FILM I SERIALEPOZOSTAŁE

UE. Film „Kolektyw” laureatem Nagrody Publiczności LUX 2021. Krzyk Bartka Bieleni dla Białorusi

Parlament Europejski

Przewodniczący David Sassoli przyznał Nagrodę publiczności LUX 2021 filmowi „Kolektyw” podczas ceremonii w Strasburgu.

„Po okresie, który właśnie przeżyliśmy, rośnie pilna potrzeba, by ludzie spotykali się nie tylko w przestrzeniach stworzonych do debaty, ale także w kinach. Kultura i kino są nie tylko wyrazem kreatywnego i gospodarczego dynamizmu naszych społeczeństw, ale przede wszystkim dynamizmu ich demokracji” – powiedział David Sassoli podczas ceremonii przyznania nagrody, która odbyła się w hybrydowej formie.

Odbierając nagrodę, reżyser i producent zwycięskiego „Kolektywu” Alexander Nanau złożył hołd ofiarom i rodzinom, które dotknęła opowiedziana przez film tragedia, oraz niezależnej prasie, która ją ujawniła. „Chcemy walczyć z korupcją w Europie i chcemy wolnej prasy. (…) Społeczeństwa nie ewoluują, jeśli nie mamy edukacji kulturalnej i wolnej prasy. Waszym obowiązkiem jest wspieranie naszych obywateli, regulowanie wydatków na kulturę i edukację oraz ochrona dziennikarstwa” – powiedział.

Pozostałe dwa filmy, które były nominowane do nagrody to: „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga i „Boże Ciało” polskiego reżysera Jana Komasy.

Dowiedz się więcej o filmach nominowanych do Nagrody Publiczności LUX.

Zwycięzcę wyłoniono poprzez połączenie najwyższej średniej oceny z głosowania publicznego i z głosowania posłów do PE – każda grupa odpowiadała za 50% wyniku.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w branżę kreatywną i kinową. Pokazy w kinach trzech finałowych filmów były ograniczone i zastąpiono je głównie pokazami online. Widzowie mogli oceniać filmy do 23 maja, posłowie do 8 czerwca.

Bartosz Bielenia odebrał statuetkę w imieniu reżysera Jana Komasy „Bożego Ciała” za zajęcie drugiego miejsca. Po ponad minucie swojego wystąpienia aktor zaczął krzyczeć.


Jest to nawiązanie do działań 28-letniej białoruskiej aktywistki Jany Shostak. To ona wymyśliła akcję „minuta krzyku dla Białorusi”.

Zwycięski film

„Kolektyw” rumuńskiego reżysera Alexandra Nanaua (tytuł oryginalny: Colectiv)

Tytuł tego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy dochodzą, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system.

Film był nominowany do tegorocznego Oscara w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepszy film dokumentalny.

Trzy filmy ubiegające się o nagrodę ogłoszono podczas European Film Awards 12 grudnia:

  • Na rauszu – reż. Thomas Vinterberg (duńsko-holendersko-szwedzka koprodukcja)
  • Kolektyw – reż. Alexander Nanau (rumuńsko-luksemburska koprodukcja)
  • Boże Ciało – reż. Jan Komasa (polsko-francuska koprodukcja)

Na rauszu duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga (tytuł oryginalny: Druk)

Według mało znanej teorii pewnego norweskiego psychologa, niewielka ilość alkoholu we krwi otwiera umysł, zwiększa kreatywność i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Czterech nauczycieli w liceum postanawia ją przetestować, ale to, co początkowo wydaje się lekarstwem na kryzys wieku średniego, wymyka się spod kontroli. Film Vinterberga opowiada nie tylko o piciu – ma głębsze przesłanie o tym, jak stawiać czoła życiowym wzlotom i upadkom.

Bartosz Bielenia (fot. Parlament Europejski)

Boże Ciało polskiego reżysera Jana Komasy

To film inspirowany prawdziwą historią młodego chłopaka, który podszywał się pod księdza. W filmie, zwolniony z poprawczaka dwudziestolatek, który przeżył duchową przemianę i chce zostać księdzem, trafia do odległej polskie wsi, gdzie dzięki zbiegowi okoliczności może zacząć udawać księdza. W miarę rozwoju historii poznaje tragiczną tajemnicę, która trawi lokalną społeczność. Poprzez historię tego charyzmatycznego kaznodziei Komasa zastanawia się nad tym, co tworzy wspólnotę i co czyni nas podatnymi na wpływ zarówno fałszywych, jak i prawdziwych przywódców.

Nagroda Publiczności LUX

W tym roku przy Nagrodzie Publiczności LUX Parlament Europejski rozpoczął współpracę z European Film Academy, aby dotrzeć do szerszej publiczności. Poprzez swoją nagrodę filmową Parlament od 2007 r. wymiernie wspiera dystrybucję europejskich filmów, zapewniając napisy w 24 oficjalnych językach UE do filmów biorących udział w finale konkursu. Nagroda LUX zyskała swoją renomę dzięki wybieraniu europejskich koprodukcji na aktualne tematy polityczne i społeczne, które zachęcają do rozmowy na temat europejskich wartości.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button