POLSKA

Agresywne działania Rosji i Białorusi. 100 mln zł na wzmocnienie polskich służb specjalnych

Pożary w Polsce. Tantiemy dla twórców i wzrost kryteriów dochodowych w pomocy społecznej

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski było głównym tematem wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Nie ma wątpliwości, że aby móc się skutecznie bronić, musimy wzmocnić polskie służby specjalne. Premier zadeklarował, że na ten cel przeznaczone zostanie 100 mln zł. Rada Ministrów przyjęła także projekt zmieniający ustawę o prawach autorskich, uwzględniający tantiemy oraz propozycję wzrostu kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.

Bezpieczeństwo Europy celem rosyjskich i białoruskich służb

Podczas posiedzenia rządu, Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator ds. Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak przedstawił w trybie poufnym informację w związku z narastającym zagrożeniem w Europie i Polsce, jeśli chodzi o agresywne działania rosyjskich i białoruskich służb specjalnych.

– Zarówno z sojuszniczych, jak i naszych polskich źródeł wynika, że w największym stopniu zagrożone ingerencjami i akcjami są Polska, Litwa, Łotwa, Estonia oraz trochę Finlandia – poinformował Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier przypomniał, że aktywność obcych służb jest też tematem rozmów z liderami państw i instytucji europejskich – w tym także w ramach Rady Europejskiej. Meldunki z wielu stolic europejskich były jednoznaczne.

– Rosja przygotowuje rozmaitego typu ingerencje także w sam proces wyborczy, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To nie jest pierwszy taki przypadek, ale skala jest coraz większa, coraz bardziej niepokojąca – dodał szef rządu.

Dodatkowe środki na wzmocnienie polskich służb specjalnych

„W przeciwieństwie do naszych poprzedników, skupiamy się na odbudowie i wzmocnieniu służb, które przeciwdziałają sabotażowi czy dywersji. To Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.”

– Kilka lat temu premier Beata Szydło postanowiła zlikwidować 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 10 województwach. Kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie ma wątpliwości, że ta decyzja bardzo osłabiła zdolności rozpoznawania i przeciwdziałania tego typu zagrożeniom – tłumaczył Donald Tusk.

Premier poinformował, że rząd podjął decyzję o przywróceniu tych delegatur i przekazaniu dodatkowych pieniędzy – m.in. z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.

– Zdecydowałem o przeznaczeniu 100 milionów złotych na wzmocnienie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu – zadeklarował.

Granica polsko-białoruska musi być odpowiednio zabezpieczona

Więcej środków musimy zainwestować także w zaporę na wschodniej granicy – tak, aby skutecznie chroniła nasze terytorium. Każdego dnia zmagamy się z próbami nielegalnego pokonania granicy przez uchodźców ze strony białoruskiej. W większości przypadków są to zorganizowane grupy młodych i agresywnych mężczyzn.

– Byliśmy świadkami bardzo wielkiej promocji tych działań na granicy polsko-białoruskiej przez te lata, ale dzisiaj trzeba rzecz nazwać jasno, ta zapora nie spełnia naszych oczekiwań. Straż Graniczna i wojsko jednoznacznie zwróciło się do mnie, w czasie mojej wizyty na granicy polsko-białoruskiej, o potrzebę wzmocnienia tej zapory – podkreślił Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że służba na granicy polsko-białoruskiej jest dzisiaj najtrudniejszą służbą dla Straży Granicznej i wojska. Oprócz sprzętu, bardzo potrzebne jest zrozumienie i wsparcie, także ze strony opinii publicznej. Dzisiaj Straż Graniczna i żołnierze narażeni są na zwiększoną agresję nielegalnych migrantów.

– Rozmawiałem w tej kwestii dzisiaj na Radzie Ministrów także z Prokuratorem Generalnym. Potrzebne będzie oczywiście też pełne bezpieczeństwo prawne dla naszych żołnierzy i funkcjonariuszy – dodał Donald Tusk.

Premier zwrócił się także do służb cywilnych, takich jak na przykład pracownicy ochrony. Podkreślił, że dziś wszyscy jesteśmy na “froncie ochrony ojczyzny i naszego bezpieczeństwa wewnętrznego”.

Wzmożone występowanie pożarów na terenie całego kraju

W ostatnich dniach na terenie kraju obserwujemy wzmożone występowanie pożarów – od m.in. pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich i hali targowej w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44 przez autobusy w Bytomiu po pożar w szkole w Grodzisku Mazowieckim.

Szef rządu podkreślił, że bardzo ważne jest upewnienie się, czy istnieje powód do spekulacji, że te pożary mogą mieć związek z aktywnością służb obcych państw.

– Na razie nie ma żadnego powodu sądzić, że pożary z ostatnich godzin i dni były skutkiem działań sił zewnętrznych, ale w żaden sposób nie zmniejsza to zagrożenia ewentualnym sabotażem i dywersją – przyznał Donald Tusk.

Premier przypomniał, że w ostatnim czasie udaremnione zostały próby sabotażu i podpaleń. Przykładem jest akcja ABW we Wrocławiu z końca stycznia. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej, na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych. Przygotowywał się do podpaleń na terenie miasta.

Tantiemy dla twórców i wzrost kryteriów dochodowych w pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, dzięki któremu twórcy i wykonawcy będą uzyskiwać tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie.

– Wspólnie ze środowiskami twórczymi i zgodnie z prawem europejskim będziemy egzekwowali od platform streamingowych muzycznych i filmowych rzetelne płacenie tantiem naszym twórcom – zapewnił Donald Tusk.

Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie rządu przyjęli również propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od 1 stycznia 2025 r. Rząd proponuje, aby dla osób samotnych było to 1010 zł, a dla osoby w rodzinie – 823 zł.

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. Rząd proponuje, aby dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wynosiło 1010 zł, a dla osoby w rodzinie – 823 zł. Zmiana kwot kryteriów dochodowych wpłynie także na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych, które związane są z ustawą o pomocy społecznej. Propozycja rządu zostanie skierowana do Rady Dialogu Społecznego.

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata. W swojej propozycji rząd uwzględnił wyniki badań progu interwencji socjalnej, dokonane w 2024 roku przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Najważniejsze propozycje

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej.

  • Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wyniesie 1010 zł. Oznacza to wzrost o 234 zł, czyli o 30 proc.
  • Dla osoby w rodzinie kryterium wyniesie 823 zł. Oznacza to wzrost o 223 zł, czyli o 37 proc.

Zmiana kwot kryteriów dochodowych wpłynie także na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych związanych z ustawą o pomocy społecznej, np.

  • pomoc pieniężna na usamodzielnienie – wzrost o 229 zł (z 1 837 zł do 2 066 zł),
  • maksymalny zasiłek stały – wzrost o 229 zł (z 1000 zł do 1 229 zł).
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button