Gliwicach, z udziałem szefa MON i Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość podpisania umowy na remont i unowocześnienie czołgów T-72.

– Modernizujemy, modyfikujemy ten sprzęt, który jest dostępny w Wojsku Polskim. Dzięki remontowi czołgi zostaną wyposażone w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w nowoczesną łączność cyfrową. Zostaną też przeprowadzone gruntowne remonty tych czołgów – powiedział szef MON.

Umowa o wartości 1,75 mld zł przewiduje realizację usługi remontowej i unowocześnienia czołgów przez krajowy przemysł zbrojeniowy w latach 2019-2025.

Czołgi T-72 pozostają obecnie na wyposażeniu m.in. 20. Brygady Zmechanizowanej i 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oświadczenie dot. modyfikacji czołgów T-72

Prawdopodobnie jest to spowodowane negatywnymi opiniami fachowców z tej dziedziny. Twierdzą, że T-72 to stary model czołgu i państwo powinno rozpocząć, np. produkcję najnowocześniejszego sprzętu w Polsce.

„Modyfikacja czołgów T-72 to konieczne rozwiązanie pomostowe. Pracujemy nad nowym czołgiem pk. WILK dla Wojska Polskiego. Ten program znajdzie się w Planie Modernizacji Technicznej na najbliższe 15 lat.

W 2013 roku ówczesny podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak, zapowiadał rozpoczęcie programu uniwersalnej platformy bojowej. W wyniku tego projektu miał powstać nowy czołg średni, który miał zastąpić wszystkie konstrukcje poradzieckie.
Do dziś nowy czołg nie powstał. Ministrowie rządu PO-PSL nic w tej kwestii nie zrobili. Planowano również rozwój programu PT91, który jest głęboką modernizacją czołgu T-72, ale zamiast tego pozyskano używane niemieckie czołgi Leopard, również wymagające modernizacji.

T-72, którymi dysponuje Wojsko Polskie nie są czołgami radzieckimi. W latach 80 produkowano je (na licencji) w gliwickim Bumarze-Łabędy. Zakład doskonale zna ten czołg – ma odpowiednią wiedzę, technologie i załogę, by szybko i sprawnie przeprowadzić remont i modyfikację. Dzięki podpisanej umowie zakład może pracować, rozwijać zatrudnienie, kompetencje oraz zdolności. To istotne wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego i jego perspektyw.

Po modyfikacji T-72 będą sprawne i nowocześniejsze. Będą zdolne do walki. Żołnierze wojsk pancernych będą mogli doskonalić umiejętności. Umowa przewiduje remont i modyfikację zarówno używanych przez wojska pancerne pojazdów, jak i czołgów stojących w magazynach Agencji Mienia Wojskowego. Te maszyny zostaną ponownie uruchomione. Uzyskają łączność cyfrową, która pozwoli na pełną kompatybilność z używanymi systemami dowodzenia, a także doposażone zostaną w niezbędny sprzęt umożliwiający efektywne działanie oraz prowadzenie ognia w nocy. Modyfikacja T-72 była rekomendowana przez żołnierzy, m.in. z Szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej.

Wojska pancerne są trzonem wojsk lądowych. Żołnierze muszą mieć sprzęt, by ćwiczyć i się doskonalić. Remont T-72 pozwoli na efektywne utrzymanie zdolności bojowej wojsk pancernych do czasu wprowadzenia czołgu nowej generacji pk.WILK. Modyfikacja ponad trzystu egzemplarzy czołgu T-72 (w latach 2019-2025) to niepodważalna wartość operacyjna dla brygad wykorzystujących ten sprzęt. 21 Brygada operując na czołgach T-72 pomyślnie przeszła certyfikację i w przyszłym roku weźmie odpowiedzialność za siły szybkiego reagowania, za tzw. szpicę NATO – to świadczy o wartości bojowej sprzętu.

Plan modernizacji technicznej wojska do 2026 r., opiewający na kwotę 185 mld zł, dotyczy zarówno zakupów jak i modernizacji wojska – to 45 miliardów złotych więcej niż poprzedni plan modernizacji technicznej. Modernizacja to nie tylko zakupy, to także remont sprzętu już funkcjonującego w wojsku – jego unowocześnianie do pożądanego poziomu.

Z wyrazami szacunku,

Ministerstwo Obrony Narodowej”
(KPRM, MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button