KATOWICE

Katowice. Autobus wodorowy przewiezie pasażerów

Śląsk

Mieszkańcy Katowic w okresie okołoświątecznym mogą skorzystać z nowego typu autobusu – pojazdu wodorowego.

Wyróżnia się on niebieską barwą i testowo jeździ na linii 297 do 3 kwietnia.

 W Katowicach inwestujemy w nowoczesne technologie, które pozwalają usprawnić transport miejski. Od lipca 2023 r. po mieście jeżdżą 22 autobusy hybrydowe, łączące napęd spalinowy i elektryczny. W taborze PKM-u Katowice znajduje się 28 autobusów elektrycznych a także 8 gazowych. Oprócz tego ponad połowa pojazdów spalinowych spełnia najwyższe wymagania normy Euro 6. Dzięki tym działaniom komunikacja miejska nie wpływa negatywnie na stan powietrza w regionie – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autobus będzie jeździł przez tydzień na linii 297, która kursuje okrężnie z ul. Sądowej przez AWF, Centrum Przesiadkowe Brynów, Piotrowice i Ochojec. Objechanie całej trasy zajmuje około 1 godziny.

– Autobus wodorowy to kolejna możliwość zeroemisyjnego transportu publicznego. Testujemy, jak taki typ pojazdu sprawdzi się w sytuacji ruchu miejskiego w Katowicach. Testy pozwolą nam sprawdzić poziom zaawansowania technologii ogniw wodorowych i dadzą odpowiedź, czy będą one w stanie zastąpić autobusy z napędem konwencjonalnym. Pozwolą nam również zidentyfikować codzienne sytuacje, z jakimi będą się musieli zmierzyć użytkownicy takich pojazdów – podkreśla prezes PKM Katowice Sp. z o.o. Roman Urbańczyk.

Technologia wodorowa

Autobusy elektryczne wykorzystujące ogniwa wodorowe, w porównaniu z bateryjnymi autobusami elektrycznymi, cechują się większym zasięgiem, jaki można uzyskać na jednym ładowaniu. Pojazd może przejechać ok. 350 km, co odpowiada długości trasy jaką autobusy przejeżdżają jednego dnia w ruchu miejskim.

Autobus wodorowy (fot. KAW)

Autobusy są wyposażone w szereg udogodnień, m.in. system detekcji pieszych i rowerzystów. Kiedy wtargną oni w pole czujników system ostrzega sygnałem dźwiękowym i wspomaga hamowanie. Oprócz tego zamontowany jest system detekcji zmęczenia kierowcy, który za pomocą kamer analizuje np. ruchy gałek ocznych kierowcy, aby wykryć potencjalne zmęczenie. Zamiast lusterek bocznych pojazd jest wyposażony w system kamer. Dzięki temu rozwiązaniu nic nie wystaje poza obrys autobusu, zmniejszając tym samym ryzyko zahaczenia.

Testy pokażą wydajność

Po zakończeniu testów będzie można określić rzeczywiste przebiegi, jakie może wykonać w Katowicach autobus z ogniwami wodorowymi na jednym tankowaniu. Dodatkowo kierowcy zapoznają się z nowoczesną technologią wodorową, aby wiedzieć, jak codzienna obsługa tego typu pojazdów różni się od obsługi innych autobusów. Odczyty czujników i wykresy zużycia paliwa pozwolą określić efektywność wykorzystania nowego typu autobusów i umożliwią późniejsze podjęcie decyzji, czy taka technologia sprawdzi się w naszym mieście.

Pojazd jest polskiej produkcji i powstał w zakładzie produkcyjnym firmy w Lublinie. Autobus jest niskopodłogowy, klimatyzowany, może zabrać na pokład 78 pasażerów. Posiada 32 miejsca siedzące, w tym 12 miejsc dostępnych z niskiej podłogi. Porusza się bezemisyjnie i cicho. Kierowca jest wspomagany systemami poprawiającymi bezpieczeństwo i komfort pracy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button