INNE

Spodek. Trwają mistrzostwa Europy 2022 w szachach szybkich i błyskawicznych

Katowice

Ponad 900 zawodników i zawodniczek z całej Europy rywalizuje na płycie katowickiego Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.

Po raz kolejny Katowice stają się europejską stolicą szachów, a katowicki Spodek zamienił się w imponującą rozmiarami szachową arenę. W niedzielę dokończona zostanie rywalizacja w szachach szybkich, a najlepsi otrzymają medale i premie finansowe. W puli nagród jest ponad dwieście tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w sobotę Maciej Klekowski obronił w katowickim Spodku tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, wśród kobiet druga była reprezentująca Polskę Aleksandra Malcewska.

W sobotę rozegrano sześć z jedenastu rund turnieju szachów szybkich. Liderem wśród panów jest piątkowy mistrz Europy w szachach błyskawicznych – Czech Davida Navara z GKS Katowice. Wśród pań przewodzi Elisabeth Paehtz z Niemiec, a trzecia jest Polka Anna Kubicka. Dzisiaj pozostałe pięć rund, po których poznamy medalistów.

Przypomnijmy, że to kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku.

– Europejska Unia Szachowa już po raz drugi powierzyła organizację mistrzostw Polsce, a dokładnie Katowicom – mówi Dana Reizniece-Ozola, wiceprezes Europejskiej Unii Szachowej (ECU). – Na taką decyzję mają wpływ dwa czynniki, przede wszystkim bardzo wysoki poziom organizacji mistrzostw, a także wyjątkowa atmosfera, jaka panuje w Spodku. Wszystko przebiega tutaj bardzo płynnie, a wielu graczy z całej Europy chwali nie tylko przebieg zawodów, ale także atmosferę, jak panuje w Katowicach – dodaje.

Impreza ma jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo prowadzona jest oddzielnie klasyfikacja kobiet, nie tylko kategoria open. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy.

Jak zwykle w trakcie katowickiej imprezy, obok największych gwiazd polskich i europejskich szachów, występują setki osób, które amatorsko grają w szachy. Mają niepowtarzalną okazję zmierzenia się z gwiazdami tej dyscypliny.

ME. Szachy. Katowice. Alexandra Kosteniuk i Maciej Klekowski (fot. Rafał Oleksiewicz)

– Nasz legendarny Spodek to najlepsze miejsce na wielkie wydarzenia sportowe – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Mieliśmy tutaj złote mistrzostwa świata siatkarzy, będą teraz grali piłkarze ręcznie, ale coraz częściej pojawiają się w nim turnieje szachowe. Kapitalnie współpracuje się z Polskim Związkiem Szachowym, naszym Śląskim Związkiem Szachowym i międzynarodowymi federacjami. Szachy są wyjątkową dyscypliną sportową, która pobudza i rozwija wyobraźnię od najmłodszych lat. Stąd tak duże zaangażowanie naszego samorządu nie tylko w międzynarodowe wydarzenia, ale także szkolenie od podstaw i popularyzację szachów – dodaje.

Na najlepszych zawodników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych oraz mistrzostw Europy w szachach szybkich czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. W niedzielę zawodnicy grać będą ostatnie rundy w mistrzostwach Europy w szachach szybkich – od godz. 10. Ceremonia medalowa przewidziana jest na godz. 15.45.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button