POLSKA

Były poseł PiS skazany za korupcję. Czeka go więzienie

Polska PiS

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany za korupcję i powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych.

Czeka go więzienie.

Grzegorz J. był posłem w latach 2005-11 i 2013-19.

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania byłego posła na Sejm RP

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do skazania przez Sąd Rejonowy w Rybniku byłego posła Grzegorza J. za czyny o charakterze korupcyjnym. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Wyrok skazujący

Oskarżony przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Grzegorz J. został skazany na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę 500 stawek po 80 złotych (40 tysięcy złotych), zakaz zajmowania stanowisk w organach i instytucjach państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów przez okres 8 lat, przepadek korzyści majątkowej w kwocie 12 500 zł. Sąd uniewinnił ww. oskarżonego od czynu przyjęcie obietnicy wręczenia korzyści majątkowej.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator oskarżył Grzegorza J. o sześć czynów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym, które miały związek z przyjęciem korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie ustalonych osób na stanowiska kierownicze w grupie kapitałowej, w której udziały posiadał Skarb Państwa kwalifikowane z art. 228 § 1 kk. Kolejny zarzut dotyczył okresu, w którym Grzegorz J. był posłem na Sejm RP i wówczas przekroczył posiadane w tym zakresie uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 231 § 2 kk. Grzegorz J. utwierdzając w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucji państwowej, w zamian za korzyść majątkową, podjął się pośrednictwa w załatwieniu powołania ustalonej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie.

Do zdarzeń objętych zarzutami doszło od listopada 2016 r. do grudnia 2018 r. w Rybniku i innych miejscowościach na terenie woj. śląskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button