POZNAŃ

Poznań. Koziołki w świątecznych strojach

Poznańskie koziołki

Poznańskie koziołki są gotowe na zimę.

We wtorek dzieci z przedszkola nr 155 „Polanie” ubrały je w czerwone kubraczki i ocieplacze na rogi. To kontynuacja blisko 20-letniej lokalnej tradycji.

Na miejscu najmłodszych przywitał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej, którzy wspólnie z przedszkolakami ubrali koziołki w mikołajkowe szaty. 

Ubieranie pomnika koziołków to już wieloletnia tradycja. 19 lat temu po raz pierwszy uczniowie pobliskiej szkoły przystroili rzeźbę w odświętne szaty. Pomysł ten podchwycili strażnicy miejscy, którzy każdego roku zapraszają dzieci do wspólnego zakładania świątecznych strojów.

Rzeźba, znajdująca się na pl. Kolegiackim, nawiązuje do jednego z symboli Poznania – koziołków z wieży ratuszowej. To popularna atrakcja wśród turystów i mieszkańców, którzy chętnie fotografują się w jej towarzystwie.

Pomnik powstał w 2002 roku. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button