POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś

UE vs Białoruś

Unia Europejska w odpowiedzi za naruszenia praw człowieka na Białorusi nałożyła sankcje gospodarcze na ten kraj.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka m.in. zmusił do lądowania samolot w Mińsku, przeprowadza brutalne represje wobec swoich obywateli, opozycji demokratycznej i dziennikarzy.

Sankcje gospodarcze:

  • zakaz sprzedaży i dostarczania na Białorusi sprzętu, technologii czy oprogramowania, który może służyć monitorowaniu, przechwytywaniu wiadomości w internecie,
  • zakaz przekazywania technologii do celów wojskowych,
  • zabronione jest udzielanie ubezpieczeń m.in. rządowi białoruskiemu,
  • ograniczony dostęp do rynków kapitałowych UE,
  • sankcje nałożone na potas czy produkty naftowe,
  • Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymał wypłaty lub płatności związanych z projektami w sektorze publicznym.

Przypominamy też o zakazie przelotów nad przestrzenią powietrzną UE przez białoruskie linie lotnicze.

Minister Zbigniew Rau wziął udział w dyskusji poświęconej sytuacji praw człowieka i wolności mediów na Białorusi

– Wzywamy władze białoruskie do uwolnienia więźniów politycznych, liczonych już w setkach. Wśród nich jest ponad dwudziestu dziennikarzy i pracowników mediów, w tym Raman Pratasiewicz, dziennikarki TV Biełsat – Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, jak również liderzy Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, również będący dziennikarzem – mówił minister Rau podczas dyskusji, która odbyła się na marginesie trwającej 47. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ mówił o dramatycznie pogarszającej się sytuację praw człowieka na Białorusi, będącej konsekwencją represyjnych działań władz białoruskich. Wśród wyjątkowo niepokojących zdarzeń, które nastąpiły od czasu ostatniej sesji Rady Praw Człowieka w marcu br., minister Rau wymienił aresztowanie i skazanie wybitnych przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i niezależnych dziennikarzy oraz zamknięcie portalu informacyjnego tut.by. Szczególną uwagę zwrócił na dokonane w wyniku zmuszenia do lądowania cywilnego samolotu aresztowanie blogera Ramana Pratasiewicza i jego partnerki, które wstrząsnęło społecznością międzynarodową. – Ich późniejsze zaaranżowane wystąpienia telewizyjne i wymuszone zeznania są bardzo niepokojące i wyraźnie ukazują nieludzkie traktowanie obojga zatrzymanych – powiedział szef polskiej dyplomacji na forum ONZ. Podkreślił przy tym wzajemne związki między prawami człowieka a wolnością mediów. – Deklaruję trwałe zobowiązanie Polski dla dalszego wspierania niezależnych mediów służących społeczeństwu białoruskiemu, które w ostatnich miesiącach udowodniło swoje mocne przywiązanie do wartości demokratycznych – zaznaczył minister Rau.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Danii, Estonii, Litwy, Łotwy. Głos zabrała także m.in. Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button