POLSKA

Gdańsk. Obchody Święta Straży Granicznej

Trójmiasto

16 maja br., minister Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Czesław Mroczek uczestniczyli w Centralnych Obchodach Święta Straży Granicznej.

Podczas uroczystości prezydent wręczył awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Straży Granicznej. Natomiast z rąk szefa MSWiA nowi generałowie odebrali pamiątkowe szable. Promocję na pierwszy stopień oficerski otrzymało ponad 200 funkcjonariuszy. Tegoroczne uroczystości odbyły się na wyspie Ołowiance w Gdańsku.

– Dla mnie to szczególny moment, bo mam zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości w pierwszych dniach swojego urzędowania. Czuję się tak, jak wszyscy na tym placu, którzy zaczynają coś nowego, nowy etap swojego życia. Jestem dumny, że mogę tutaj być z Wami – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Minister Tomasz Siemoniak podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich codzienną służbę i poświęcenie. Podkreślił przy tym, że kwestia bezpieczeństwa naszych granic to sprawa priorytetowa.

– Najwyższe władze Rzeczypospolitej w sprawach bezpieczeństwa działają razem. Wszystkie służby mundurowe, instytucje państwowe, które temu bezpieczeństwu służą, mają nasze pełne wsparcie – powiedział.

– W kierownictwie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, razem z komendantami Straży Granicznej, pracujemy intensywnie nad tym, żeby niczego co potrzebne do obrony granic Rzeczpospolitej, Wam i innym służbom, nie zabrakło – zaznaczył.

Centralne obchody Święta Straży Granicznej w Gdańsku (fot. KPRP)

Szef MSWiA przypomniał, że Straż Graniczna musiała się zmierzyć w ostatnich latach z jednymi z największych wyzwań w historii tej formacji. Dodał przy tym, że funkcjonariusze Straży Granicznej zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony MSWiA.

– Nasze pokolenie jest w jednym z najtrudniejszych momentów w ostatnich dziesięcioleciach historii Polski. Musimy być silni, żeby tworzyć takie mechanizmy, wspierać ludzi, którzy służą bezpieczeństwu, żeby nikt, nigdy nie ośmielił się zaatakować Rzeczypospolitej Polskiej. To jest nasza wspólna misja, każdego funkcjonariusza Straży Granicznej i wszystkich przedstawicieli władz. Niech to będzie przesłanie dla Waszej służby – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia minister Tomasz Siemoniak.

Nominacje generalskie, promocje oficerskie i odznaczenia państwowe

Podczas obchodów Święta Straży Granicznej awans na stopień generała dywizji SG odebrał komendant główny SG gen. bryg. SG Robert Bagan. Z kolei komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Sławomir Klekotka otrzymał awans na stopień generała brygady. Nowo mianowani generałowie otrzymali z rąk ministra Tomasza Siemoniaka pamiątkowe szable generalskie.

W czasie uroczystości odbyła się również ceremonia ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy. Natomiast ponad 200 funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski, podporucznika Straży Granicznej.

Andrzej Duda wręczył Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Natomiast minister Tomasz Siemoniak wraz z komendantem głównym SG wręczyli funkcjonariuszom Medale Za Zasługi dla Straży Granicznej.

Wspólny koncert i musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej SG

Dzień wcześniej, 15 maja, na Długim Targu w Gdańsku odbył się wspólny koncert i musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej SG, Orkiestry Morskiego Oddziału SG oraz Kompanii Reprezentacyjnej SG.

Muzycy obu orkiestr Straży Granicznej zaprezentowali utwory muzyki regionalnej, które stanowią unikalne połączenie morza i gór. Nie zabrakło również utworów klasycznych, a także muzyki rozrywkowej i popularnej. Zaprezentowany został także, nawiązujący do tradycji podhalańskiej, pokaz tańca góralskiego z wykorzystaniem trombit.

Gdańsk. Obchody Święta Straży Granicznej

– Dziękuję za to, że jesteście Państwo i wykonujecie z takim zaangażowaniem, poświęceniem i profesjonalizmem służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej i dla nas wszystkich – mówił prezydent Andrzej Duda w Gdańsku podczas centralnych obchodów Święta Straży Granicznej. W czasie uroczystości polski przywódca wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom.

Prezydent przypomniał, że w tym roku obchodzimy 33. rocznicę powstania tej formacji, a także 100. rocznicę powstania historycznej formacji wojskowej – Korpusu Ochrony Pogranicza – powołanej w 1924 roku, aby chronić granic odradzającej się Rzeczypospolitej.

– Jest to dla mnie wielka sposobność, by pochylić głowę z wdzięcznością w imieniu Rzeczypospolitej i wszystkich obywateli za służbę, którą na co dzień realizujecie – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że wagę i znaczenie tej służby nasze społeczeństwo poznało latem 2021 roku, gdy rozpoczęło się szturmowanie polskiej granicy z Białorusią przez nielegalnych migrantów.

Andrzej Duda wskazał, że ataki były realizowane przez reżim białoruski przy wsparciu władz na Kremlu. – Działania hybrydowe poprzedziły późniejszą agresję rosyjską na Ukrainę – zauważył.

– To było pierwsze „sprawdzam”, którego dokonali nasi niestety agresywni sąsiedzi, aby zobaczyć, czy reagujemy. Po to, by zobaczyć, czy jesteśmy dostatecznie zorganizowani, mężni, zdeterminowani i poważni w obronie granic naszej ojczyzny – podkreślił polski przywódca. Wyjaśnił, że był to także test na zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i naszych zobowiązań międzynarodowych.

Prezydent akcentował podczas wystąpienia, że z dumą możemy mówić, że polska Straż Graniczna jest profesjonalna i oddana swojej służbie. Zwrócił uwagę, że polscy funkcjonariusze strzegą bezpieczeństwa, realizując zadania także poza granicami kraju.

– Wszędzie, gdzie realizujecie swoją służbę, także jako służbę sojuszniczą w ramach wspólnoty, jesteście Państwo chwaleni właśnie za profesjonalizm, odpowiedzialność i niezwykłe zaangażowanie w wykonywanie obowiązków – podsumował Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent RP wręczył stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej.

Na stopień generała dywizji Straży Granicznej mianowany został:

gen. bryg. SG Robert Bagan
Komendant Główny Straży Granicznej

Na stopień generała brygady Straży Granicznej mianowany został:

płk SG Sławomir Klekotka
Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Podczas uroczystości do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło 279 funkcjonariuszy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button