POZNAŃ

Poznań. Oświetlenie na Starym Rynku, nowe drzewa przy placu Wolności

Centrum Poznania

Grudzień to czas finalizacji wielu prac w centrum Poznania.

Jeszcze przed świętami udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku. Działa tam też druga linia oświetlenia, czyli latarnie wokół centralnych zabudowań. Z kolei przy placu Wolności posadzono nowe drzewa.

– Wprowadzenie zieleni jest bardzo ważnym aspektem przebudowy centrum miasta oraz Starego Rynku, gdzie już w grudniu pojawiły się pierwsze drzewa. W obu tych lokalizacjach zieleń będzie rosła w miejscach, gdzie jej wcześniej nie było. Widzimy, jak wyrosły posadzone kilka lat temu drzewa na ul. Św. Marcin. Dwa szpalery 30 drzew wzdłuż placu Wolności zupełnie odmienią tę część miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W okresie świątecznym, na przykład przy okazji odwiedzania żłóbków można też zajrzeć na Stary Rynek i sprawdzić nową nawierzchnię, która jest już niemal w całości dostępna. Szczególnie efektownie, dzięki nowemu oświetleniu, rynek prezentuje się po zmroku.

Poznań. Udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku (fot. PIM)

– Mieszkańcy i turyści mogą osobiście przekonać się, jak poprawił się komfort poruszania się po płycie Starego Rynku. Wykonawca zdemontował opłotowanie odgradzające plac budowy na wszystkich pierzejach. Płyta jest też dobrze oświetlona dwoma rzędami latarni – wzdłuż chodników i od niedawna wokół bloku śródrynkowego – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Drugiej linii oświetleniowej nie było na Starym Rynku przed rozpoczęciem inwestycji, ale jest to nawiązanie do przeszłości, gdyż latarnie stały wokół zabudowań śródrynkowych do 1945 roku. Wkrótce uruchomiony zostanie też system iluminacji obiektów. Wyróżnione będą najważniejsze budynki, odpowiednio oświetlone zostaną również charakterystyczne fontanny. Budynki Starego Rynku zyskają oświetlenie o różnych temperaturach barwowych, w zależności od swojego wieku. Im starsze, tym cieplejsza barwa światła. Całość zachowa starorynkowy klimat, oświetlenie będzie estetyczne i spójne.

Poznań. Udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku (fot. PIM)

Nowa nawierzchnia płyty rynku jest równa, co ułatwi poruszanie się np. osobom z niepełnosprawnościami. Ułożona została z wysokiej jakości granitowej kostki rzędowej. Wykorzystano pięć gatunków granitu o różnej barwie, co jest efektem poszukiwań najlepszych rozwiązań dla tak ważnego i historycznego miejsca. Poprzednia kostka podczas demontażu podlegała selekcji. Najlepszej jakości materiał został wykorzystany m.in. bezpośrednio przy zabudowaniach bloku śródrynkowego. Przestrzeń pomiędzy dawnymi kostkami została wypełniona sztywną spoiną, dzięki której eliminowane są nierówności i tym samym ryzyko blokujących się kół wózka czy też zapadających się obcasów.

Nowa zieleń w centrum

22 grudnia udostępniona została przestrzeń płyty Starego Rynku pokryta nową nawierzchnią. Prace prowadzone będą jeszcze w rejonie bloku śródrynkowego i na części ulic przylegających do płyty. Wykonawca będzie stopniowo oddawał do użytku i te przestrzenie, wraz z postępem prac.

Poznań. Udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku (fot. PIM)

Na Starym Rynku brakowało zieleni, co już się zmieniło. Po obu stronach Odwachu i przy Wadze Miejskiej powstały zieleńce z drzewami i niską roślinnością. Czwarta wyspa zieleni jest jeszcze w budowie, pojawi się w rejonie ul. Kurzanoga. Wkomponowane w nią zostanie rosnące tam drzewo. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.

W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku posadzono dziesięć nowych drzew, a jedenaste znajdzie swoje miejsce przy ul. Kurzanoga. Posadzonym drzewom towarzyszy też zieleń niska, która pojawiła się tam w ostatnim czasie. To w sumie 1158 sztuk różnego rodzaju roślin, wśród nich najwięcej jest takich gatunków jak: liriope szafirkowata, bergenia, mozga trzcinowata, trzmielina fortune’a. Wykonawca inwestycji będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja.

Poznań. Wzdłuż placu Wolności (fot. PIM)

W mijającym tygodniu, zgodnie z zapowiedziami, wzdłuż placu Wolności posadzone zostały nowe drzewa. W sumie 30 sztuk będzie rosło wzdłuż południowej strony torowiska, na całym odcinku od Al. Marcinkowskiego do ul. Ratajczaka, w formie dwóch szpalerów. Przed rozpoczęciem inwestycji brakowało w tym miejscu zieleni. Posadzone zostały platany, wokół których przewidziana jest także zieleń niska. Ponadto na narożniku pl. Wolności i Al. Marcinkowskiego planowane jest kolejne drzewo, które nawiązywać będzie do rosnącego po drugiej stronie placu.

Przebudowa południowej nitki jezdni placu Wolności jest już bardzo zaawansowana. Nowym torowiskiem jeżdżą już tramwaje. Na południe od przesuniętego w stronę pl. Wolności torowiska, wzdłuż kamienic, powstaje przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Nawierzchnię torowiska, chodników i drogi rowerowej pokrywa kostka kamienna. Wykonawca będzie stopniowo udostępniał przestrzeń mieszkańcom. Wymienione zostało także oświetlenie – nowe lampy już działają.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button