POLSKA

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Duda: Nasza ojczyzna z każdym dniem wygląda coraz lepiej

Konstytucja RP

3 maja w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta 3 Maja, w których uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W tym szczególnym dla Polaków dniu, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył mianowania na stanowiska dowódcze oraz awans generalski w Siłach Zbrojnych RP.

Prezydent wręczył nominację na kolejny stopień Polskiemu Przedstawicielowi Wojskowemu przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Generał broni Sławomir Wojciechowski został awansowany na stopień generała.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Marka Sokołowskiego, a na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generała brygady Krzysztofa Stańczyka.

– Cieszę się, że ten jakże ważny dla Polski dzień, 3 maja, zaczynamy od wręczenia tych równie ważnych nominacji w Wojsku Polskim. (…) To wielka odpowiedzialność dzierżyć w swoich rękach zadanie zapewnienia bezpieczeństwa współobywatelom, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce – powiedział w trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda.

W ramach uroczystych obchodów Narodowego Święta 3 maja w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej W. Kosiniak-Kamysz.

Jak co roku, punktualnie o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych oraz kadry dowódczej Wojska Polskiego odbyły się główne uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

– Trzy dni maja – Majowa jutrzenka, Święto pracy, Dzień polskiej flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą – to wielki maraton patriotyczno–historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, patrząc przez pryzmat naszej wielkiej historii, dokąd zmierzamy czy dokąd powinniśmy zmierzać – mówił prezydent podczas uroczystości na placu Zamkowym.

Podkreślał, że obecność Polski w UE to najnowszy rozdział w naszych dziejach – ważny i spektakularny. Jak dodał, także dzięki obecności w UE widzimy dziś m.in. wysokościowce ze szkła i aluminium, drapacze chmur znaczące dzisiaj naszą stolicę, pokazujące dynamikę jej rozwoju, jej nowoczesność, to, że staje się prawdziwym centrum Europy Środkowej.

– Tak dziś po 35 latach wolności, prawdziwej suwerenności, po 20 latach obecności w UE, po 25 latach obecności w NATO wygląda nasza Ojczyzna, z każdym dniem wygląda coraz lepiej – zaznaczył Andrzej Duda.

Ja dodał, to dzięki mądrości polskich polityków, dzięki ważnym decyzjom, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, dzięki codziennej pracy Polaków, którzy budują każdego dnia swoją ojczyznę, a w tej ojczyźnie swoją pomyślność

Ale – jak podkreślił – także dzięki poprzednim pokoleniom, poczynając od tego, które ostatecznie zwyciężyło w ’89 roku w pokojowej rewolucji Solidarności, która przewróciła żelazną kurtynę, obaliła mur berliński, pokonała komunizm, a w efekcie Sowiety, bez jednego wystrzału.

Konstytucja 3 maja

233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button