KATOWICE

Orgia duchownych na Śląsku. Czy ksiądz zostanie wydalony?

Śląsk

Komunikat kurii diecezjalnej w Sosnowcu ws. „incydentu seksualnego” księży.

Przypominamy, że w Dąbrowie Górniczej na terenie plebanii bazyliki księża zorganizowali orgię.

Ksiądz Tomasz. Z. zaprosił na nią pracownika seksualnego, tzn. seksworkera (inaczej jest to męska prostytutka).

Duchowni zażyli leki na potencję. Potem sexworker stracił przytomność, a reszta „imprezowiczów” nie chciała wpuścić do środka ratowników medycznych.

Imprezę zorganizowano w budynku na terenie parafii, 200 metrów od probostwa.

Tomasz Z. to 48-letni wikariusz parafii i redaktor naczelny „Niedzieli sosnowieckiej”.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej. Chodzi o nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednią utratą życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi kara do 3 lat więzienia.

Komunikat

„6 października Komisja wyjaśniająca fakty i okoliczności zdarzenia w mieszkaniu ks. Tomasza Z. przedstawiła Biskupowi Sosnowieckiemu raport. Biskup Sosnowiecki podjął decyzję o wszczęciu procedury karnej i zdecydował, dla podkreślenia bezstronności procesu, że zostanie on przeprowadzony przez kościelny wymiar sprawiedliwości spoza Diecezji Sosnowieckiej.

12 września, po wpłynięciu do Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu pisemnego zawiadomienia od proboszcza parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o „interwencji pogotowia i policji” w mieszkaniu ks. Tomasza Z., Biskup Sosnowiecki powołał Komisję wyjaśniającą okoliczności tego zdarzenia.

Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia.

Zdarzenie stało się powodem wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego.

Biorąc pod uwagę wielkie zgorszenie wśród wiernych, Biskup Sosnowiecki zdecydował o wszczęciu procesu karnego, na mocy którego można zastosować wobec duchownego najcięższe kary kościelne, w tym wydalenie ze stanu duchownego.

W celu podkreślenia bezstronności procesu karnego sprawa zostanie przekazana prawnikom spoza Diecezji Sosnowieckiej. Po zakończeniu ich działań procesowych prawnicy przekażą wszystkie akta sprawy do Stolicy Apostolskiej, która podejmie ostateczną decyzję wobec ks. Tomasza Z.

Wcześniej, 2 października 2023 r. ks. Tomaszowi Z. został przekazany dekret Biskupa Sosnowieckiego z 21 września 2023 r. zawierający decyzję odwołania go ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. Zgodnie z prawem kościelnym Biskup Sosnowiecki upomniał go kanonicznie. Ponadto na obecnym etapie nakazał ks. Tomaszowi Z. podjęcie pokuty aż do ostatecznej decyzji Stolicy Apostolskiej.

Komisja wyjaśniająca zdarzenie, które miało miejsce w mieszkaniu ks. Tomasza Z., będzie dalej ze szczególną uwagą śledzić postępowanie prokuratorskie w tej sprawie. Wyniki tego dochodzenia zostaną włączone do materiału dowodowego strony kościelnej i będą uwzględnione w dalszych pracach Komisji.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oświadcza, że rzetelnie i niezwłocznie poinformuje wiernych i opinię publiczną o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w sprawie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button