SKOKI NARCIARSKIEZIMOWE

Joanna Kil wygrała Puchar Kontynentalny. Polscy zawodnicy w sportach zimowych – podsumowanie tygodnia

Sporty zimowe

Aleksander Zniszczoł pobił swój rekord życiowy w długości lotu na skoczni w Vikersund.

Joanna Kil wygrała w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej. W PK w Zakopanem z dobrej strony pokazali się polscy skoczkowie, a w szczególności Paweł Wąsek, który wygrał ostatni konkurs PK w sezonie. Na Kasprowym Wierchu odbył się „alpejski” finał MPP i MP Młodzików, a w Austrii mieliśmy serie polskich podiów podczas zawodów FIS. W rywalizacji pucharowej pozostali już jedynie skoczkowie, którzy tradycyjnie zakończą sezon w Planicy.

​Skoki narciarskie

Przedostatni w tym sezonie weekend międzynarodowej rywalizacji w skokach narciarskich przyniósł nam mnóstwo emocji. Ze świetnej strony pokazał się w cyklu Raw Air Aleksander Zniszczoł, zaś w Pucharze Kontynentalnym swoje pierwsze zimowe zwycięstwo w karierze odniósł Paweł Wąsek.

Puchar Świata w Trondheim i Vikersund | Raw Air

Rywalizacja z Trondheim przeniosła się na jeden z największych obiektów świata w Vikersund. Na obiekcie HS240 w piątek odbyły się kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego. Ich wyniki zwiastowały naprawdę dobry weekend dla Aleksandra Zniszczoła. Sobotnie zawody zostały przeniesione na niedzielne przedpołudnie.

FIS CUP i Puchar Kontynentalny w Zakopanem | finał sezonu

Równolegle do rywalizacji na Vikersundbakken toczyły się zmagania w ramach FIS Cup i Pucharu Kontynentalnego. Finałowe konkursy obu cykli odbyły się na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. W czwartek i piątek w konkursach FIS Cup najlepiej spisali się nasi juniorzy – Łukasz Łukaszczyk (12. w czwartek) i Tymoteusz Amilkiewicz (8. w piątek).

Wśród biało-czerwonych lepiej od niego spisali się bardziej doświadczeni Paweł Wąsek (5. pozycja) i Andrzej Stękała (9. lokata). Niedziela przyniosła nam bardzo radosne rozstrzygnięcie – po raz pierwszy w karierze zwycięstwo w zimowym konkursie Pucharu Kontynentalnego odniósł Paweł Wąsek.

Narciarstwo alpejskie

W ubiegły weekend Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła starty w Pucharze Świata. Na półmetku finałowego slalomu giganta w austriackim Saalbach była 14., ale w drugim przejeździe wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów.

Zakopianka w klasyfikacji gigantowej Pucharu Świata została sklasyfikowana na 23. pozycji, a Magdalena Łuczak na 33. Dziękujemy naszym reprezentantkom za wiele emocji, których nam dostarczyły i już nie możemy się doczekać kolejnego sezonu 2024/2025 w ich wykonaniu.

Udany tydzień zaliczyły Aniela Sawicka i Hanna Zięba, które łącznie aż sześć razy stawały na podium zawodów FIS w Austrii.

Na Kasprowym Wierchu poznaliśmy nowych mistrzów Polski Młodzików w slalomie i slalomie gigancie oraz zwycięzców Młodzieżowego Pucharu Polski w sezonie 2023/2024.

Snowboard alpejski

Czołowi polscy snowboardziści alpejscy zakończyli sezon startem w znakomicie obsadzonym Pucharze Europy w Sankt Moritz, gdzie w przyszłym roku odbędą się mistrzostwa świata.

Najlepiej zaprezentowali się Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk, którzy awnsowali do finałów odpowiednio w slalomie gigancie i slalomie równoległym.

Kombinacja norweska

Joanna Kil zakończyła sezon, zajmując 21. miejsce w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej w Trondheim. Po raz pierwszy w karierze odebrała również nagrodę dla najlepszej zawodniczki Pucharu Kontynentalnego.

Wyniki w sezonie 2023/24 zapewniły jej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale także przyniosły prestiżową nagrodę FIS: Women’s Rookie of the Year 2024.

Biegi narciarskie

W szwedzkim Falun zakończył się sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich 2023/2024. Na koniec startów najlepiej zaprezentowała się Izabela Marcisz, która w niedzielnym biegu na 20 km stylem dowolnym zajęła 39. miejsce. Dobre występy Polacy zaliczyli na zawodach FIS CUP na Słowacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button