POLITYKAPOLSKA

Wybory do PE. Lewica i jej „dziwne” pomysły. Zmiana czasu, bezpłatne podróże i staże

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kolejne wybory przed nami. Tym razem wybieramy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Partie mają dziwne i często urojone pomysły. Oto Lewica i jej przedwyborcze „obietnice”.

Śmiszek: Wakacyjne bezpłatne podróże koleją do 26 roku życia

„Na poziomie UE mamy wiele programów dla młodych ludzi: Erasmus, czy też Erasmus Plus, przyszedł czas także na to, aby w czasie wakacji osoby do 26 roku życia mogły podróżować po Europie bezpłatnie.

To jest ważne również z tego powodu, że brunatne siły nie śpią i jak wiele jest sił odśrodkowych, które chcą rozwalić Unię Europejską. Putin, Łukaszenko czekają tylko na to, aby podłożyć bombę i podpalić lont pod UE. A Unia Europejską będzie jeszcze bardziej integrowała, kiedy młodzi ludzie będą poznawać swoich przyjaciół w innych krajach, będą mieli okazje poznawać inne kultury i państwa. Jak poznajemy inne kraje, to się mniej ich boimy. Jak poznajemy ludzi z innych światów czy kultur, to po prostu jesteśmy bardziej przyjaźniej do siebie nastawieni.

W Parlamencie Europejskim przyszedł czas na bardzo poważną dyskusję na temat nowego programu dla młodych ludzi: wakacyjne bezpłatne podróże koleją do 26 roku życia.”

  • Kolejny, głupi pomysł Lewicy. Dlaczego tylko do 26 r.ż., a nie dla wszystkich?! Podobnie jest jak z 800 plus i innymi darmowymi bezsensownym rozdawnictwem tylko dla dzieci bez żadnego kryterium dochodowym? Co z innymi osobami?! Jedynym, najlepszym pomysłem jest”rozdawanie” publicznych pieniędzy tylko najuboższym.

Kulasek: Nie dla zakazu rejestracji samochodów spalinowych

„Unia Europejska musi przejść przemianę i do tego są potrzebni ludzie Lewicy. To człowiek musi być najważniejszy. Nie dla zakazu rejestracji samochodów spalinowych, ludzie na Warmii i Mazurach boją się takiego zakazu. Dlatego robimy krok wstecz w tej sprawie, ponieważ na tym polega mądrość.

Pewne rzeczy muszą być zrobione, ale są robione za szybko. Zielony ład musi ulec zmianie. Obecny rząd prowadzi w tej sprawie negocjacje, w przeciwieństwie do naszych poprzedników, którzy nawet nie usiedli do stolika i obrazili się na UE.

Europa powinna być o korzyściach a nie o zakazach i tego będziemy gwarantem.”

  • Na co świat ma czekać? Na zagładę?! Ocieplenie klimatu od dawna jest faktem. Super, że Unia Europejska jest liderem w tych sprawach. A reszta świata co robi? NIC!

„Koniec z bezpłatnymi stażami”

„- Lewica mówi: koniec z darmowymi stażami i praktykami. Praca nie może się równać niewolnictwu, a pracownik musi być odpowiednio wynagradzany, bez względu na to jaki ma staż pracy – oświadczył eurodeputowany Robert Biedroń podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z przedstawicielami Młodej Lewicy. – Parlamencie Europejskim będziemy walczyli, aby zostały przyjęte odpowiednie regulacje, które zakażą darmowych praktyk i staży – zapowiedział.

Zakaz darmowych praktyk

Podczas spotkania z dziennikarzami przypominano również projekt ustawy Lewicy z 2023 r., zgodnie z którym, jeżeli w umowie o praktykę nie znajdzie się zapis o wynagrodzeniu, to z mocy prawa osoba odbywająca staż będzie otrzymywać stawkę w wysokości minimalnego wynagrodzenia. A czas praktyki nie może przekraczać 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 3 miesięcy.

– Dzisiaj niestety jest tak, że kiedy młodzi ludzie kończą edukację proponuje im się bezpłatne staże i praktyki, tym samym wykorzystuje się ich, aby za darmo miesiącami pracowali. Robią to nie tylko biznesy, ale i instytucje publiczne i samorządowe – mówił Biedroń.

– Aż 61 procent młodych ludzi, którzy kończą studia w Polsce ma doświadczenie pracy bez wynagrodzenia w pierwszych latach życia zawodowego. To patologia. Praca młodych ludzi w końcu i nareszcie musi być godnie wynagradzana – podsumował.

Praca = płaca

– Ta haniebna praktyka od lat wykorzystuje młodych pracowników i sprawia, iż albo dana osoba musi rezygnować z dotychczasowej pracy, aby odbębnić praktyki studenckie lub też musi być utrzymywana przez rodziców – mówił Mateusz Orzechowski, wiceprzewodniczący Młodej Lewicy.

Jak podkreślił powoduje to, iż na staże bez wynagrodzenie mogą sobie pozwolić jedynie osoby „uprzywilejowane” lub też pracujące w dwóch miejscach na stażu i zarobkowo.

– Osoby na darmowych stażach często wykują tę samą pracę, jak zwykli pracownicy, ale są wykorzystywani przez pracodawców na kosztach – dodał.

Jego zdaniem staże powinny wiązać się z późniejszym zatrudnieniem, a często po 3 miesiącach młodzi ludzie muszą szukać nowego miejsca na bezpłatny lub nisko płatny staż.

Zakaz darmowych staży

Zdaniem Weroniki Fronczas, wiceprzewodniczącej Młodej Lewicy bezpłatny staż to „zalegalizowany wyzysk”. – Od 600 do 800 godzin wynoszą bezpłatne praktyki studenckie, to jest od 25 do 30 pełnych dni pracy – poinformowała. Jak podkreśliła trudno to pogodzić ze studiami i pracą zarobkową, która np. pozwoli opłacić wynajem mieszkania w mieście, w którym się studiuje.

– Już niedługo będą musiała zrezygnować z pracy, aby móc zaliczyć praktyki studenckie – dodała.

Młoda Lewica cały czas naciska na prezydentów miast, aby w podległych im instytucjach zaniechali organizowania bezpłatnych staży. – Byliśmy już w Gdańsku, w Krakowie, w Olsztynie, w Szczecinie i będziemy tych prezydentów z tego rozliczać – poinformowała.

– Młody pracownik nigdy nie powinien być niewolnikiem – podsumowała.”

  • Głupszego pomysłu nie można wymyślić, a jednak… Jak młode osoby mają nauczyć się czegokolwiek bez praktyk/stażu?! Tak – mają być bezpłatne, gdyż to inne osoby muszą poświęcić swój czas i wiedzę, by szkolić te osoby. To wszystko kosztuje, droga Lewico…

Biedroń: Koniec ze zmianą czasu

„Mamy dobrą wiadomość dla Polek i Polaków, Lewica idzie do Parlamentu Europejskiego, aby zrobić coś niezwykle praktycznego – koniec ze zmianą czasu.

Aż 70 procent Polek i Polaków, zgodnie z badaniem IBRIS, chce, abyśmy nie zmieniali czasu dwa razy do roku. Ona jest niezwykle uciążliwa. Po pierwsze odbija się to na naszym zdrowiu, bo kiedy zmieniamy czas w marcu, statystyki pokazują, że jest więcej zawałów serca i wypadków drogowych. Kiedy zmieniamy czas w październiku, więcej ludzi zaczyna zgłaszać się do lekarza z depresją.

Pierwszy argument, za zmianą czasu to ochrona zdrowia i doprowadzenie do tego, abyśmy nie płacili tej najwyższej ceny za ten przeżytek. Wiemy, że to się po prostu nie sprawdziło. Kiedy w 1977 r. wprowadzano zmianę czasu padały argumenty były ekonomiczne, a przecież dezorganizuje to naszą pracę.

Wycofując się z tego rozwiązania uzyskamy pewną stabilność finansową, gospodarczą i przede wszystkim zdrowotną.

Parlament Europejski przymierzał się do zniesienia zmiany czasu, ale ze względu na COVID to nie nastąpiło. Lewica idzie do PE, aby już za rok marcu już nie trzeba było zmieniać czasu w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.”

  • Oczywiście, jesteśmy za końcem bezsensownej zmiany czasu. Polska znajduje się w strefie klimatów umiarkowanych. Jedynym słusznym czasem w naszym kraju jest całoroczny CZAS ZIMOWY! Nie czas letni jak to chce jakaś część Polaków, która jest delikatnie mówiąc „mało ogarnięta” wiedzowo i to nie tylko w tej sprawie. Nie mieszkamy na południu Europy, by mieć czas letni!
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button