POLSKA

Prezydent Duda na uroczystościach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Program obchodów

W niedzielę prezydent wziął udział w obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski.

– Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty; przesłaniem powstania warszawskiego było pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak dodał „chociaż powstanie w sensie militarnym nie wygrało, chociaż nie odnieśliście wielkiego, spektakularnego zwycięstwa, nie udało się wyzwolić Polski, to Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni”.

– Jeżeli ktoś pyta, czy polemizuje, czy było warto, to chociaż urodziłem się dziesiątki lat później, to patrząc na państwa i na to, jak wy patrzycie na swoich przyjaciół, towarzyszy broni i na to muzeum i po tym, jaki jest dzisiaj wasz stosunek do Polski, do wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny – jestem przekonany, że było warto – mówił Andrzej Duda.

Co roku jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jest spotkanie bohaterów z Prezydentem RP. Nieprzerwanie odbywa się ono w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas pierwszych rocznic po otwarciu Muzeum w uroczystościach uczestniczyło ponad 2000 Powstańców. Obecnie ze względu na podeszły wiek liczba ta nieustannie się zmniejsza – w uroczystości uczestniczy ok. 500 Powstańców Warszawskich. Są to zarówno Powstańcy mieszkający w Polsce, jak i za granicą.

OBCHODY 74. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – PROGRAM!
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button