SPORTY WALKI

Puchar Europy Kadetów w Rydze. Polscy judocy z 13 medalami, w tym z 4 złotymi

Łotwa

Srebro Wojciecha Michalaka w wadze -55 kg oraz brązowe medale Sandry Walendzik -44 kg, Anny Kowalskiej -52 kg i Róży Nowosad -52 kg.

To dorobek polskich judoków w pierwszym dniu Pucharu Europy Kadetów w Rydze.

Wojciech Michalak wygrał trzy walki: z Łotyszem Fadejevsem, w ćwierćfinale z Norwegiem Brekke-Jenssenem (pojedynek trwał 7.40 min) i półfinale z Azerem Abdulayevem.

W finale Polak przegrał z Finem Shchekotinem.

Sandra Walendzik rywalizowała z dwoma Gruzinkami, pokonała Anę Abashidzie i poniosła porażkę z Mariami Tumanishvili.

W wadze -52 kg Polskę reprezentowały Anna Kowalska, Róża Nowosad, Maria Jakóbczyk i Tetiana Kyryliuk. Ostatnia z wymienionych doszła do półfinału, zaś przez repasaże do podium przebiły się Róża Nowosad i Anna Kowalska.

W walkach o brązowe medale Anna Kowalska wygrała z Gruzinką Tamar Sukhiashvili, a Róża Nowosad pokonała Tetianę Kyryliuk.

Na 7. lokacie uplasowała się Maria Jakóbczyk.

Puchar Europy Kadetów: polskie podium w kategorii -63kg, 13 medali w Rydze

Reprezentujące polskie judo trzy zawodniczki zajęły niemal całe podium w kategorii -63 kg w zawodach Pucharu Europy Kadetów w Rydze. Złoto zdobyła Hanna Zaintseva, srebro Amelia Ptasińska, a brąz Gabriela Pietrzak.

W niedzielę, drugim dniu turnieju w łotewskiej stolicy, biało-czerwoni wywalczyli aż 9 medali.

Po złote sięgnęli także: Emilia Bielawska -57 kg, Martyna Skorupińska -70 kg, Zuzanna Banaszewska +70 kg.

Na 3 stopniu podium stanęli: Mateusz Waćko -90 kg, Maja Kikolska -70 kg, Julia Troka +70 kg.

W pojedynkach finałowych Emilia Bielawska i Martyna Skorupińska wygrywały z Litwinkami Ugne Skeryte i Martą Navickaite, a brązowa medalistka Mistrzostw Świata Zuzanna Banaszewska pokonała Gruzinkę Barbare Gelashvili.

Po 4 zwycięstwa w Rydze odnieśli Emila Bielawska, Hanna Zaitseva, Martyna Skorupińska, a 3 – Zuzanna Banaszewska.

W klasyfikacji drużynowej Polacy na 2. miejscu z 13 medalami (4-2-7). Minimalnie najlepsi okazali się Azerowie – 12 medali i też 4 złote, ale 3 srebrne (plus 5 brązowych).

Puchar Europy Kadetów: 45 Polaków na liście startowej w Rydze

Po bardzo dobrym występie w Pucharze Europy Kadetów w Berlinie, w dniach 21-22 października polscy judocy startowali w zawodach tej rangi w Rydze.

W Niemczech Polacy zdobyli aż 12 medali, w tym 3 złote. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Jakub Kurowski w kategorii -60 kg, Mateusz Waćko -90 kg i Zuzanna Banaszewska +70 kg.

Do łotewskich zawodów zgłoszonych było 45 polskich judoczek i judoków. W tym gronie byli m.in. Zuzanna Banaszewska i Mateusz Waćko oraz Sandra Walendzik -44 kg, Emilia Bielawska -57 kg, Amelia Ptasińska -63 kg, Martyna Skorupińska -70 kg.

Polacy stanowią najliczniejszą reprezentację w PE Kadetów na Łotwie. Po 43 osoby mają gospodarze i Litwini. Łącznie jest ponad 300 osób z 22 krajów.

Z kolei w ostatni weekend października turniej rangi Pucharu Europy dla kadetów odbędzie się w słoweńskim mieście Koper.

W tegorocznych Mistrzostwach Świata złoto wywalczył Szymon Szulik w wadze -66 kg, a brąz Zuzanna Banaszewska +70 kg. Natomiast w Mistrzostwach Europy 5 miejsce zajęli: Emilia Bielawska (-57 kg), Magda Glubiak (-63 kg), Zuzanna Banaszewska (+70 kg) i Szymon Szulik (-66 kg).