SKOKI NARCIARSKIE

MŚ w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf. Triumfował Stefan Kraft. Piotr Żyła szósty

Bad Mitterndorf/Tauplitz

Zakończyła się rywalizacja indywidualna mistrzostw świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf/Tauplitz.

Najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła, który ukończył rywalizację na 6. miejscu. Mistrzem świata został Austriak Stefan Kraft.

Prognoza pogody na sobotnie popołudnie w Styrii nie była zbyt optymistyczna, ale organizatorzy starali się za wszelką cenę przeprowadzić choć jedną z dwóch pozostałych serii konkursowych. Ta sztuka się powiodła – rywalizacja wystartowała o 16:00, z dwugodzinnym opóźnieniem względem pierwotnego planu.

W mocno loteryjnych warunkach najlepiej z biało-czerwonych poradził sobie Piotr Żyła. 37-latek po swoim 225-metrowym skoku objął prowadzenie, by ostatecznie zająć 6. lokatę, która jest jego najlepszą w karierze w światowym czempionacie w lotach. Przebił tym samym osiągnięcie z Planicy sprzed 4 lat, gdzie uplasował się oczko niżej. Swój życiowy rezultat osiągnął również debiutant na mistrzostwach świata w lotach narciarskich – Aleksander Zniszczoł. Sklasyfikowany po dwóch seriach na 9. lokacie ukończył zawody na 12. pozycji po 198-metrowym finałowym locie.

Piotr Żyła (fot. PZN)

Pozostali Polacy uplasowali się w trzeciej dziesiątce. 24. był Dawid Kubacki (183,5 metra), a 29. Paweł Wąsek (161 metrów).

Złoty medal mistrzostw trafił do Stefana Krafta, który o 2,2 punktu wyprzedził Andreasa Wellingera, a o 4,7 punktu lidera zmagań po dwóch skokach – Timiego Zajca.

Już w niedzielę o godzinie 14:00 na skoczni Kulm odbędzie się rywalizacja drużynowa. Trener Thomas Thurnbichler zdecydował się na roszadę w składzie. Pawła Wąska zastąpi Kamil Stoch, który pojawi się na skoczni jako drugi. Konkurs w wykonaniu Polaków rozpocznie Aleksander Zniszczoł, po Stochu zaprezentuje się Dawid Kubacki, a zamykać zmagania będzie Piotr Żyła.

Oskar Kwiatkowski zajął 6. miejsce w zawodach Pucharu Świata FIS w slalomie gigancie równoległym w Simonhöhe.