LEKKOATLETYKA

97. PZLA Mistrzostwa Polski. Siostry Konieczek z minimami na igrzyska olimpijskie

Lekkoatletyka w Poznaniu - 1. dzień

Zgodnie z programem imprezy pierwszego dnia mistrzostw rozstrzygnięto rywalizację w 12 konkurencjach.

Triumfowali faworyci. Niektóre finały dostarczyły kibicom wielu emocji.

Siostry Aneta i Alicja Konieczek zajęły dwa pierwsze miejsca w biegu na 3000 metrów z przeszkodami i obie wypełniły minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Pierwszą zakończoną konkurencją było pchnięcie kulą kobiet, w którym triumfowała Paulina Guba (18.29), pokonując Klaudię Kardasz i Maję Ślepowrońską. Ze względu na fantastyczne tegoroczne rekordy Polski Marii Andrejczyk i Marcina Krukowskiego szczególnie wyczekiwany przez poznańską publiczność był rzut oszczepem. Andrejczyk nie zbliżyła się na Golęcinie do wyniku ze Splitu, ale pewnie wygrała z Klaudią Regin i Karoliną Bołdysz. Krukowski w swoim konkursie był jedynym zawodnikiem, który przekroczył granicę 80 metrów (83.86) pokonując Cypriana Mrzygłoda i Mateusza Kwaśniewskiego.

97. PZLA Mistrzostw Polski. Maria Andrejczyk (fot. PZLA)

Emocjonująca okazała się końcówka konkursu trójskoku pań. W piątej kolejce Karolinie Młodawskiej udało się przeskoczyć prowadzącą od początku Adriannę Szóstak. Zawodniczka OŚ AZS Poznań odpowiedziała błyskawicznie i skokiem na odległość 13.92 odzyskała prowadzenie i ostatecznie zapewniła sobie złoto. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek. W konkursie męskim bezkonkurencyjny był Adrian Świderski ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem (16.38) na podium za nim znaleźli się Filip Sacha i Dawid Krzemiński.

Bez niespodzianek było również w męskiej kuli, gdzie Michał Haratyk (20.81) triumfował przed Jakubem Szyszkowskim i Janem Parolem.

W konkurencjach biegowych pierwszego dnia zawodów poznaliśmy mistrzów i mistrzynie Polski na 100m, 1500m oraz 3000m z przeszkodami. Najpierw rywalizowali średniodystansowcy. Zarówno wśród pań jak i panów walka o złoto rozstrzygnęła się po zaciętym finiszu. Eliza Megger wyprzedziła prowadzącą jeszcze przed ostatnim wirażem poznaniankę Martynę Galant, brąz wywalczyła Beata Topka. Finał mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzygnęli między sobą Marcin Lewandowski (złoto) i Michał Rozmys (srebro), na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Kowalczyk.

Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Dominik Kopeć (10.31) o jedną setną sekundy wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego, kibiców ucieszył natomiast brąz Mateusza Siudy z OŚ AZS Poznań. Ciekawy był finał pań, w którym aż sześć zawodniczek, łącznie z triumfatorką, osiągnęło rekord życiowy. Wśród pań bezkonkurencyjna była Pia Skrzyszowska (11.22), za nią na podium znalazły się Klaudia Adamek i Paulina Guzowska.

Na minima olimpijskie poznańska publiczność musiała poczekać aż do końca pierwszego dnia zawodów. Zdobyły je startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami siostry Aneta i Alicja Konieczek. Ich czasy to odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79, jako trzecia na metę przybiegła Kinga Królik. Kolejność panów na tym dystansie: Mikołaj Czeronek, Michał Zieleń, Mateusz Kaczor.

Pierwszego dnia rozgrywano również biegi eliminacyjne na 400 m oraz 400 m przez płotki. Niestety do piątkowego finału nie udało się zakwalifikować gorąco dopingowanej przez poznańską publiczność Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. Poznaniacy pobiegną za to w finale 400m i 400m przez płotki mężczyzn. W biegu płaskim awans zapewnili sobie Jakub Krzewina i Tymoteusz Zimny z OŚ AZS Poznań. Nadzieje na piątkowy finał rozbudzili u poznańskich kibiców płotkarze OŚ AZS Poznań Robert Bryliński i Jakub Olejniczak, którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button