SKOKI NARCIARSKIE

Finał Raw Air 2024 w Vikersund. Triumf Stefana Krafta. Zniszczoł w TOP 10 z rekordem. Żenujące „loty” pozostałych Polaków

Loty narciarskie

17 marca odbył się ostatni konkurs w skokach narciarskich w ramach turnieju Raw Air.

Niedzielne zawody wygrał Daniel Huber. Zaś Stefan Kraft (dzisiaj był drugi) triumfował w klasyfikacji generalnej Raw Air.

Aleksander Zniszczoł zajął 7. pozycję w konkursie lotów. Dodatkowo pobił rekord życiowy.

Zawody zaplanowano w trzech seriach. Do konkursu zakwalifikowało się 30 najlepszych zawodników cyklu. Do drugiej serii weszło 20, a w finale skakało dziesięciu zawodników z najlepszymi wynikami.

Z wyjątkiem Olka zapomnijmy, że w ogóle pozostali z biało-czerwonych uczestniczyli w tych zawodach. Dawid Kubacki skoczył tylko 146 metrów na skoczni o rozmiarze HS 240, Kamil Stoch wylądował na buli (105 m) i Piotr Żyła (184,5 m, 26. miejsce).

Zniszczoł w pierwszej serii poleciał na 243 metr. Jest to nowy rekord życiowy 30-latka. Widać było, że Polak przestraszył się lądowania. Dlatego zamiast telemarku przykucnął sobie.

Za tydzień zaplanowano ostatni Puchar Świata w skokach narciarskich. W słoweńskiej Planicy odbędą się dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy w lotach.

O biało-czerwonych

Stoch i Kubacki oddali przerażająco negatywne „loty”. Dawid wg nas już dawno nie powinien brać udziału w zawodach. Za to pierwsi są do występowania w reklamach!

Zaś Żyła już myślami jest przy łatwej kasie, tzn. ma ofertę uczestniczenia w pseudowalkach w patomma (freakach). Ponoć może za jeden „pojedynek” otrzymać minimum 1,5 mln zł.

Po tych skoczkach widać też, że już im nie chce się skakać.

Finał Raw Air 2024 w Vikersund

1. Daniel Huber (Austria) – 689,2 (244, 240,5 i 231)
2. Stefan Kraft (Austria) – 671,9 (230, 240 i 232,5)
3. Timi Zajc (Słowenia) – 633 (219, 235,5 i 225,5)
4. Peter Prevc (Słowenia) – 628,5 (221, 227 i 243,5)
5. Domen Prevc (Słowenia) – 619,4 (233, 231 i 214)
6. Daniel Tschofenig (Austria) – 616,8 (221, 227 i 227)
7. Aleksander Zniszczoł – 601,5 (243, 217,5 i 220)
…..
26. Piotr Żyła – 141,3 (184,5)
28. Dawid Kubacki – 103,6 (146)
30. Kamil Stoch – 50,4 (105)

Klasyfikacja Raw Air 2024 (po wszystkich skokach)

10. USA – 366 pkt

Więcej. Zniszczoł z rekordem życiowym w Vikersund. Wąsek zwycięzcą Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem

W niedzielnych konkursach Pucharu Świata najlepsze wyniki wśród Polaków odnotował Aleksander Zniszczoł zajmując 10. lokatę w pierwszym jednoseryjnym konkursie na Vikersundbakken i 7. miejsce w drugim konkursie cyklu Raw Air, lądując na 243. metrze z rekordem życiowym. Po raz 13. w sezonie zwyciężył Stefan Kraft, zapewniając sobie tym samym triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. W Zakopanem Paweł Wąsek zwyciężył w finałowym konkursie sezonu Pucharu Kontynentalnego rozegranym na Wielkiej Krokwi.

W pierwszym, jednoseryjnym konkursie Pucharu Świata na Vikersundbakken rozegranym w niedzielne przedpołudnie najlepiej spisał się Aleksander Zniszczoł, który uplasował się na 10. pozycji po 219,5-metrowym locie. Zwyciężył po raz 13. w sezonie Stefan Kraft, zapewniając sobie triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

W trzeciej dziesiątce sklasyfikowani zostali jeszcze dwaj nasi skoczkowie. 23. był Kamil Stoch (208 m), 25. Piotr Żyła (200 m). Punktów nie zdobył Dawid Kubacki (38. lokata, 170,5 m).

O 15:30 rozpoczął się drugi konkurs z udziałem najlepszej trzydziestki turnieju Raw Air. Zabrakło w nim Macieja Kota (ostatecznie 31. w Raw Air).

W pierwszej serii świetnym lotem popisał się Aleksander Zniszczoł – wylądował na 243. metrze, czym ustanowił swój rekord życiowy. Ta próba uplasowała go na 4. pozycji po pierwszej rundzie.

Drugi skok był w wykonaniu Zniszczoła nieco słabszy, lecz 217,5 metra pozwoliło mu awansować do trzeciej, decydującej rundy zmagań.
Ostatecznie 30-latek zajął 7. miejsce, w finale osiągając 220 metrów.

Z rywalizacji wyeliminowani zostali Piotr Żyła (26. miejsce, 184,5 m), Dawid Kubacki (28. pozycja, 146 m) i Kamil Stoch (30. lokata, 105 m).

Najlepsi byli Austriacy – wygrał Daniel Huber (244/240,5/231 m) przed Stefanem Kraftem (230/240/232,5 m). Kraft przypieczętował tym samym zwycięstwo w turnieju Raw Air – zdystansował drugiego Petera Prevca aż o 125,6 punktu, a trzeciego Daniela Hubera o 168 punktów. W norweskim cyklu wśród Biało-Czerwonych najwyżej sklasyfikowano Aleksandra Zniszczoła – na 9. pozycji w klasyfikacji łącznej.

Paweł Wąsek zwycięzcą finałowego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem

W niedzielnych zawodach rozgrywanych w warunkach hybrydowych na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem pięciu Polaków awansowało do czołowej „30″. Konkurs wygrał Paweł Wąsek, który po pierwszej serii zajmował 2. pozycję, a w finale popisał się świetną 147-metrową próbą, co dało mu pierwsze w karierze zwycięstwo w zimowym cyklu Pucharu Kontynentalnego (CoC).

Na 16. miejscu zawody zakończył Klemens Murańka, 19. był Jakub Wolny. Tomasz Pilch i Łukasz Łukaszczyk zajęli odpowiednio 28. i 29. miejsce.

Podium uzupełnili Austriak Clemens Aigner oraz Słoweniec Zak Mogel. Tym samym zakończył się sezon 2023/2024 w Pucharze Kontynentalnym. Klasyfikację generalną cyklu wygrał Austriak Maximilian Ortner.